2 obserwujących
60 notek
28k odsłon
649 odsłon

5 rocznica wyboru Prezydenta RP - ocena prezydentury

Wykop Skomentuj85

Mija 5 lat od II Tury wyborów prezydenckich, w wyniku których Prezydentem RP został Andrzej Duda. Dziś jesteśmy w toku kampanii prezydenckiej i te opinie o Prezydenturze są skrajne . 

1. Czy Prezydent RP był przez pięć lat "długopisem"

Prezydent RP jest tak oceniany przez opozycję, jako osoba bezwolna, która wykonuje polecenia płynące z Nowogrodzkiej. Czy w istocie tak jest ? Prezydent RP wywodzi się z określonego środowiska politycznego i jego program był zbieżny z programem partii politycznej.  Jednakże warto pamiętać,że po wetach prezydenckich dwóch ustaw sądowych osoby bliskie i sympatyzujące z PiS nazywały Prezydenta RP Andrzeja Dudę zdrajcą,a media przez tygodnie spekulowały o tym,że PiS nie poprze Andrzeja Dudy w walce o reelekcję,a wystawi innego kandydata. Spekulowano także o tym,że Prezydent RP ma budować nową formację polityczną.  Można oczywiście dyskutować ile z tego było prawdą,ale tarcia są faktem. 

Faktem jest także statystyka. Andrzej Duda zawetował w sumie 9 ustaw, w tym 5 autorstwa PIS . Jego poprzednik Bronisław Komorowski  podczas swojej kadencji zawetował łącznie cztery ustawy, w tym trzy autorstwa PO. Jak widać poprzednik Andrzeja Dudy używając tego określenia też był bezwolnym wykonawcą woli swojego środowiska politycznego. Także jak przypomnimy sobie jakich spraw dotyczy weta to widać,że w przypadku Andrzeja Dudy 3 z 5 wet dotyczyły spraw dla PiS kluczowych. Oprócz wspomnianych wet ustaw sądowych była to ustawa zmieniająca ordynację w wyborach do PE.  


2. Realizacja obietnic wyborczych

Prezydent wraz z obozem rządzącym zrealizował najważniejszą obietnicę wyborczą jaką było wprowadzenie programu 500+ od drugiego dziecka. Ten program nie wpłynął znacząco na demografię, zresztą myślę,że należy z tą oceną się wstrzymać. Natomiast ten program okazał się być znaczący dla budżetów domowych i tego aspektu socjalnego nie można pominąć. Doszły do tego inne świadczenia niezapowiadane w kampanii Prezydenta RP Andrzeja Dudy,ale wpisujące się w wsparcie dla rodzin , czyli wyprawka dla uczniów 300+ i 13 emerytura. Ważne jest także regularne podnoszenie stawki godzinowej. 

Inną z ważnych obietnic było przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. To także zostało zrealizowane. 

Prezydent RP zapowiadał także wyższą kwotę wolną w wysokości 8 tysięcy złotych . Ta obietnica nie została zrealizowana.Ci co osiągają rocznie dochód w wysokości 8  tysięcy złotych (czyli miesięcznie zarabiają 667 zł ) podatku nie ma . Powyżej 8 tysięcy- 13 tysięcy próg kwoty wolnej od podatku się zmniejsza. Natomiast  między 13 tys. złotych rocznie a 85 528 złotych wynosi 3091 złotych(czyli tyle ile było. Więc podniesiono kwotę wolną od podatku,ale dla bardzo wąskiej grupy osób,a Prezydent zapowiadał,że ta kwota będzie wynosić 8 tysięcy złotych dla każdego ,a nie,że ktoś osiągający dochody w wysokości 8 tysięcy złotych w skali roku nie będzie płacił podatku. 

Reforma sądownictwa

To rzecz, z którą Prezydent RP i obóz rządzący cały czas się mierzą. Ustawy sądowe były wielokrotnie nowelizowane. Trudno mówić by wprowadzone zmiany wpłynęły w pozytywny sposób na zmniejszenie przewlekłości działania sądów. W żaden sposób obywatel nie odczuł tych zmian . Natomiast to co pisałem przy okazji ostatniego wpisu o filmach dotyczących pedofilii . Sądy to kolejna korporacja, która wzajemnie się chroni i zapewnia swoim członkom bezkarność.  PiS i Andrzej Duda w mojej ocenie dążą do tego by rozbić ten korporacyjny układ. Opór środowiska wspieranego przez opozycję i UE jest ogromny. Andrzej Duda dąży do realizacji reformy sądownictwa. To projekt długofalowy .. 


Obiecana pomoc Frankowiczom - tutaj niech się wypowiedzą zainteresowani,ale ten punkt uznałbym za niezrealizowany w zapowiadany sposób.  

Pomoc osobom niepełnosprawnym - to dla mnie ważny punkt. Prezydent RP mówił tak w 2015 r. - https://twitter.com/leeonbat/status/1121313906562088965

Ważne słowa - Oni nie powinny się tego wsparcia domagać ani prosić. To uczciwi politycy sami powinni im to wsparcie dać. Niestety fakt protestu osób niepełnosprawnych w kwietniu 2018 roku świadczy o tym, że po wyborach zapomniano o niepełnosprawnych i musieli oni się o swoje upominać. Uważam,że 500 zł dla tej najsłabszej grupy, do której też należę nie powinno mieć kryterium dochodowego i powinno działać na zasadzie przyznawania świadczenia 500+. Uważam,że cenne jest ułatwienie dostępu do świadczeń rehabilitacyjnych dla tych co potrzebują regularnej rehabilitacji . Podniesiona została wysokość zasiłku pielęgnacyjnego, który nie był podnoszony od 2006 r. Podniesienie jego nastąpiło w 2018 r. Wsparcie dla niepełnosprawnych nastąpiło, jednak w wyniku protestu pod przewodnictwem Iwony Hartwich. 

Inną z ważnych kwestii była szybko zresztą zapomniana zapowiedź likwidacji NFZ. Nic takiego nie miało miejsca i nie było żadnej próby realizacji tej zapowiedzi.


3. Wypełnianie urzędu Prezydenta RP

Uważam,że Prezydent RP bardzo dobrze wypełnia swoją funkcję reprezentacyjną. Sojusz z USA uważam za kluczowy z punktu widzenia polskiej racji stanu. Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, Trójmorza, Baltic Pipe uważam za kluczowe.  U Prezydenta RP widzę patrzenie długofalowe , budowanie silnego państwa wiadome,że nie w smak jest tym, którzy woleli by abyśmy dalej odgrywali jedynie rolę petenta.   

4. Decyzje podejmiemy w wyborach

Każdy z nas miejmy nadzieję podejmie ocenę tej Prezydentury w wyborach.  Na pewno nie jest tak,że Prezydent RP zrealizował wszystko to co zapowiadał, nie jest też tak,że nie zrealizował nic ze swoich obietnic. Tutaj trzeba by zrobić bardzo szeroką analizę jak to wyglądało w przypadku innych prezydentów- czyli tego co obiecywali,a co udało się zrealizować im podczas swojej kadencji. Moim zdaniem też nie można nazwać Prezydenta RP "długopisem", bo myślę,że dla sympatyków tej formacji było zaskakująco dużo różnic i tarć. Pamiętajmy też,że rola Prezydenta RP ustrojowo jest bardzo mocno ograniczona. 
Wykop Skomentuj85
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka