8 obserwujących
170 notek
87k odsłon
385 odsłon

Nie kucaj! Klękaj!

Wykop Skomentuj33

Nigdy człowiek nie jest tak wielki, jak wtedy, gdy klęczy – mawiał błogosławiony Jan XXIII.


W przestrzeni liturgicznej kościoła i w samej liturgii wyróżniamy przyklęknięcie (klęknięcie na moment) na jedno kolano oraz klękanie na dwa kolana.


Przyklękamy przechodząc przed tabernakulum (o jego lokalizacji świadczy czerwone światełko – „wieczna lampka”), nie zawsze więc pośrodku kościoła.


Na dwa kolana klękamy w czasie konsekracji oraz po śpiewie „Baranku Boży”, gdy kapłan ukazuje hostię mówiąc „Oto Baranek Boży”. Ale także, kiedy na ołtarzu znajduje się wystawiony do adoracji Najświętszy Sakrament lub gdy zdarzyło się nam przechodzić przed ołtarzem podczas mszy świętej, już po konsekracji.


Nieprzyklęknięcie przed tabernakulum nie jest grzechem. Bo przecież nie jest również grzechem, gdy nie powiemy komuś „dzień dobry”. To tylko brak kultury. Warto bowiem umieć zachować się przy stole, przy Stole Pańskim przede wszystkim.


I właśnie przejawy owego braku kultury, obserwowane przeze mnie co niedziela na mszy świętej, drażnią mnie i zastanawiają.
Co mam na myśli? Zawsze przyprawiał mnie o dreszcz wzruszenia widok potęgi ludzkiej, korzącej się w pokorze przed Majestatem Boga. Tymczasem co widuję? Kucających, tak – kucających, podczas konsekracji wielu wiernych! Zwykłych śmiertelników! A są to w przeważającej liczbie mężczyźni i młodzieńcy. Skojarzenia związane z tą pozycją są fatalne. Takie zachowanie, to coś, o wiele więcej, niż brak kultury! To brak elementarnego pojmowania, kim jest Bóg i czym jest msza święta!


Zdawałoby się, że takie postępowanie może być usprawiedliwione w sytuacji, gdy przy brzydkiej pogodzie, posadzka w kościele jest mokra bądź brudna. Ale nie! To żadne usprawiedliwienie! Jeśli chcemy uniknąć zabrudzenia odzieży, lepiej pozostać w pozycji „na stojąco” i pochylić głowę, niż kucać! Ja zawsze tak postępuję.


Statystyki mówią, że około 92% Polaków jest ochrzczonych w KK, około 85% deklaruje, że są „wierzący”. W niedzielnej mszy św. systematycznie uczestniczy około 38% wiernych. Ilu z nich czyni to nabożnie? I czy w ogóle rozumieją, co znaczy tutaj słowo: „nabożnie”?
                                                                                                                                                                                        hilary2


Wykop Skomentuj33
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo