3 obserwujących
62 notki
30k odsłon
512 odsłon

Nienawiść polityczna i brak szacunku zabijają Polskę

Wykop Skomentuj24

Kolejna wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego wywołała domino wzajemnego przerzucania się odpowiedzialnością. Wzywania Prezesa PiS do przeprosin są kwitowane wyciąganiem wypowiedzi polityków opozycji i stwierdzeniem,że tamci nie przeprosili. 

Spór w polityce jest moim zdaniem niezbędny. Jednak jest różnica pomiędzy sporem merytorycznym ,a sporem, który prowadzi do wzajemnej nienawiści i braku osobistego szacunku. To niestety widzimy w polskim parlamencie . 

1.Spór niemerytoryczny uniemożliwia współpracę 

Widzimy to na co dzień, ta osobista niechęć determinuje brak zaufania, wzajemną pychę i pogardę. Nie ma wzajemnego wysłuchania argumentów w poszczególnych sprawach,a widzimy negację wszystkiego co zaproponuje rząd czy opozycja . 


2. To osłabia Polskę

Dla  mnie takie obszary jak polityka zagraniczna czy inwestycje o znaczeniu strategicznym dla rozwoju Polski powinny być wypracowane w konsensusie politycznym. To cele na lata. Jak to wygląda w Polsce ? Siły polityczne w Polsce zapowiadają,że odwrócą wszystko czego dokonują obecnie rządzący . 

3. Kraj skłócony rajem dla innych krajów

Wzajemme waśnie,  skłócenie klasy politycznej, czyli skłócone państwo to słabe państwo, niestabilne, niewiarygodne na arenie międzynarodowej tracący szansę na rozwój . Silna Polska nie jest w interesie Niemców, Rosjan w pierwszej kolejności, ale także innych państw. W interesie niemieckim nie jest rozwój infrastrukturalny , technologiczny Polski , oni chcą byśmy byli rynkiem zbytu dla ich produktów. Nie chcą byśmy stali się wielkim szlakiem komunikacyjnym , bo to uderza w ich interesy. Polscy politycy muszą patrzeć na Polskę w długotrwałej perspektywie, nie w perspektywie jednej kadencji czy kolejnych kampanii wyborczych. 

4. Ten spór negatywnie sprzyja na relacje społeczne

Społeczeństwo przynajmniej jego część jest bardzo mocno podzielona, strach rozmawiać o polityce. Powoduje to głębokie podziały często uniemożliwiające współpracę na rzecz dobra wspólnego.

5. Jarosław Kaczyński powinien przeprosić

Wielkość człowieka polega na umiejętności przyznania się do błędu. Każdy jest człowiekiem i ma słabości. Tłumaczenie Jarosława Kaczyńskiego przez "Wiadomości TVP" jest błędne. PiS miał tym się odróżniać. To oznacza ,że powinien potrafić przeprosić . Trwała debata sejmowa,a Pan Prezes nie siedział tylko stał odwrócony plecami i rozmawiał z wicepremierem Glińskim. Co by było gdyby wszyscy posłowie nagle zrobili to samo ? Chcesz porozmawiać- wyjdź z sali obrad, elementarny szacunek wymaga by słuchać tych wystąpień.   

6. Słowo przepraszam to siła

Wielu uważa,że słowo przepraszam to okazanie słabości, moim zdaniem umiejętność przeproszenia to siła. Brakuje także w polskiej przestrzeni słów "dziękuję" i "proszę". Nie oglądajmy się na tych drugich , Pan Bóg nie będzie pytał o PO, PIS czy inną formację. Wymagajcie od siebie, chociażby inni nie wymagali".  Zacznijmy od siebie, a potem wymagajmy tego od innych. U nas jest tak- PiS mówi : niech przeprosi opozycja; opozycja mówi : niech przeprosi PiS. Każdy powinien najpierw zrobić to co od niego zależy. To mogłoby sprawić na dłuższą metę,że jakość dyskursu politycznego byłaby lepsza.. 

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka