Często przytaczanym argumentem krytyków rozwoju sektora łupkowego w Europie jest kapitałochłonność inwestycji w poszukiwania węglowodorów i ryzyko z nią związane. Ogromne nakłady początkowe i niepewność późniejszych zwrotów to obecnie jedna z kluczowych barier na drodze rozwoju polskiego sektora gazu łupkowego. Średni koszt wykonania jednego odwiertu pionowego w Polsce wynosi ok. 35,5 mln złotych, a odwiertu kierunkowego wraz z pełnym zabiegiem szczelinowania hydraulicznego co najmniej 60 mln złotych. W sumie wykonanie dotychczasowych odwiertów i szczelinowań pochłonęło 2,5 mld złotych. Więcej o finansowych aspektach poszukiwania gazu łupkowego przeczytać można w raporcie.
Ostatnim, lecz nie mniej ważnym tematem poruszanym w raporcie jest transfer dobrych praktyk z USA. Dzięki zastosowaniu kombinacji nowoczesnych technologii i regulacji w ciągu ostatniej dekady USA osiągnęły niezależność energetyczną jednocześnie szanując środowisko i prawa mieszkańców społeczności lokalnych. Wiele z tych technologii i regulacji znalazłyby zastosowanie w państwach Europy, lecz konieczne są do tego platformy wymiany, instytuty odpowiedzialne za współpracę, lecz przede wszystkim otwarta i merytorycznie poprawna debata publiczna na temat gazu łupkowego.
Wśród grona międzynarodowych ekspertów znaleźli się Izabela Albrycht – Prezes Instytutu Kościuszki, Wojciech Bigaj oraz Anna Mathews – prawnicy kancelarii Wawrzynowicz i Wspólnicy, Vlastimila Dvorakova oraz Juraj Francu z Czeskiej Służby Geologicznej, Rafał Garpiel, dyrektor firmy Codework, z wykształcenia socjolog, Jan Osicka – pracownik wydziału Stosunków Międzynarodowych i Europeistyki na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Andrzej Sikora – Prezes Instytutu Studiów Energetycznych, Keith C. Smith – były ambasador USA na Litwie, obecnie honorowy członek Center for European Policy Analysis (CEPA), Marta Sikorski – pracownik naukowy CEPA, Marcin Tarnawski – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk politycznych oraz międzynarodowych rynków surowców energetycznych, a także Aleksandra Wagner – adiunkt w Instytucie Socjologii UJ.
Publikacja jest częścią projektu „Gaz niekonwencjonalny – szansa dla Polski i Europy?". Projekt jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, realizowanym przez organizację typu think tank. Celem projektu jest dokonanie kompleksowej analizy eksperckiej, związanej z potencjalnymi możliwościami wydobycia gazu niekonwencjonalnego i szansami, jakie w związku z tym wynikają dla Polski i Europy. Do tej pory w ramach projektu powstały 4 raporty eksperckie oraz liczne briefy programowe.
Raport Instytutu Kościuszki opracowany został w ramach projektu „O gazie łupkowym po Czesku. Czyli polsko-czeska kampania informacyjna na temat břidlicového plynu” współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Forum Polsko-Czeskie: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014."
Raport dostępny jest do pobrania na stronie Instytutu Kościuszki.
Dominik Skokowski, Koordynator Projektów Międzynarodowych
Komentarze