Gorące tematy:

10 obserwujących
193 notki
162k odsłony
313 odsłon

Polska cudem pojednania

Wykop Skomentuj31

Kiedy zastanawiam się nad Polską, to doznaję niekiedy wrażenia absolutnej celowości. To niesamowite urodzić się w tym właśnie kraju; mieć we krwi tysiącletnią historię biało-czerwonego narodu.

Wiem o tym; czuję to w jakiś niewytłumaczalny sposób, że Bóg wybrał Polskę, aby objawić się światu, dokonując niemożliwego. Czuję to tak, jakby w pojedynczym życiu mieściły się wszystkie chwile polskich dziejów.

Od pogaństwa do chrztu, który dał nam podmiotowość – tak nastąpił początek. Później nabieraliśmy sił, aż do szczytu potęgi. Wówczas rozpadło się nasze wnętrze na dwoje. Odtąd człowiek podnosił się z trudem, atakowany zewsząd, lecz wstawał po każdym upadku.

Na pozór coraz słabsi i coraz mniej znaczący, lecz w duchu wspólnoty nadal byliśmy niezniszczalni. Diabeł chciał więc nas podzielić: polską otwartość skłócił z tradycją. Po dziś dzień obie części podwójnej natury pragną odciąć się od siebie i zawładnąć całym jestestwem człowieka.

Ten czas i miejsce czynią nas wyjątkowymi. Ten język stworzony został do głoszenia rzeczy wielkich. Polska jest zapowiedzią cudu. Nadejdzie wkrótce moment pojednania, jakiego świat współczesny jeszcze nie poznał.

To niełatwe do wyobrażenia w gorączce przedwyborczej. Wszyscy, którzy nadziei zbawienia upatrują w partiach, będą zdruzgotani. Niewierzący struchleją, gdy prawda wyjdzie na jaw. Człowiek obawia się wstrząsu zbliżenia, ale Bóg uspokaja:

Moja rewolucja przynosi życie, nie śmierć.

Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo