Blog
Grzegorz MATUSIAK Jastrzębie - Zdrój
Grzegorz MATUSIAK
Grzegorz MATUSIAK PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ JASTRZĘBIE-ZDRÓJ Przewodniczący Rady Miasta
0 obserwujących 5 notek 2413 odsłon
Grzegorz MATUSIAK, 6 września 2010 r.

Wolność i Solidarność ! przemówienie roczn.Poroz.Jastrzębskich

 

Wolność i Solidarność !

 

Przemówienie Przewodniczącego Rady Miasta Jastrzębie- Zdrój

 

Grzegorza MATUSIAKA

 

 z okazji 30-lecia podpisania Porozumień Jastrzębskich

 

 

Wystąpienie miało miejsca podczas Sesji Nadzwyczajnej Rady Miasta Jastrzębie Zdrój w dniu 3 września 2010 roku. Radni przyjęli uchwałę dot. upamiętnienia Podpisania Porozumień Jastrzębskich.

 


 

 


 

 

Wolność i solidarność- nierozerwalnie są związane z historią Polski.  Dziś, w 30 rocznicę Porozumień Jastrzębskich stajemy w apelu pamięci wobec tych, co potrafili przeciwstawić się komunistycznej władzy – pamiętając zarazem, że to właśnie strajkami zwyczajni ludzi wykuli wolność i niepodległość naszej ojczyzny Polski.

 

30 lat temu górnicy jastrzębskich kopalń solidarnie z protestującymi załogami  w Gdańsku i Szczecinie przystąpili do strajku. Nasza solidarność wprawiła w zachwyt cały świat - wiedzieliśmy bowiem, że dzięki tej postawie zwyciężymy. Wówczas walczyliśmy o godność i wolność w nas jak mówił męczennik solidarności Bł. Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Solidarność ogarnęła cały naród polski. Solidarni byliśmy wówczas i my mieszkańcy Jastrzębia. Pamiętamy o takich choćby epizodach jak postawa taksówkarzy, którzy bezpłatne przywozili pod kopalnie żony strajkujących górników.

 

Sam wyrosłem z ruchu solidarnościowego, brałem udział w kolejnym zrywie jastrzębskich górników w 88 roku, który był dzieckiem strajku 80 roku.    Strajk nauczył mnie, że możemy walczyć o swoje przekonania i zmieniać świat wokół siebie na lepszy. Do dziś jestem wierny ideałom solidarności.

 

Św. p. Prezydent RP Lech Kaczyński mówił nam, że nadal potrzebna jest „Solidarność, wolność, sprawiedliwość, godność – to […] wartości podstawowe”, a „Polska, żeby (..) zbliżać się do najbogatszych krajów Europy, musi być Polską solidarną”. Dlatego teraz musimy walczymy o solidarność w sprawach społecznych,  o solidarne państwo w każdym wymiarze, o solidarność z tymi, którzy jej potrzebują.

Bądźmy solidarni z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej przeżywającymi ból i bezsilność. Bądźmy solidarni z ludźmi, których dotknęła tragedia powodzi, a pozostawieni sobie stracili domy, dobytek, bliskich…

 

Ideały solidarności obowiązują również w samorządzie lokalnym, gdzie decydują się sprawy nam najbliższe. Nasz ukochany Ojciec Św. Jan Paweł II mówił "siła państwa  i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany".

 

Dla mnie solidarność to również zobowiązanie do pamięci. Tragicznie zmarły Prezydent RP Lech Kaczyński - człowiek Solidarności – mówił, że „patriotyzm jest też dla przyszłości” i miał rację. W swoim katyńskim przemówieniu zawarł przesłanie dla nas. Napisał „ludzie i narody potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę”, dlatego w Jastrzębiu- Zdroju powinno powstać Muzeum Solidarności jako wyraz naszej pamięci  i prawdy, jako wyraz tożsamości miasta Jastrzębie-Zdrój - symbolu historii Polski, miasta ludzi wolności i solidarności.

 

Grzegorz Matusiak

 

Członek NSZZ Solidarność, górnik, uczestnik strajku w KWK Manifest Lipcowy, Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, Przewodniczący Rady Miasta, Przewodniczący Prawo i Sprawiedliwość.    

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem inżynierem i samorządowcem - mam 49 lata wraz żoną i synem mieszkam w Jastrzębiu - Zdroju na Osiedlu Zofiówka. Jestem przewodniczącym koła Prawo i Sprawiedliwość oraz Przewodniczącym Rady Miasta. Ukończyłem AGH i pracuje na KWK Zofiówka. Od 1989 należę do NSZZ Solidarność(w 1988 roku brałem czynny udział w strajku w KWK Zofiówka b. Manifest Lipcowy). W życiu osobistym, zawodowym i politycznym jestem wierny ideałom solidarności : "Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany" Jan Paweł II.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Przemysław T. Kudliński Dziękuję, przeczytam. pozdrawiam serdecznie

Tematy w dziale