Blog
hilary2
hilary2
5 obserwujących 133 notki 61967 odsłon
hilary2, 9 lutego 2019 r.

Nie kucaj! Klękaj!

361 33 1 A A A

Nigdy człowiek nie jest tak wielki, jak wtedy, gdy klęczy – mawiał błogosławiony Jan XXIII.


W przestrzeni liturgicznej kościoła i w samej liturgii wyróżniamy przyklęknięcie (klęknięcie na moment) na jedno kolano oraz klękanie na dwa kolana.


Przyklękamy przechodząc przed tabernakulum (o jego lokalizacji świadczy czerwone światełko – „wieczna lampka”), nie zawsze więc pośrodku kościoła.


Na dwa kolana klękamy w czasie konsekracji oraz po śpiewie „Baranku Boży”, gdy kapłan ukazuje hostię mówiąc „Oto Baranek Boży”. Ale także, kiedy na ołtarzu znajduje się wystawiony do adoracji Najświętszy Sakrament lub gdy zdarzyło się nam przechodzić przed ołtarzem podczas mszy świętej, już po konsekracji.


Nieprzyklęknięcie przed tabernakulum nie jest grzechem. Bo przecież nie jest również grzechem, gdy nie powiemy komuś „dzień dobry”. To tylko brak kultury. Warto bowiem umieć zachować się przy stole, przy Stole Pańskim przede wszystkim.


I właśnie przejawy owego braku kultury, obserwowane przeze mnie co niedziela na mszy świętej, drażnią mnie i zastanawiają.
Co mam na myśli? Zawsze przyprawiał mnie o dreszcz wzruszenia widok potęgi ludzkiej, korzącej się w pokorze przed Majestatem Boga. Tymczasem co widuję? Kucających, tak – kucających, podczas konsekracji wielu wiernych! Zwykłych śmiertelników! A są to w przeważającej liczbie mężczyźni i młodzieńcy. Skojarzenia związane z tą pozycją są fatalne. Takie zachowanie, to coś, o wiele więcej, niż brak kultury! To brak elementarnego pojmowania, kim jest Bóg i czym jest msza święta!


Zdawałoby się, że takie postępowanie może być usprawiedliwione w sytuacji, gdy przy brzydkiej pogodzie, posadzka w kościele jest mokra bądź brudna. Ale nie! To żadne usprawiedliwienie! Jeśli chcemy uniknąć zabrudzenia odzieży, lepiej pozostać w pozycji „na stojąco” i pochylić głowę, niż kucać! Ja zawsze tak postępuję.


Statystyki mówią, że około 92% Polaków jest ochrzczonych w KK, około 85% deklaruje, że są „wierzący”. W niedzielnej mszy św. systematycznie uczestniczy około 38% wiernych. Ilu z nich czyni to nabożnie? I czy w ogóle rozumieją, co znaczy tutaj słowo: „nabożnie”?
                                                                                                                                                                                        hilary2


Opublikowano: 09.02.2019 11:54.
Autor: hilary2
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Paszko Rymbaba ------- Niezwykle celnie szkaPo Rymbaba! A tera do stajni!
  • @Adele "Ale to były ponoć tzw "niezobowiązujące ustalenia"..."  ----- Są niczym grzech...
  • @JacekKaminski A ja zwracam uwagę na praprzyczyny obecnej sytuacji, w jakiej znalazła się...

Tematy w dziale Społeczeństwo