Blog
Herbu Grabie
herbu Grabie
herbu Grabie doktor nauk humanistycznych
0 obserwujących 8 notek 473709 odsłon
herbu Grabie, 30 września 2014 r.

Wolne łóżko w pokoju Kingi

modrzyk
modrzyk

W gościnnym pokoju mieszkania Kingi Dunin stoi wąskie, niewygodne łóżko.  Przekonał się o tym pan Ignacy ze wsi Słuczanka koło Haradka, kiedy odwiedzał stolycę jako prowincjonalna, wschodnia, wschodząca gwiazda salonów warszawki. Na takiego prowincjusza czekają w stolycy pułapki, ale i on nie w ciemię bity, postanowił zaoszczędzić na drogich hotelach (za ten na barce na Wiśle trzeba zapłacić coś 240 za noc) i zawaletować u 60-letniej Kingi. Po kilku noclegach przekonał się jednak, że na tym meblu spać nie sposób i został zaproszony do szerokiej wygodnej łożnicy tej wampirzycy. Kładł się grzecznie w piżamce, lecz w nocy czuł, że delikatne paluszki gospodyni  manipulują w okolicach jego krocza. Na początku postanowił udawać, że śpi, ale kiedy rano przy jajeczku po wiedeńsku Kingusia wyciągnęła plik stuzłotówek, humor mu się poprawił. "Traktuj to jako pożyczkę, wystrój się, oddasz kiedy chcesz - rzekła. - Ten kubraczek masz byle jaki i pepegi, od razu widać, żeś ze śledziowa przyjechał".

I on, Ignac zaczął od tej pory odpowiadać pieszczotami na stymulację nocnej partnerki. "I kłady jeju na łożnicu i prosi żywota" - słyszał w dzieciństwie śpiewy cerkiewnego diaczka. Opory przed pettingiem znikły. Śniadanie, którego nie mógł przełknąć o dziwo zaczęło mu smakować, a wizyty w stolycy stały się systematyczne. Układał sonety do swej wybranki, a raczej mecenaski, siedząc w wagonie drugiej klasy czyhunki Hajnouka-Dw. Wileński.

Jak zwykle wszystko zepsuli zawistni. Smutna pościel w mansardzie pani Kingi nadal pachnie ziołami ze Słuczanki, które onegdaj przywiózł jej bogdanek. Ale już wkrótce usłyszymy o młodszym od Ignaca, niezwykle uzdolnionym literacie, być może z Warmii lub Przeworska, aspirującym do najważniejszej nagrody Nike. O jego wyjątkowości będą zgodnie świadczyć Kazia Szczuka, Tomek Piątek, Romek Kurkiewicz, Cveta Dymitrova, Jakub Majmurek, Jaś Kapela, Tomas Venclova, na pościeli których każdego ranka nowy faworyt warszawskich salonów kładł przezornie bukieciki z górskiego modrzyka.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • ja zwracałem się do jednej z nich per "mała"
  • Jak zapewnia były tutejszy bloger szczur be.. spot jest skierowany do Amerykanów i jest...
  • Zapomniałeś, że żyjemy w nowej epoce, a od lat 60 przeskoczyliśmy nawet 2 epoki,...

Tematy w dziale