10 obserwujących
208 notek
173k odsłony
765 odsłon

TVP do zaorania

Wykop Skomentuj114

PiS dokonał w sferze medialnej czegoś, co nie mieściło się w głowie za rządów poprzedników, zmieniając telewizję publiczną w narzędzie służące tylko i wyłącznie celom propagandy politycznej. Oczywiście, że wcześniej to medium było stronnicze; bezwstydnie manipulowało ludźmi, aby zohydzić im partię Kaczyńskiego. Człowiek inteligentny nie mógł powstrzymać się od próżnych kłótni z telewizorem, widząc i słysząc bezpardonowe ataki na opozycję. 4 lata temu nastąpił jednak przełom. Nowi ludzie w TVP posunęli się tak daleko, że jako widz dosłownie osłupiałem przed ekranem.

Żyjemy w czasach przesady, gdy politycy szermują oskarżeniami o faszyzm czy komunizm. Drastyczne porównania przestają z tego powodu robić wrażenie. Chcąc być sprawiedliwym w stosunku do Jacka Kurskiego i jego podwładnych nie mogę uznać ich działań za goebbelsowską robotę, jak ją oceniają niektórzy. Z czystym sumieniem mogę natomiast stwierdzić, że wyrównali do poziomu telewizji peerelowskiej, a nawet zeszli niżej. Bez żadnej przesady uważam obecny przekaz za co najmniej analogiczny do ówczesnego. Powiem więcej – wyobrażam sobie, że w czasach PRL „dziennikarze”, pracownicy mediów, oprócz zadań stricte propagandowych realizowali przy tym jakąś tam misję informacyjną. Tego już nie ma. Dziś każdy bez wyjątku news, który wychodzi z TVP, ma na sobie przybity stempel „dobry PiS” albo „zły antypis”.

A nad sposobem, w jaki się uprawia tę propagandę, można by ubolewać godzinami. Chyba właśnie estetyka tego postępowania drażni mnie najbardziej. Cepem, młotem, na bezczelnego – tak się dziś urabia Polaków. Na paskach informacyjnych przewijają się komunikaty, jakby powstałe w myślach sfrustrowanego hejtera internetowego; kogoś o ilorazie inteligencji przeciętnego imbecyla. Nie mam nic przeciwko językowi prostemu, lecz prostacki język TVP tym się tylko różni od plugawego, że nie zawiera wulgaryzmów. Nikt tam w studiach nie ukrywa, nie zawraca sobie głowy pozorami, że chodzi o coś innego niż służenie władzy. Trudno mi rozstrzygnąć, czy ludzie ci robią to bardziej dla pieniędzy czy z przekonań. Jeszcze do niedawna sądziłem, że prymitywizm formy jest efektem ich wyrachowania, pogardy dla widzów. Teraz mam wątpliwości, czy aby jeszcze potrafią inaczej.

Nie jestem zwolennikiem rozwiązań radykalnych, ale przypadek TVP to dla mnie wyjątek. Brakuje nam w Polsce Herkulesa, który by mógł wysprzątać tą stajnię Augiasza, dlatego to, co pozostawi po sobie Jacek Kurski, kiedy tylko będą ku temu warunki polityczne, należy zburzyć, zaorać i zbudować całkiem od nowa. Dosłownie. Na miejscu decydentów przeniósłbym siedzibę z budynku przy ul. Woronicza, w obawie przed tym, że zgnilizna etyczno-zawodowa zagnieździła się także w murach tego miejsca. A duch „szczujni” bez wątpienia będzie krążył po korytarzach długo po tym, jak znikną stamtąd „funkcjonariusze medialni” partii rządzącej. Dla nich nie widzę innego wyjścia niż pójście już bezpośrednio w politykę. To są ludzie, którzy doszczętnie stracili wiarygodność. Nie powinni już nigdy przebywać w pobliżu ośrodków kształtowania opinii publicznej. Nigdy więcej zapałek dla podpalaczy.

Niniejszy tekst jest krytyką instytucji, ale również zarzutem wobec konkretnych ludzi (nie jednego tylko kozła ofiarnego, którego wymieniłem z nazwiska). Największe zło wyrządzone przez nich polega na tym, że każdy, kto przyjdzie następny, będzie miał pretekst, aby nadal siać spustoszenie w głowach milionów Polaków. Po tym sięgnięciu dnia komu z przeciwników będzie zależało, aby podnieść standardy? Odpowiedzialność za wodę w mózgu społeczeństwa spada na polityków, ale również tych, którzy im się wysługują – czy to interesownie, czy z powodu własnej ignorancji. Niech wstydzą się ci, którzy zniszczyli zaufanie do obiektywnej prawdy. Powszechne ogłupienie polityczne tego narodu ich obciąża. Kto występuje przed kamerami, a nie potrafi być ponad, powinien wytatuować sobie logo partyjne na czole. Patrząc w lustro niech patrzy na prawdziwy swój obraz. Widzom też się należy przynajmniej taka namiastka uczciwości.

Wykop Skomentuj114
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura