64 obserwujących
475 notek
904k odsłony
  1189   0

Ukraina: ponad dwustu deputowanych zainteresowanych projektem Intermarium

(źródło)

W tym miejscu warto wrócić d roku 2016 i nieobecności przedstawicieli Czech w kijowskim hotelu znanej sieci. Byli gdzieś indziej. 

Jak informował portal ukraińskiego oddziału Radia Svoboda, odbyło się spotkanie przedstawicieli tzw. Grupy Mentorów* znad Dniepru z czeskimi parlamentarzystami w ramach lobbingu na rzecz budowy silnej pozycji Ukrainy w regionie (tytuł materiału: "Ukraina musi się stać regionalną siłą - Україна мусить стати регіональною силою – зустріч у Чехії" ).

Cóż to za Mentorzy? Grupa skupia przedstawicieli ukraińskiego establishmentu, który się utworzył po 1991 roku. Przykładowo, jej delegacji w trakcie wspomnianego spotkania przewodniczył Oleh Rybaczuk, o którym w wiki mozemy przeczytać:

- ukraiński polityk, były wicepremier, z wykształcenia filolog germański i ekonomista. 

Od 1980 pracował jako inspektor w służbach celnych, następnie jako wykładowca języka angielskiego. Na początku lat 90. zaczął działalność w bankowości. Od 1999 do 2001 był zatrudniony w administracji rządowej. W latach 2002–2005 sprawował mandat posła z ramienia Naszej Ukrainy. Od lutego do września 2005 zajmował stanowisko wicepremiera ds. europejskich w rządzie Julii Tymoszenko. Następnie znalazł się w administracji prezydenckiej, był szefem sekretariatu, a w 2006 został doradcą prezydenta Wiktora Juszczenki.

image

Postulaty Grupy znajdziemy w jej programowym dokumencie "Wizja Ukrainy - 2025: Umowa o godności na rzecz zrównoważonego rozwoju" (wersja ang.). Działania na rzecz tworzenia ukraińskiej klasy średniej, oczywiście demokracji i transparentności w polityce, podporządkowanie wszelkich kwestii tzw. modernizacji. Jeden z fragmentów pozwolę sobie zacytować po angielsku. Ładnie brzmi.

This transition to a new order of values also cannot happen spontaneously. Until recently it was a socially accepted norm to excuse one's immoral actions by compelling circumstances or by the example of others, especially of the governing elite. The transition to another style of life requires an internal effort of each person, a strong will to change personal and social rules, instead of excusing their violations.  

Grupa organizuje konferencje, niemiecko-ukraińskie dziennikarskie panele, których gospodarzem jest Kiewer Gespräche. Można napisać, że to po prostu niemieckojęzyczny zapis nazwy centrum Kijowski Dialog. Okazuje się jednak, że niemieckojęzyczna wersja nazwy, obok ukraińskiej, jest umieszczana na grafikach promujących prezentacje Grupy Mentorów na terenie Ukrainy

image

Na grafice widzimy również logo Europejskeigo Funduszu na rzecz Demokracji, którego utworzenie było formalnie forsowane na forum UE przez Radka Sikorskiego. W założeniach ma to być forma wsparcia dla procesów demokratycznych w krajach z dawnej sowieckiej strefy wpływów. Jak to było?

2011, na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej 

- I domagam się od Niemiec tego, abyście – dla dobra Waszego i naszego – pomogli tej strefie euro przetrwać i prosperować. Dobrze wiecie, że nikt inny nie jest w stanie tego zrobić. Zapewne jestem pierwszym w historii ministrem spraw zagranicznych Polski, który to powie: Mniej zaczynam się obawiać się niemieckiej potęgi niż niemieckiej bezczynności. 

Niemcy stały się niezbędnym narodem Europy. Nie możecie sobie pozwolić na porażkę przywództwa.

(źródło)

Majdan 2014

- Jeśli nie podpiszecie porozumienia, wszyscy będziecie martwi – takimi słowami zwrócił się do przedstawicieli opozycji szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Dokumentujące to nagranie opublikowała stacja ITV News. Dziś rząd Ukrainy i opozycja podpisali w Kijowie tymczasowe porozumienie w sprawie zażegnania kryzysu politycznego w tym kraju.

(źródło

Historia na pomoście bałtycko-czarnomorskim najwyraźniej przyśpiesza nie tylko w związku z wyborami na Białorusi.


Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka