Blog
Świat jest fizyką
foton999
0 obserwujących 5 notek 1867 odsłon
foton999, 19 maja 2017 r.

O przestrzeni łopatologicznie czyli pierwsze próby ...

313 14 1 A A A


Miałem przestrzeń , każdej kratce przypisałem losowo różne wartości energii i zaczęło się ...


Energia dążąc do równowagi skakała chaotycznie z kratki na kratkę, porządku w tym nie było, a ja dumny posiadacz takiej kartki, skojarzyłem to z powszechnie używanym na określenie przestrzeni terminem : „piana kwantowa”. Z tego pierwszego eksperymentu wypłynęły dwie ciekawe rzeczy:


1/ Pierwszą korzyścią było sformułowanie pytania o granicę punktu przestrzennego. Kratka jest przecież czymś umownym i nie znajdziemy jej w realnej przestrzeni / podobnie jak układ współrzędnych czy siatka kartograficzna która też przecież jest tylko umową/. W tej mojej przestrzeni granice pomiędzy punktami przestrzennymi nie istniały, mi skojarzyło się to z formą pola które równomiernie wypełnia przestrzeń, w określonych miejscach przybierając różne wartości, co jest motorem do wędrówki energii przymuszonej do szukania równowagi.


2/ Drugą korzyścią było znalezienie ciekawego problemu z którym próbowałem się uporać. jeśli punkt przestrzenny o wartości 10 x sąsiaduje tylko punktem przestrzennym o wartości energii 5x, to wszystko jest jasne. Ale jeżeli sąsiaduje / na mojej kartce oczywiście/ z ośmioma punktami o różnych wartościach x to gdzie popłynie energia ?


Wybrnąłem z tego w następujący sposób: Jeżeli nie umiem wskazać punktu do którego nastąpi przepływ energii, to łączę mój punkt z sąsiadującym i traktuję te cztery punkty jako jeden / a więc sumuję ich energię /Oczywiście dotyczyło to wszystkich punktów przestrzeni, którą analizowałem. Tak powiększając rozmiary punktu przestrzennego dochodziłem w końcu do sytuacji kiedy mogłem ustalić z dużym prawdopodobieństwem jak będzie wyglądała droga energii. Dało mi to do myślenia. Zawsze jednak to było prawdopodobieństwo a nie pewność. Gdzieś w tym tkwił błąd, którego nie umiałem znaleźć.


Próbowałem tu opcji z każdy z każdym. Każdy punkt przestrzenny wymienia energię ze wszystkimi sąsiadami naraz, od jednych ją dostaje , innym ją daje etc. ...


Bardziej sensowny obraz dawało potraktowanie całej przestrzeni jako jednego punktu przestrzennego, w którym energia przelewa się z miejsca na miejsce, niczym woda.


Wszystko to nie zmieniało sytuacji że utknąłem w miejscu. Miałem przestrzeń wypełnioną "pianą kwantową" z którą za bardzo nie wiedziałem co począć.


to be continued ...

Opublikowano: 19.05.2017 21:53.
Autor: foton999
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Określenie "porządkowa" to nazwa. Występuje więc tu zbieżność nazw / niezbyt...
  • Wyjaśnienie leży w sam ym pojęciu liczby kardynalnej i mocy zbioru. Popełniasz prosty błąd...
  • Kalkulatorów matematycznych jest wiele. Chyba dzisiaj nikt nie liczy "na piechotę" . Siła tej...

Tematy w dziale Technologie