Filozofia Życia i Polityka
"Używaj swej potęgi by czynić dobro lub przekaż swą potęgę (komuś innemu)"天龍
1 obserwujący
35 notek
7041 odsłon
  96   2

Odpowiedzialność polityków, Prywatyzacja i Głos w dyskusji

O kłamstwach w reklamie, mediach, fake newsach i sianiu paniki. Oczyszczenie, sanacja i brak przedawnienia... czy zgoda społeczna? (Zgoda) Polegająca na tym, my was doimy, wy nie protestujecie?

#Grodzki #Tusk #Zdrada #Lotos #Pawlak #Gaz50lat

TYTUŁEM WSTĘPU: O posłach, Balcerowiczu i prywatyzacji: Jako dziecko lubiłem siedzieć na przeciw telewizora rano, najpierw Agrobiznes potem obrady Sejmu - siedziałem, coś tam sobie rozumiałem. Schyłek lat 80, lata 90. Pamiętam jak Polska była zamknięta a potem jakby się otworzyła. Balcerowicz, jego doktryna szoku. Prywatyzacja, dewaluacja. Nie przestałem śledzić polityki choć już rzadko słucham posłów, ale już wtedy nie rozumiałem, jak "oni" mogą nie wiedzieć co się stanie i kto przejmie majątki, czym jest otwarcie rynku i prywatyzacja w gospodarce niemal centralnie sterowanej. Ojciec mi powiedział o agentach, ub'kach, dziadek opowiadał o komunizmie. Wtedy nie rozumiałem za bardzo o czym mowa, ale skoro Ci komuniści są źli - tak sobie jako kilkulatek myślałem - to przecież dlaczego chcemy prywatyzować, czyli oddać w ręce tych którzy mają pieniądze to, co mojemu dziadkowi i innym zabrali na rzecz państwa - w ręce tych którzy z racji pozycji w aparacie opresji mieli pieniądze, teraz dodam jeszcze, że obcym podmiotom które miały pieniądze z rabunku kolonialnego lub wojny, lub ciągłości rodzin szlachecko-przemysłowych. Teraz wiem, że to nie byli idioci, oni zrobili to celowo, na tym polegał okrągły stół o którym nie wiedziałem wtedy. Nie płaczę po majątkach które moi przodkowie za walkę w powstaniach, w wojsku II Rzeczpospolitej, otrzymali za zasługi i dokupili - ale dlaczego nie mają na nich korzystać wszyscy Polacy, tylko padalce, cwaniacy i zbrodniarze? Dlaczego Kulczyk i jego potomstwo jest elitą Europy, pławi się w bogactwach? Bo tata dobrze się ustawił, czy zdradził Polskę? Okradł każdego z nas? 


Czym jest przedawnienie? Czym jest zgoda społeczna? Czym jest sprawiedliwość? Przestępcy w białych kołnierzykach, kasty...

Co najbardziej odstrasza od przestępstwa? Nieuchronność kary, potem jej rychłość na końcu surowość - ale surowość subiektywna. Dla miliardera mandat 1000zł to opłata za łamanie prawa, dlatego w Norwegii mandaty są zależne od sytuowania przestępcy. W XX'leciu między wojennym urzędnicy byli surowiej i inaczej karani niż pozostali obywatele, za łapówki groziła śmierć a dziś?

Kasta polityczna, kasta sądownicza, kasta policyjna, kasta urzędnicza, kasta partyjna, kasta bogaczy... Feudalizm czy egalitaryzm? [porządek] Przemoc[y] czy porządek rozumowy? Przypomina mi to model Chinsko-Rosyjski, tworzenia klasy bogaczy na potrzeby gospodarki.


Zagadnieniem które chciał bym omówić to: KŁAMSTWO. Czy kłamstwo jest legalne? Można kłamać? Kiedy można kłamać?

Czy celowe wprowadzanie w błąd, w mediach, przez polityków i inne szczególne osoby - kłamstwo nie powinno być karalne? Oczywiście stosunkowo do przewinień. Nie są to oskarżeni, nie są przed sądem ale... Czy firmy mogą KŁAMAĆ? Kłamać wprost w reklamach? Może np. w przypadku udowodnienia kłamstwa powinny one płacić kary? Może wtedy jakość proszku w PL i DE będą podobne? Istnieją niby urzędy jakości... Fake newsy - wywoływanie paniki, manipulacja opinią publiczną, czy niektóre z tych zagadnień nie są skrajnie szkodliwe, groźne, i powinny być zwalczane? Kłamstwo w gazetach, kłamstwo w komisjach, i bezkarność. Kto miał by sprawdzać, udowadniać? No cóż, tę kwestię można oczywiście dopracować. Konkurencja donosi uprzejmie - w Rzymie, donosiciel, gdy donos okazał się fałszywy sam otrzymywał karę.


ODPOWIEDZIALNOŚĆ Czy powinna być jakaś forma odpowiedzialności. Odpowiedzialność majątkowa polityków i urzędników, odpowiedzialność karna polityków i sędziów, odpowiedzialność polityczna. Immunitet wymaga głębokich zmian, jakże karne zarzuty gwałtu dla przykładu mogą być blokowane bo ktoś jest sędzią lub posłem. Należy przywrócić kary jak dawniej: zakaz sprawowania urzędów i funkcji publicznych, utrata praw publicznych, wygnanie, w tym z utratą majątku. Nawet kary na godności i czci?

Jak to jest, że opozycja mówi, coś się nie stało - nie ma sprawy ?!? Przecież oni zostali powstrzymani, gdyby nie to doszło by skandalu na skalę światową, wtedy nikt niemal o tym nie wiedział - 50 lat umów gazowych, sprzedaż Lotosu... Jak mogą się przedawnieniem, głupotą, najlepszym przekonaniem zasłaniać? Za zdradę powinni odpowiedzieć a ich majątki i ich rodzin powinny być prześwietlone, zapewne zamrożone bo przecież nie robili tego za darmo. Jakie PRZEDAWNIENIE ? Przecież to tylko w skali życia chomika było dawno, w skali firm, rodzin, państw czy historii to było mgnienie a konsekwencje są silne wciąż. (Jeżeli nadal widać z kosmosu podział zaborczy Polski to o czym my mówimy...) IMMUNITET czy tym miał być? Nadzieją dla przestępców, aby zdążyć załapać się do sejmu, prawem kasty? Każdy przepis powinien mieć jakiś cel, wmówiono wielu, choć to nie prawda, że gdzie indziej prawo jest takie, podczas gdy przecież jeszcze do niedawna pracowali sędziowie po kursach 2-tygodniowych, z czasów PRL - te osoby, ich rodziny, koledzy przy transformacji zabezpieczyli się. 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka