zx
8 obserwujących
355 notek
92k odsłony
  236   1

Postęp* przyspiesza

Studenci uczelni artystycznej Konstfack w Sztokholmie domagają się zmiany nazwy sali wystawienniczej Morze Białe. Podkreślają, że budzi ona skojarzenia rasistowskie i służy głównie białej młodzieży.
Kolektyw Brown Island proponuje, aby zmiana nazwy została dokonana w sposób uroczysty i upamiętniona tablicą.

Rektor uczelni Maria Lantz powołała grupę roboczą do walki z rasizmem strukturalnym, a zmiana nazwy sali została uwzględniona w dyskusji.
Propozycja została skrytykowana przez wykładającą na Konstfack prof. Sarę Kristoffersson oraz krytyka "Dagens Nyheter". Uważa ona, że Morze Białe nie ma żadnego związku z rasizmem ani opresją, a jest nazwą historyczną, która powstała przez przypadek.

Morzem Białym nazwano w latach 50. zaadaptowane na galerię pomieszczenie z białymi ścianami w poprzedniej siedzibie szkoły w centrum Sztokholmu. Nazwa przetrwała, gdy uczelnia przeniosła się do obecnej siedziby w dzielnicy Telefonplan do budynku po fabryce Ericssona.

Konstfack jest największą wyższą szkołą artystyczną w Szwecji.


Jeden z sensowniejszych komentarzy pod informacją:

Tęcza jest rasistowska bo zmieszane jej kolory dają biały.*) - Pierdolec, ale nie wejdzie jako tytuł, choć to przecież dziwi, bo najlepsi poloniści wypowiadali się przecież, że "wypierdalać" jest pięknym słowem.


Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale