7 obserwujących
341 notek
71k odsłon
479 odsłon

Szpitale

Wykop Skomentuj26

Sławomir Menzten: 


W ciągu ostatnich miesięcy zamknięto w Polsce 357 oddziałów szpitalnych. Policzyć to musieli dziennikarze, ponieważ Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że nie zbiera ani nie zamierza zbierać informacji o zamykanych oddziałach. Lepiej stłuc termometr, schować głowę w piasek i udawać, że nie ma problemu.

Tymczasem problem staje się tak wielki, że środowiska lekarskie stan naszego systemu ochrony zdrowia określają jako "zapaść" lub "potężna zapaść".

Już teraz mamy najmniej lekarzy (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) w całej Unii Europejskiej, mamy też najwyższą liczbę pacjentów przypadającą na lekarza w OECD. Zapaść zaczyna być już widoczna w statystykach. Jesteśmy jedynym krajem UE, w którym wzrosła śmiertelność raka piersi. Wszystko przez brak lekarzy. Naczelna Izba Lekarska szacuje, że w Polsce brakuje około 50 tysięcy lekarzy.

Niestety będzie tylko gorzej, lekarzy będzie tylko ubywać. Przykładowo, średnia wieku pediatry na Mazowszu to 59 lat. Na Dolnym Śląsku średnia wieku chirurgów klatki piersiowej to 64 lat, położników i ginekologów 60 lat a pediatrów - 59 lat. Co czwarty polski lekarz jest już w wieku emerytalnym.

A jak idzie z kształceniem nowych lekarzy?

W 2019 roku w całej Polsce przyznano tylko 11 miejsc rezydenckich dla endokrynologów, 8 dla neurochirurgów i 7 dla gastrologów. Kształcić się będzie tylko 11 nowych endokrynologów, do których już teraz dostęp jest jakimś dramatem!

Jest to efekt całych lat zaniedbań. Gdy w 2014 roku Jarosław Kaczyński oskarżał Donalda Tuska o zapaść systemu ochrony zdrowia, to oczywiście miał rację. Ale w 2019 roku sytuacja jest jeszcze gorsza. Co na to Jarosław Kaczyński? Kto tym razem jest winny? W Wiadomościach TVP mogą opowiadać dowolne bajki i jak tylko chcą lukrować rzeczywistość, ale bajka się kończy, gdy zaczyna się choroba i nie można dostać się do lekarza. A to staje się codziennością nie tylko w małych miasteczkach.

Cały ten system stoi na głowie i delikatne zmiany nie spowodują, że zacznie działać chociażby poprawnie. Potrzebujemy daleko idącym zmian systemowych, w przeciwnym wypadku problem długich kolejek do lekarzy zostanie zlikwidowany poprzez zniknięcie miejsc do których taka kolejka może się ustawić.


Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo