Instytut Wolności Instytut Wolności
948
BLOG

Ukraina na 120 miejscu w światowym rankingu korupcji

Instytut Wolności Instytut Wolności Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

W kraju kampania wyborcza nabiera tempa, a zza granicy płyną apele o walkę z korupcją - o wydarzeniach ostatnich dwóch tygodni na Ukrainie czytaj w Ekspresie Ukraińskim. 


Ukraina na 120 miejscu w światowym rankingu korupcji

Biorąc pod uwagę poziom korupcji w minionym roku Ukraina wypada najgorzej spośród wszystkich swoich sąsiadów… za wyjątkiem Rosji. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu CPI - 2018 (Corruption Perceptions Index - Wskaźnika Percepcji Korupcji), opracowywanego corocznie przez Transparency International (TI).

W rankingu Ukraina znalazła się na 120 miejscu spośród 180 badanych państw, jednocześnie awansując o 10 miejsc w górę. Uzyskała przy tym 32/100 możliwych punktów (im więcej – tym lepiej), czyli jedynie o 2 punkty więcej niż przed rokiem.

Spośród sąsiadów Ukrainy – Polska znalazła się na 36 miejscu z 60 punktami, Słowacja na 57 (50 pkt.), Rumunia na 61 (47 pkt.), Węgry na 64 (46 pkt.), Białoruś na 70 (44 pkt.), Mołdawia na 117 (33 pkt.). Pomimo tak słabego wyniku Ukrainy – i tak najniżej w regionie znalazła się Rosja, która spadła na 138 miejsce z 28 pktami.

Ze szczegółowego zestawienia wynika, że szczególny postęp Ukraina zrobiła w zakresie globalnej oceny ryzyka, natomiast pogorszyły się wskaźniki dotyczące różnorodności demokratycznej.  Transparency International wskazała, że częściowo zostały zrealizowane jej rekomendacje dotyczące ustawy o Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym i jej przepisy są w dużej mierze zgodne także z zaleceniami Komisji Weneckiej. Ponadto udało się rozpocząć drobną prywatyzację z użyciem platformy cyfrowej ProZorro.

Z drugiej jednak strony TI, wymienia szereg rekomendacji, które nie zostały zastosowane a wręcz je zignorowano: nie wzrosła rola czynnika społecznego przy wyborze sędziów; nie rozwinięto należycie instrumentów prawnych dostępnych urzędnikom antykorupcyjnego NABU, a jego śledczy nie mieli możliwości prowadzenia samodzielnych czynności; pogłębiła się tendencja do wzajemnej konfrontacji pomiędzy poszczególnymi organami ścigania, których kompetencje często się krzyżują (SBU i policja nadal prowadzą śledztwa w sprawach gospodarczych a ich funkcjonariusze wywierają osobiste naciski na przedsiębiorców); nasiliła się także presja na dziennikarzy i aktywistów społecznych (czego przykładem jest m.in. zamordowanie Kateryny Handziuk).


Zelenski oskarżony o kłamstwo w sprawie biznesu

Radio Svoboda przeprowadziło śledztwo dotyczące działalności biznesowej aktora Wołodymyra Zelenskiego w Rosji – którą, jak wcześniej twierdził, zakończył po 2014 roku. Dziennikarze znaleźli dane wskazujące, że jest on współwłaścicielem firmy Green Films, która funkcjonuje do dziś na rosyjskim rynku i produkuje filmy, w tym finansowane przez tamtejsze Ministerstwo Kultury. Zelenski tłumaczył, że działalność została tymczasowo utrzymana ze względu na konieczność finalizacji kontraktów i pobierania honorariów za prawa autorskie do poprzednich produkcji. W kilka dni po wybuchu afery, aktor ogłosił jednak, że rezygnuje z akcji firmy.

Zelenski został wybrany oficjalnym kandydatem do startu w wyborach prezydenckich przez partię Sługa Narodu. Zjazd odbył się w biurze aktora i został zaprezentowany w mediach społecznościowych. Na opublikowanych filmikach widzimy luźną atmosferę przywodzącą na myśl spotkanie integracyjne w start-upie. Wg wypowiedzi Zelenskiego, cała kampania ma odbywać się na zasadach reality-show i wydarzenia z niej będą transmitowane na bieżąco w sieci.


Podróże z tomosem i prezydenckie dotacje w gotówce

Petro Poroszenko jako ostatni z poważniejszych kandydatów ogłosił o swoim starcie w wyborach prezydenckich. Stało się to podczas forum „Od Krut do Brukseli. Idziemy swoją drogą” Do poprzednio lansowanych haseł „armia język i wiara” dołączył „nie mniej ważne”: „porządek, dobrobyt i bezpieczeństwo”, które zamierza zagwarantować Ukraińcom w 2. kadencji,

Poroszenko obiecał też złożenie wniosku o członkostwo do UE w 2024 i uzyskanie planu wejścia do NATO. Polityka wobec Rosji ma opierać się na haśle „Dalej od Moskwy” (Геть від Москви) i doprowadzenia do pokoju, ale na zasadach wygodnych dla Ukrainy.

Aktualny prezydent stwierdził też, że jego główna przeciwniczka, Julia Tymoszenko, lansuje „niebezpieczny projekt ustroju” z „faktycznie jednopartyjnym parlamentem”. Poroszenkę na konwencji wsparli m.in. premier Wołodymyr Hrojsman, spiker Rady Najwyższej Andrij Parubij, prokurator generalny Jurij Łucenko.

Poroszenko uczestniczył też w spotkaniach w ukraińskich miastach, podczas których wiernym prezentowany jest tomos – edykt powołujący Prawosławny Kościół Ukrainy. Wspólnie z nim podróżują hierarchowie cerkiewni. Mimo że Poroszenko nie ogłosił jeszcze oficjalnie o starcie w wyborach, tzw. Tomos Tour, w ramach którego prezydent ma odwiedzić kilkanaście ukraińskich obwodów, można postrzegać jako sposób na organizację kampanii wyborczej wokół sukcesu stworzenia nowej Cerkwi.

Podczas narady u prezydenta z przedstawicielami rządu podjęto decyzję o wypłaceniu dotacji do opłat komunalnych dla uboższych osób w formie gotówkowej (zamiast poprzednio rozważanych wpłat na specjalne konto bankowe, z którego beneficjenci mogliby pobrać jedynie kwoty pozostałe po opłaceniu rachunków). Decyzja taka może być postrzegana jako polityczna – pieniądze, w wysokości 6 mld hrywien miesięcznie, zostaną przekazane do rąk ludzi w ostatnim miesiącu kampanii wyborczej.


Tymoszenko obiecuje pensje na polskim poziomie

22 stycznia – w Dzień Jedności Ukrainy –swój start w wyborach ogłosiła Julia Tymoszenko. Odbyło się to na konwencji jej partii Ojczyzna „Forum Łączenia Ukrainy”. Liderująca w sondażach kandydatka podsumowała prace programowe nad „Nowym Kursem Ukrainy”. Zgodnie z nim, głównym narodowym celem pod jej rządami miałoby być „stworzenie warunków dla pełnej i godnej samorealizacji dla każdego, w harmonii z Twórcą, przyrodą, społeczeństwem i ludzkością”.

Program zakłada poprawę systemu edukacji i ochrony zdrowia, wzrost płac (w ciągu 5 lat do poziomu Polski), tanie kredyty dla firm, tanie mieszkania dla młodych ludzi, zmniejszenie liczby deputowanych Rady Najwyższej, kurs na NATO i rozwiązywanie problemu konfliktu z Rosją poprzez odwołanie się do memorandum budapesztańskiego z 1994 r.

„Nowy Kurs Ukrainy” i umowa Tymoszenko z obywatelami o wykonaniu programu zostanie wysłana do każdego z ukraińskich domów.


MFW wzywa do przyspieszenia reform

W dniach 23-24 stycznia odbyła się wizyta robocza Petra Poroszenki w Szwajcarii gdzie prezydent uczestniczył w corocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Poroszenko wziął udział w sesji dotyczącej „Prognozy strategicznej w odniesieniu do Europy Środkowej i Wschodniej" oraz odbył szereg spotkań dwustronnych z szefami organizacji międzynarodowych, przedstawicielami państw i największych globalnych przedsiębiorstw.

Wizyta prezydenta rozpoczęła się od spotkania z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde. „Omówiliśmy stan współpracy pomiędzy Ukrainą a MFW i początek realizacji nowego programu Stand-By, perspektywy wzrostu gospodarczego Ukrainy w roku 2019", - powiedział Poroszenko.

Program Stand-By Arrangement (SBA) to przyznana przez MFW w grudniu pomoc dla Ukrainy wynosząca 3,9 mld USD przez okres 18 miesięcy. 21 grudnia Ukraina otrzymała pierwszą transzę w wysokości $1,4 mld. SBA przewiduje kontynuowanie konsolidacji fiskalnej i obniżenie poziomu inflacji z zachowaniem elastycznego kursu walutowego, a także wzmocnienie sektora finansowego i reform strukturalnych w zakresie administracji podatkowej, prywatyzacji i administracji publicznej.

MFW jest gotów nadal wspierać Ukrainę, ale Christine Lagarde wzywa do przyspieszenia reform. W marcu 2015 r. rząd ukraiński zobowiązał się walczyć z korupcją w zamian za poprzedni pakiet pomocy w wysokości 17,5 mld USD, który wygasa w tym roku.

„Ukraina powinna przyspieszyć reformy, by doprowadzić do większego wzrostu, niezbędnego, aby w zrównoważony sposób podnieść standard życia obywateli" – podkreśliła Lagarde.

Na podstawie: Korrespondent ; MFW ; ePravda ; UNIAN ;


Spotkanie Poroszenki z Merkel w Davos

Pierwszego dnia Forum w Davos, 23 stycznia prezydent spotkał się także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

W czasie spotkania prezydent wyraził wdzięczność za niemieckie wysiłki "na rzecz minimalizowania ryzyka zaostrzenia przez Rosję sytuacji wokół akwenu Morza Czarnego i Azowskiego, zapewnienia swobody żeglugi w regionie i bezwarunkowego oraz natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy".

"Poroszenko i Merkel rozmawiali także o zapobieganiu rosyjskim ingerencjom w wybory prezydenckie na Ukrainie. Oboje uzgodnili, że naciski na Rosję w sprawie uwolnienia wszystkich ukraińskich zakładników będą kontynuowane" - informuje komunikat kancelarii prezydenta.

Prezydent i kanclerz omówili także zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego UE, Merkel ponadto podkreśliła znaczenie reform na Ukrainie i konieczność ich kontynuacji.

Na podstawie: Prezydent UA ;


Numer przygotowali:

Adrian Purzycki (redaktor prowadzący) – absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Współpraca:

Maciej Piotrowski – ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy, członek redakcji „Polski w Praktyce”, tłumacz z języka ukraińskiego.

Anastazja Kotenko – studentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, wolontariuszka w UNICEF Student Team.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka