Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
149 obserwujących
1813 notek
2293k odsłony
  594   4

Postulaty Kocha, Covid i dezinformacyjne królicze nory

Są tacy, którzy uważają, że wirus Sars-Cov-2 nie istnieje, bo nie został jakoby wyizolowany. Mało tego - uważają, że w ogóle nie istnieją wirusy chorobotwórcze.

       Jeśli drobnoustrój nie może być hodowany, to postulaty trzy i cztery sprawiają ten sam problem. Postulat trzeci mógłby być lepiej sformułowany, ponieważ mikrob powinien powodować tę samą chorobę po zaszczepieniu podatnemu zwierzęciu w laboratorium. Mówię, że powinien być podatny, ponieważ teraz wiemy również, że niektóre drobnoustroje nie mogą wywołać choroby u zdrowego gospodarza, ale mogą, jeśli gospodarz ma obniżoną odporność.

Ale poczekaj! A co z wirusami?

       Najgorsze w postulatach Kocha jest to, że zostały sformułowane, zanim poznano istnienie wirusów. Wirusy nie są jak bakterie, które Koch odkrywał. Wirusy muszą przejąć komórkę gospodarza, aby się replikować. Innymi słowy, zamieniają komórki w fabryki produkujące wirusy. I w zależności od tego, jakie białka wirus ma na swojej powierzchni, może być w stanie infekować tylko bardzo specyficzne komórki z niektórych gatunków gospodarzy lub szeroką gamę komórek z wielu różnych gatunków.

       Dlatego, gdy wirusolodzy chcą wyizolować wirusa z próbki, pobierają próbkę lub jej część i dodają ją do niektórych komórek – zwykle tych, które są stosunkowo łatwe do wyhodowania w laboratorium – a następnie sprawdzają, czy komórki żyją i/lub czy w przypadku płynnej pożywki, w której rosną komórki, zostaną uwolnione cząstki wirusa.

       Innymi słowy, wirusy nie mogą być hodowane w czystej kulturze, jak opisują postulaty Kocha, ponieważ potrzebują komórki do wzrostu. Czy to oznacza, że ​​wirusy nie powodują choroby? Nie.

Wprowadzanie postulatów Kocha w XX wiek

       Ponad 30 lat temu jeden ze współczesnych liderów mikrobiologii, profesor Stanley Falkow, przeredagował postulaty Kocha, aby były bardziej aktualne. Falkow, który zmarł w 2018 roku, był liderem badań nad tym, jak określone geny posiadane przez poszczególne drobnoustroje przyczyniają się do ich zdolności do wywoływania chorób. W skrócie jego „postulaty molekularne” stwierdzają, że:

  • Badana cecha powinna być powiązana z patogennymi przedstawicielami rodzaju lub patogennymi szczepami gatunku. Patogenne oznacza posiadające zdolności wywoływania choroby.
  • Specyficzna inaktywacja genów związanych z podejrzaną cechą powinna prowadzić do wymiernej utraty patogenności lub zjadliwości u odpowiedniego żywiciela zwierzęcego. Innymi słowy, inaktywacja genu lub genów powinna oznaczać mniej chorób.
  • Reaktywacja genu lub genów powinna przywrócić zdolność drobnoustroju do wywoływania choroby u odpowiedniego gospodarza zwierzęcego.

       Nawet przy tych zaktualizowanych postulatach wciąż nie jest możliwe zaspokojenie ich w przypadku wielu drobnoustrojów wywołujących choroby u ludzi, ponieważ opierają się one na zdolności do wzrostu i genetycznej manipulacji danym drobnoustrojem oraz posiadania odpowiedniego modelu zwierzęcego. Nie oznacza to, że postulaty są bezużyteczne - po prostu mikrobiolodzy mogą nie wykluczyć całkowicie organizmu lub genu biorącego udział w wywoływaniu choroby, nawet jeśli postulaty nie mogą być spełnione.

Kiedy tak zwane dowody nie są warte papieru, na którym są napisane

       Wracając do dowodów używanych do udowodnienia, że ​​wirus odpowiedzialny za Covid-19 nie istnieje. Oto, o co są proszone rządy, uniwersytety oraz instytucje naukowe i akademickie na całym świecie:

„Wszystkie dokumenty będące w posiadaniu, pod opieką lub kontrolą [nazwa instytucji] opisujące izolację wirusa SARS-COV-2 bezpośrednio z próbki pobranej od chorego pacjenta, przy czym próbka pacjenta nie została najpierw połączona z żadnym innym źródłem materiału genetycznego (na przykład komórki nerki małpy zwane też komórkami vero czy komórki płuc od pacjenta chorego na raka).”

       Kopie próśb, które otrzymałem, zawierają również następujące informacje:

„Proszę zauważyć, że używam „izolacji” w codziennym znaczeniu tego słowa: akt oddzielania rzeczy od wszystkiego innego. Nie proszę o zapisy, w których „izolacja SARS-COV-2” odnosi się zamiast tego do: hodowli czegoś, wykonania testu amplifikacji (tj. testu PCR) lub sekwencjonowania czegoś”.

       Innymi słowy, osoby proszące o dowody na istnienie wirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za Covid-19 formułują swoje prośby tak, by wykluczyć uzyskanie jakichkolwiek dowodów na istnienie wirusa. Jak już wspomniałem - wirusy potrzebują komórki gospodarza do replikacji, dlatego próbki łączy się z innym „źródłem materiału genetycznego”. To tylko biologia.

       A co do używania izolacji w potocznym znaczeniu tego słowa, a nie definicji, która jest istotna dla zadanego pytania? Cóż, to po prostu cholernie śmieszne i wyraźny znak, że te prośby o dowody nie są składane w dobrej wierze.

       I zanim zaczniecie krzyczeć o ludzkich egzosomach - to też nie są przysłowiowe dymiące pistolety. Tak, egzosomy (powszechniej nazywane nanopęcherzykami) to małe cząstki, które można oddzielić od próbek przez odwirowanie. Ważną różnicą jest to, że są to fragmenty naszych komórek, które się namnażają i na ogół wymagają ogromnych ilości materiału, aby je odizolować. Te same procesy po prostu nie mogą być zastosowane do małej próbki komórek z czyjegoś wymazu z nosa.

       Tak więc niezależnie od tego, czy ludzie wierzą w „teorię nieistnienia wirusów” lub czy ich zdaniem pokazują pozornie dokuczliwe prośby o dowody, Covid-19 nadal powoduje epidemie na całym świecie. Smutne jest to, że takie argumenty w złej wierze podważają próby opanowania pandemii. A konsekwencje tego są śmiertelne.

Profesor Siouxsie Wiles

jest mikrobiologiem z Zakładu Medycyny Molekularnej i Patologii Wydziału Medycyny i Nauk o Zdrowiu Szkoły Nauk Medycznych.

Tekst oryginalny: https://www.auckland.ac.nz/en/news/2020/11/16/kochs-postulates-covid-and-misinformation-rabbit-holes.html

Tłumaczenie automatyczne. Wybór, korekta i redakcja GPS.

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale