Blog
Świat jest fizyką
foton999
0 obserwujących 5 notek 1969 odsłon
foton999, 19 maja 2017 r.

Czy świat jest prosty ?

524 32 0 A A A

Prezentowana koncepcja oparta  jest na postulatach. Oznacza to że każde twierdzenie tu zawarte można wywieść drogą bezpośrednią lub pośrednią z samych postulatów. 

Ale nie mogę więc powiedzieć że na pewno opisuje ona naszą rzeczywistość. Ja traktuję to w sposób rozsądny: uważam że ta koncepcja może być ona podstawą do bardziej pogłębionej analizy. Dopiero wtedy okaże się czy jest ona wartościowa. Nawet jeśli taka analiza przyniesie pozytywne skutki, to też nie znaczy że koncepcja jest prawdziwa. Wtedy trzeba znaleźć drogę do jej empirycznego potwierdzenia i dopiero kiedy można będzie udowodnić jej prawdziwość / co jest możliwe tylko  na drodze pośredniej/ i wtedy potraktować ją bardzo poważnie. Zawsze należy wątpić.Dopóki jednak jest to forma teoretycznych rozważań, należy do jej twierdzeń podchodzić z dużą ostrożnością. 


image


Istnieje przekonanie wśród znacznej grupy fizyków, że na najniższym możliwie poziomie  organizacji materii i energii świat powinien być prosty oparty o kilka podstawowych reguł, z których później wynika cała ta postępująca komplikacja.

Jeżeli odkryjemy te reguły i będziemy umieli przełożyć to na język matematyki / wszelkie inne się do tego celu po prostu nie nadają/, to powinniśmy otrzymać wyjaśnienie wszystkich znanym nam zjawisk.

Nie oznacza to że wtedy uznamy wszystkie sprawdzone i ugruntowane teorie, za nadające się tylko do lamusa. Wprost przeciwnie - nowa teoria będzie zawierała i łączyła w sobie wszystkie te teorie, stanowiąc ich rozszerzenie - bardziej ogólną postać. I jak przy okazji każdej takiej teorii zawsze powstanie więcej pytań niż dostaliśmy odpowiedzi.

Problemem jest skala wielkości. Świat który opisywała by taka teoria, jest niezmiernie mały. Spróbujcie zresztą policzyć: proton a więc coś czego nie zaobserwujemy już bezpośrednio z powodu bardzo małych rozmiarów jest 10do 20 potęgi większy od najmniejszego możliwie punktu który może istnieć w naszym wszechświecie. Kwadrylion razy większy !  Wielkość tego najmniejszego punktu wyznacza długość Plancka. Jeżeli długość Plancka wynosiła by 10 milimetrów / a więc coś co możemy zobaczyć już gołym okiem/ to spróbujcie odpowiedzieć na pytanie ile  lat świetlnych wynosiłaby wielkość protonu. Odpowiedź jest szokująca, i nie jest to trudne liczenie.  Nawet najmniejsze cząstki, będące przedmiotem badań fizyki kwantowej, miałaby tu też rozmiary liczone w latach świetlnych ...  

Napotykamy więc pierwszy problem: rozmiary i związana z tym niemożność uzyskania danych przez doświadczalników. Nie pomoże nawet największy cyklotron.

To nie jedyny problem. Drugą kwestią jest najmniejszy niepodzielny składnik budulcowy wszechświata. Zeszliśmy do poziomu kwarków - niesamodzielnych "niby cząstek", które miały być tym najmniejszym możliwym elementem. Zaczęły się jednak mnożyć i szybko okazało się że ten próg leży dużo głębiej. Jak poznać i określić naturę tego najprostszego składnika budulcowego ? Czy jesteśmy skazani tylko na fizyczny "totolotek" ?

Dlaczego to jest tak ważne?

Znając ten najprostszy składnik budulcowy, jesteśmy w stanie skonstruować poprawny model przestrzeni ,zbudować matematyczną definicję energii i określić najbardziej podstawowe reguły które rządzą naszym światem.

Zauważcie że temat przestrzeni jest skwapliwie omijany przez uznane teorie. Prawie 90% każdego atomu to "pusta" przestrzeń. Model atomu Bohra / porzucony przez fizyków na rzecz orbitali/ to pustka w której elektrony krązą wokół jądra. Następca Bohra Gryziński, który przypomnę dla uratowania tej koncepcji zasugerował istnienie tajemniczej siły odpychającej, też potraktował przestrzeń jako pustkę, nicość.W przypadku teorii orbitali zresztą też nie jest lepiej. Eisztein w STW,  uznał że światło nie potrzebuje przestrzeni do rozchodzenia się. W OTW przestrzeń po raz pierwszy jest czymś namacalnym.  Ale i tu jest ona tylko areną dla manifestacji masy która zakrzywia przestrzeń, zmuszając światło do rozchodzenia się najkrótszej drodze, która okazała się być nie linią prostą / jak w STW/ a geodetykiem. 

Jeszcze gorzej jest w Modelu Standardowym. Tu na każdym kroku są tylko cząstki, cząstki i cząstki. Pojęcie przestrzeni jest tu wielkim nieobecnym. Grawitacja - musi istnieć cząstka przenosząca takie oddziaływanie / hipotetyczny grawiton/. Co trzyma razem jądro atomu w kupie? Oczywiście cząstka nazwana gluonem  - będąca klejem które skleja jądro. Co jest źródłem masy? Cząstka tym razem boska. Itd ... Za każdą niewiadomą z odgórnego założenia odpowiada nieznana jeszcze cząstka.

Ale przecież przestrzeń istnieje. Jest obecna w atomach, rozdziela gwiazdy planety i galaktyki i co najgorsze na dokładkę się jeszcze rozszerza, co nijak nie pasuje do tego pięknego obrazu. Może jest cząstka odpowiedzialna za rozszerzanie ?

W OTW rozszerzanie się przestrzeni wynika z samej teorii. Ale i tu nie dostajemy pełnej odpowiedzi.

Gdzie może leżeć przyczyna? Na pewno jest to bezradność. A fizycy nie lubią bawić się w zgadywanki.

Przyczyna moim zdaniem leży w definicji energii. Mam tu na myśli matematyczną definicję, bo samo pojęcie energii w fizyce jest pojęciem pierwotnym, którego nie definiujemy. Nie dlatego że nie chcemy tylko dlatego że nie umiemy.

Czy istnieje realna szansa by poznać podstawowe własności tego najprostszego składnika budulcowego wszechświata i znaleźć tą właściwą definicję energii ? Zachęcam do popuszczania wodzy fantazji. Przecież nawet w Projekcie "Manhattan" fizykom zwożono hurtem do czytania literaturę s-f, w nadziei że znajdą tam inspirację.


Ciąg dalszy nastąpi ...Opublikowano: 19.05.2017 02:20.
Autor: foton999
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Określenie "porządkowa" to nazwa. Występuje więc tu zbieżność nazw / niezbyt...
  • Wyjaśnienie leży w sam ym pojęciu liczby kardynalnej i mocy zbioru. Popełniasz prosty błąd...
  • Kalkulatorów matematycznych jest wiele. Chyba dzisiaj nikt nie liczy "na piechotę" . Siła tej...

Tematy w dziale Technologie