9 obserwujących
214 notek
114k odsłon
1418 odsłon

Nokaut? Teraz kolej na TSUE!

Wykop Skomentuj44

Kamil Zaradkiewcz, sędzia Izby Cywilnej SN, skierował w poniedziałek do Trybunału Konstytucyjnego cztery pytania prawne. Dotyczą one prawidłowości powołań sędziów tego sądu przez poprzednią KRS. Kamil Zaradkiewicz pyta Trybunał m.in., czy zgodne z konstytucją jest powołanie sędziów Sądu Najwyższego przez Krajową Radę Sądownictwa sformowaną na podstawie przepisów, których konstytucyjność Trybunał zakwestionował w czerwcu 2017 r. oraz, czy rozstrzygnięcia tych sędziów mają moc wiążącą a także, czy prezes Małgorzata Gersdorf jest uprawniona do kierowania SN.


Kamil Zaradkiewicz zwrócił się również do TK o wstrzymanie toczących się przed SN postępowań ws. uchwał obecnej KRS ws. powołań sędziów Sądu Najwyższego.


W sentencji postanowienia zawieszającego rozpatrywaną sprawę i zawierającego pytania do Trybunału, powołano się m.in. właśnie na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 czerwca 2017 r.


Trybunał Konstytucyjny uznał wtedy za niekonstytucyjne m.in. zawarte w ustawie o KRS w ówczesnym brzmieniu, odmienne procedury wyboru członków KRS spośród sędziów sądów powszechnych i spośród sędziów innych sądów tj. Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, a także dwie odrębne drogi wyborów członków Rady spośród sędziów sądów powszechnych - dla sędziów sądów apelacyjnych oraz dla sędziów sądów okręgowych i rejonowych. Ponadto za niezgodne z konstytucją TK uznał  indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów.                                                                                                                                                                                                    hilary2

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo