9 obserwujących
214 notek
114k odsłon
304 odsłony

Odebrać Nobla Sienkiewiczowi! To, za Kmicica!

Wykop Skomentuj8


Dożyliśmy czasów, w których sprawy - zdawałoby się - oczywiste, oczywistymi już być przestały.


Choćby taka miłość matki do dziecka. Pcha ją w sytuacji zagrożenia, do heroicznych aktów w jego obronie. Albo taka miłość braterska. Nierzadko, udowadniana nawet ofiarą życia, w obronie najbliższej osoby.


A miłość człowieka do Boga i bojaźń boża?


Andrzej Kmicic – cóż z tego, że postać fikcyjna! Narażał własne życie w obronie klasztoru na Jasnej Górze przed nowoczesnymi – tak wtedy, jak i dzisiaj – no… przecież nie barbarzyńcami! I miał być wzorem!


Co za bzdury!


Dlaczego czwartego dnia listopada 2019 roku, żądam odebrania Henrykowi Sienkiewiczowi Literackiej Nagrody Nobla? Spieszę z wyjaśnieniami.


Oto cztery(?) dni wcześniej, trzynastoletni chłopiec, w kościele jednej z bełchatowskich parafii przyjął komunię świętą, po czym wypluł hostię i schował ją do kieszeni. Reakcja miejscowych księży była natychmiastowa i radykalna – obrona Ciała i Krwi Chrystusa przed profanacją! Z miłości i szacunku do Boga!


No, bez przesady z tą wzniosłością!


Ziemskie konsekwencje tej reakcji księży? Ależ oczywiście! Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (wszystko z wielkiej litery – a jakże!), powiadomił prokuraturę o popełnieniu przez księży przestępstwa wobec trzynastolatka, polegającego na użyciu przemocy, zamknięciu chłopca wbrew jego woli na plebanii i zmuszeniu siłą do przyjęcia (połknięcia)  komunikantu.


Cała sytuacja – w pewnym uproszczeniu – analogiczna do najazdu Szwedów na klasztor na Jasnej Górze. Tam i tutaj, intruz w świątyni. Tam i tutaj, obrona przed profanacją Ciała i Krwi Chrystusa (i znowu: bez przesady z tą wzniosłością!) Jednak tutaj niewielka przemoc, a tam zabijanie żołnierzy szwedzkich!


Logika nakazuje wywieść wniosek: Gdyby w tamtych czasach istniał ów Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (wszystko z wielkiej litery – a jakże!), powiadomienie prokuratury o wyczynach niejakiego Kmicica, byłoby pewne, jak w banku, tylko dotyczyłoby zarzutów nieporównywalnie cięższych.


Dzisiaj więc, rekompensując brak aktywności ówczesnej ręki sprawiedliwości, żądać należy pośmiertnego odebrania Henrykowi Sienkiewiczowi Literackiej Nagrody Nobla! Tak, ku przestrodze potomnych, a w imię prostowania ścieżek prowadzących nas ku świetlanej nowoczesności.


Precz z uzurpatorami wczoraj i dzisiaj! Tym wczorajszym, odbieramy niezasłużony splendor i wymazujemy ich z pamięci. Tych dzisiejszych, karzemy! Z całą surowością!

                                                                                                                                                                hilary2


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura