Blog
W prostych słowach ...
Hajer
Hajer Wszystko co warto przeczytać
4 obserwujących 149 notek 93916 odsłon
Hajer, 12 stycznia 2019 r.

PiS nie wykorzystał 35 mln zł z UE na walkę z ASF

177 9 0 A A A

Brak wykorzystania przez PiS  środków został odczytany w Brukseli jako kolejna nieudolność PiSowskiego  rządu w walce z wirusem #ASF.

Teraz trudno będzie Polsce starać się o środki w Komisji Europejskiej na walkę z tą chorobą


Polska nie wykorzystała ok. 35 milionów złotych przyznanych przez Komisję Europejską dla hodowców trzody chlewnej, dotkniętych afrykańskim pomorem świń.  

To ok. 90% wszystkich przyznanych Polsce funduszy.

Resort rolnictwa tłumaczy, że zainteresowanie pomocą było tylko wśród małych rolników i podkreśla, że żadnych pieniędzy nie trzeba będzie …zwracać do unijnego budżetu.

Ponad rok temu, 11 września 2017 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze w sprawie nadzwyczajnej formy pomocy gospodarstwom utrzymującym nie więcej niż 50 świń w przypadku wstrzymania produkcji wieprzowiny z powodu nowych wymagań związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń. Bruksela przeznaczyła na ten cel 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. Był to pierwszy od 4 lat przypadek zastosowania tego rodzaju pomocy dla kraju członkowskiego od czasu reformy WPR, czyli od 2013 r.

PiS miał ponad rok na skorzystanie z tych środków, pieniądze powinny zostać wypłacone polskim rolnikom najpóźniej do 19 września tego roku. 

O pomoc za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogli starać się hodowcy, którzy utrzymywali w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. nie więcej niż 50 świń, i których gospodarstwa były położone w obszarze występowania wirusa i w regionach najbardziej zagrożonych chorobą.

Wysokość pomocy była liczona od stałej ceny za zwierzęcia i miała rekompensować krótkotrwałe straty w dochodzie z produkcji. Stawki pomocy wynosiły 190 zł w przypadku prosiąt i 300 zł w przypadku innych świń.

W założeniach program miał sfinansować rekompensaty za 10 tys. prosiąt i 171 654 świń, czyli łącznie za ponad 180 000 zwierząt.


image

https://www.topagrar.pl/articles/afrykanski-pomor-swin-asf/polska-nie-wykorzystala-35-mln-zl-z-ue-na-walke-z-asf/Po co zapobiegać? Lepiej wymordować bestialsko wszystkie dziki. A, że dziki nie mają nic wspólnego z nieudolnością PiS, to ich problem.


image

Opublikowano: 12.01.2019 20:21. Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 20:25.
Autor: Hajer
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam. NA TEJ STRONIE BLOKOWANI SĄ: - RASIŚCI - CHAMY I PROSTAKI (w relacjach z innymi internautami) - FANATYCY CZEGOKOLWIEK (DOWOLNA RELIGIA, PiS,KORWIN... JEŚLI ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK FANATYK PO I OPOZYCJI TO TEŻ) - FASZYŚCI - HOMOFOBY - OSOBY NIEZRÓWNOWAŻONE I WYBITNIE IRYTUJĄCE. image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  •                                      ...
  • Kiedy Prezes Kurski mowi, że tvp nie stosuje języka nienawiści....
  • Kiedy Prezes Kurski mowi, że tvp nie stosuje języka nienawiści....

Tematy w dziale Polityka