0 obserwujących
4 notki
703 odsłony
23 odsłony

Wszyscy dostaniemy po kieszeni

Wykop Skomentuj1

Właśnie trafiłam na ciekawą informację na temat możliwej przyszłości serwisu TPB.

W dużym skrócie: nowy właściciel TPB chce, żeby w przyszłości serwis był całkowicie legalny, właściciele praw autorskich dostawali zapłatę, użytkownicy mogli pobierać pliki bezpłatnie (bezpłatnie, to nie za darmo - o czym w dalszej części), i, co najciekawsze, osoby udostępniające pliki też dostawały zapłatę.

Global Gaming Factory mówi coś o pozyskiwaniu pieniędzy od ISP, w zamian za zmniejszenie obciążenia ich sieci i o nowej technologii, która to wszytko umożliwi.

Na mój rozum, to GGF przygotowuje technologię umożliwiającą rozliczenia pomiędzy TPB, właścicielami praw autorskich, ISP i użytkownikami. Użytkownicy i tak zapłacą za pliki, bo to, co ISP przekażą w ramach rozliczenia, odzyskają sobie na swoich klientach. Prawdopodobnie więc chodzi tutaj o opłatę abonamentową, którą będziemy wnosili co miesiąc płacąc za połączenie z Internetem. Tego przynajmniej, jak mi się wydaje, chcą nowi właściciele TPB. Jeśli uda się wprowadzić taką technologię, uda się przekonać do współpracy właścicieli praw autorskich i dostawców internetu, to chwała GGF za to.

Pod jednym wszakże warunkiem. Że opłata będzie opcjonalna, to znaczy, że abonament będą płacili tylko ci, którzy będą pobierali pliki. Obawiam się jednak, że GGF założyło, iż opłaty będą obowiązkowe, a więc za tych, którzy będa pobierali pliki, zapłacimy wszyscy. Obawa moja wynika z tego, że jeśli wprowadzi się opcjonalne opłaty, to większość osób pobierających pliki (a pamiętajmy, że są to Miłośnicy Cudzej Własności), zadeklaruje, iż nie będzie pobierało plików, by nie płacić abonametu. A ISP nie będą mogli zablokować im pobierania, gdyż nie pozwala na to prawo. Tego samego będą obawiali się właściciele praw autorskich, którzy zgodzą się na pomysł GGF pod warunkiem, że abonament będzie obowiązkowy dla wszystkich.

Reasumując: jeśli pomysł GGF wypali, to zapłacimy zań wszyscy. A obłowią się, jak zwykle, wielkie koncerny.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale