3 obserwujących
63 notki
31k odsłon
1662 odsłony

Kto wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich?

Wykop Skomentuj41

Pytanie wydaje się niemądre, głupie, bo choć nie ma jeszcze oficjalnych wyników to pewne jest,że zwycięstwo Andrzeja Dudy w pierwszej turze z wynikiem około 43 %. Rafał Trzaskowski uzyskał niewiele przeszło 30 proc. głosów. 


Jednak słuchając wielu dziennikarzy , ekspertów czy sympatyków samego Prezydenta i zwolenników Rafała Trzaskowskiego można odnieść wrażenie jakby Andrzej Duda nie wygrał wyborów . 


1. Andrzej Duda nie wygrał w I turze


Andrzej Duda mobilizując swoich zwolenników mówił o możliwości rozstrzygnięcia wyborów w pierwszej turze . Były sondaże, które wskazywały na taką możliwość. Tylko ważne ALE. One miały miejsce w momencie rejterady Małgorzaty Kidawy- Błońskiej i zakłady zdecydowanie niższą frekwencję . Do wyborów nie poszliby głosować,a właściwie nie dostarczyliby kopert zwolennicy opozycji .  Jednakże w momencie kiedy wszystko wróciło do normy sondaże nie zakładały cienia szansy rozstrzygnięcia wyborów w pierwszej turze ,a poparcie Prezydenta RP jak i jego głównego konkurenta odpowiadały poparciu formacji politycznych. Więc trudno powiedzieć ,że Andrzej Duda coś stracił. 

Poza Aleksandrem Kwaśniewskim, który w 2000 r. wygrał wybory Prezydenckie w pierwszej turze żaden kandydat nie zdobył większego poparcia w pierwszej turze.  

2. Andrzej Duda nie ma możliwości pozyskania elektoratu innych kandydatów.


Mam wrażenie,że wiele osób z góry założyło,że wszyscy Ci co głosowali w pierwszej turze z automatu przerzuci swoje głosy na Rafała Trzaskowskiego. Czy istotnie tak będzie ? 

Rafał Trzaskowski zapewne zgarnie więcej elektoratu innych kandydatów, głównie Szymona Hołowni. Jednakże... 

Przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim po pierwszej turze jest spora i może to spowodować demobilizację części wyborców. Do tego dochodzi sezon urlopowy i nie wykluczam,że część osób wybierze wakacje zamiast wyborów. Już nieraz kolejne wybory wskazywały,że to elektorat opozycji jest mniej zdyscyplinowany. 

Pozyskanie elektoratu innych kandydatów to zmartwienie obu kandydatów,a nie tylko Andrzeja Dudy. To Rafałowi Trzaskowskiemu brakuje około  20 % do 50% ,a Andrzejowi Dudzie 7-8% . To Rafał Trzaskowski musi znacząco poszerzyć bazę swoich wyborców. 

Czy Duda faktycznie nie ma możliwości poszerzenia elektoratu? Cześć wyborców PSL-u wyznaje tradycyjne wartości, część wyborców Krzysztofa Bosaka wie jak ich nazywano i co się działo podczas Marszu Niepodległości. To nie straszenie, to fakty. Cześć wyborców Krzysztofa Bosaka albo poprze Prezydenta RP albo w ogóle nie pójdzie na wybory.

Nowi wyborcy w II turze- Tutaj mobilizacja może być obopólna. Rafał Trzaskowski nie jest politykiem szerzej nieznanym, z czystą kartą jak pięć lat temu był Andrzej Duda. To Prezydent Warszawy , który zrobił kilka kontrowersyjnych rzeczy związanych głównie ze wspieraniem środowiska LGBT i niespełnienia obietnic wyborczych. 

3. Wynik Dudy jest słaby biorąc pod uwagę wielkość środków przekazanych w ramach programów społecznych


Oczywiście można wyciągnąć taki wniosek. PiS wygrał ostatnie wybory parlamentarne,ale ta jego przewaga w parlamencie jest niewielka, dodatkowo utrata senatu RP. Teraz też jeśli będzie to wygrana to też o "przysłowiowy włos". 

Moim zdaniem słuszne jest powiedzenie " że człowiek szybko się przyzwyczaja do dobrego" . Cześć Polaków uznaje 500+ itd. za coś oczywistego. W polityce nie ma poczucia wdzięczności,a raczej "to się nam już  należy" . Moim zdaniem wielu wyborców uważa,że faktycznie nie ma zagrożenia dla istnienia tych programów na zasadzie- "Nie zrobią tego, bo to byłoby ich polityczne samobójstwo". Więc moim zdaniem straszeniem odebrania programów społecznych nie pozyska się nowego elektoratu, a jest jeszcze grupa osób, która w polityce rządu czuje się całkowicie pominięta, raczej czująca się jako ta, która musi te przywileje dla osób mających dzieci sfinansować. Sami nie dostają nawet bonu na wakacje tak jakby na wakacje zasługiwali tylko rodziny z dziećmi. Moim zdaniem błędem PiS-u jest wspieranie niemal wyłącznie  głównie szerokiej co prawda grupy osób mających dzieci.  

Tu dochodzi fiasko programu "Mieszkanie plus",a zwolnienie z PiT osób do 26 roku życia jest symboliczne, bo wiele osób wchodzi na rynek pracy w wieku 24-25 lat. Niepełnosprawni mogą się czuć poniżeni faktem,że muszą udowadniać swoją niepełnosprawność stając przed kolejną w życiu komisją i jeszcze istnieje kryterium dochodowe w momencie gdy ludzie zamożni nie mają żadnego kryterium,a ludziom, którym często mają problem ze zdobyciem pracy,a z drugiej strony mają dodatkowe koszty stałe  związane z faktem rehabilitacji , zakupu sprzętu rehabilitacyjnego czy leczenia   takie kryterium mają by przypadkiem za dużo pieniążków w swoim portfelu nie mieli. 

Reforma sądownictwa - Ciężki temat , trudny do przeprowadzenia, z punktu widzenia zwykłego obywatela na razie nic się nie zmieniło. 

Reforma służby zdrowia- Temat, z którym nikomu się nie udało. 

Moim zdaniem takie,a nie inne poparcie rządzących można wytłumaczyć propagandą tych czy tamtych mediów. Jednakże moim zdaniem zwyczajnie w Polsce nie jest tak różowo jak to przedstawia TVP . Moim zdaniem udawanie,że nie ma problemów, wyzwań  szkodzi,a nie pomaga.  Gdyby było tak dobrze w kraju w istocie to by się to przekładało na wyższe poparcie . Moim zdaniem skoro mają takie poparcie to widać na takie zasługują.  Dobrze dla PiS-u,a chyba gorzej dla nas - że nie ma opozycji, która potrafiła by celnie diagnozować i punktować te sprawy. 

Chociażby taką,że osoba niepełnosprawna mająca rentę socjalną nie może być zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna ,a co za tym idzie jest wyłączona z kręgu faktycznie wszelkiej pomocy, bo staże są kierowane do osób mających status bezrobotnych. Jedyne co- taka osoba może się co 3 miesiące podpisać w Urzędzie. Dochodzi do tego brak zakładów pracy chronionej,a jedyne co się oferuje ewentualnie to praca w ochronie, której nie każdy może podjąć. Temat pewnie zbyt niszowy, ale to bolączka z którą borykam się od lat. Wykop Skomentuj41
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka