The Deutsche Bank towers  Zwillingstürme CC BY-NC-ND 2.0
The Deutsche Bank towers Zwillingstürme CC BY-NC-ND 2.0
Instytut Wolności Instytut Wolności
675
BLOG

Wielka fuzja niemieckich banków, przetarg na sieć 5G i więcej

Instytut Wolności Instytut Wolności Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

„Nauka Kościoła zapisana w Katechizmie i obecny stan badań w naukach humanistycznych całkowicie się rozchodzą. A my milczymy. To nie ma sensu” – powiedział kardynał Richard Marx na zakończenie konferencji episkopatu Niemiec. O tym, ale także o olbrzymiej fuzji dwóch niemieckich banków oraz o dyskusjach na temat zbyt niskich nakładów na obronność przeczytacie w najnowszym “Ekspresie Niemieckim”

Deutsche Bank i Commerzbank – wielka fuzja. Czy powstanie europejski gigant?

Deutsche Bank i Commerzbank oficjalnie rozpoczęły rozmowy w sprawie fuzji. Spekulacje na temat połączenia dwóch banków pojawiały się od kilku miesięcy. Jeżeli proces dojdzie do skutku, Deutsche Bank ma szansę stać się największym bankiem w Niemczech i czwartym pod względem wielkości w Europie, posiadającym około 38 firmowych i prywatnych klientów i około 140 tys. pracowników, operującym sumą bilansową w wysokości prawie 2 bilionów euro. Deutsche Bank jest obecnie największym niemieckim bankiem. Jego aktywa szacuje się na ok. 1,6 bln euro, a aktywa Commerzbanku na ok. 450 mld euro.

Federalny minister finansów Olaf Scholz (SPD) wraz z Jörgiem Kukies, byłym prezesem niemieckiego oddziału banku Goldman Sachs, są zdania, iż w Niemczech istnieje potrzeba utworzenia dużego i silnego banku, który wspierałby niemieckie firmy na rynku światowym. RFN posiada 15% udziału w akcjach Commerzbanku, co daje jej prawo do głosu w sprawie. 

Pomimo tego, eksperci wciąż nie są zgodni, czy fuzja jest dobrym rozwiązaniem dla obu banków. W ostatnim czasie oba straciły na giełdach połowę wartości rynkowej. Commerzbank wciąż przechodzi proces przebudowy i zmian w strukturze organizacyjnej. Połączenie obu banków umożliwiłoby ograniczenie kosztów bieżących, z drugiej jednak strony pociągnie za sobą spore koszty i wpłynie na stan zatrudnienia. Przedstawiciele związków zawodowych i rad nadzorczych przewidują, iż w wyniku fuzji nawet 30 tys. miejsc pracy może ulec likwidacji. W najbliższy czwartek, 21 marca, fuzja będzie przedmiotem dyskusji na forum rad nadzorczych obu banków. Pracownicy zapowiadają głosowanie przeciwko połączeniu banków. 

Źródło: Deutsche Welle 

Jens Stoltenberg apeluje do Niemiec w sprawie wydatków na obronność

 W ubiegłym tygodniu, po opublikowaniu rocznego raportu NATO, sekretarz generalny tej organizacji, po raz kolejny zaapelował do członków Sojuszu o zwiększenie wydatków na obronność.

Zdaniem Stoltenberga, Niemcy wciąż zbyt mało wydają na obronę, bo tylko 1,23 % swojego PKB. Dla porównania wydatki na obronność w USA stanowią 3,39 % produktu krajowego brutto. W roku 2018 swoje zobowiązania zrealizowały tylko USA, Polska, część krajów bałtyckich, Wielka Brytania i Grecja. 

Kwestia zwiększenia wydatków na obronność wciąż pozostaje przedmiotem sporów politycznych w Niemczech między partiami CDU/CSU i SPD. Minister obrony RFN Ursula von der Leyen (CDU) zapowiedziała, iż Berlin dąży do tego, aby w roku 2025 koszty te stanowiły 1,5% PKB. 

Źródło: Deutsche Welle 

Rozpoczęto przetarg na dostęp do 5G

19 marca rozpoczął się planowany przetarg publiczny na dostęp do częstotliwości umożliwiających połączenia z Internetem w standardzie 5G. W ubiegłym tygodniu Sąd Administracyjny w Kolonii oddalił złożone w trybie pilnym przez trzech głównych operatorów komórkowych (Deutsche Telekom, Vodafone i Telefónica) skargi w zakresie postępowania przetargowego, które mogłyby opóźnić procedurę.

Przetargowi towarzyszą nadzwyczajne środki ostrożności z uwagi na strategiczne znaczenie tej nowej gałęzi infrastruktury dla niemieckich planów budowy Przemysłu 4.0, w tym Internetu Rzeczy i rozwoju Smart Cities. Zasadnicza część aukcji odbywa się w dawnych koszarach wojskowych w Moguncji, obecnie wykorzystywanych przez Federalną Agencję ds. Sieci (Bundesnetzagentur). Przetarg obejmuje łącznie 41 bloków częstotliwości o wartościach rynkowych od 1,7 do 5 mln EUR za każdy, na łączną kwotę 104,6 mln EUR. Oferowane są częstotliwości od 3,4 do 3,7 GHz, a więc o wyjątkowo krótkim pasmie przenoszenia – co oznacza, że sieć 5G, póki co, obejmie wyłącznie duże obszary metropolitalne. Oprócz trzech wymienionych wyżej operatorów do przetargu przystąpił czwarty: United Internet Drillisch AG, korzystający częściowo z infrastruktury Telefónica, oczekujący na zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie z rąk tego operatora sieci E-Plus. 

Przesłuchania w ramach przetargu odbywają się w ściśle monitorowanych pomieszczeniach, wszyscy uczestnicy przetargu zdają urządzenia telekomunikacyjne przed wejściem do koszar, oferentom uniemożliwiono kontakt ze światem zewnętrznym, a całość kompleksu jest zabezpieczona przed urządzeniami podsłuchowymi przez BSI (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik- Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informatycznego). Oferenci prowadzą przetarg w sesjach trwających maksymalnie do godziny – a wszystkie złożone oferty podlegają ujawnieniu w Internecie. Doświadczenia niemieckiego przetargu będą szczególnie przydatne dla innych krajów Unii Europejskiej w kontekście rozwoju kluczowej infrastruktury 5G. 

Źródło: Die Welt ; Tagesschau ; 

Zakończyło się posiedzenie niemieckiego Episkopatu. Wśród tematów: celibat, rola kobiet w Kościele i moralność

Przewodniczący niemieckiego Episkopatu, kardynał Reinhard Marx, na specjalnej konferencji podsumował obrady niemieckiego Episkopatu. Wzięło w nich udział 69 biskupów.

Kardynał Marx zapowiedział uruchomienie procesów, w ramach których biskupi świeccy mają przedyskutować tematy, które do tej pory były traktowane jako tabu: jak na przykład celibat jako warunek otrzymania święceń kapłańskich czy moralność seksualna. „Nauka Kościoła zapisana w Katechizmie i obecny stan badań w naukach humanistycznych całkowicie się rozchodzą. A my milczymy. To nie ma sensu” – powiedział kardynał. 

Źródło: Die Welt; 

Redakcja

Janusz Gorol – koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii i politologii, ukończył program Promengo dla managerów organizacji pozarządowych, Szkołę Trenerów Meritum i Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig oraz dwukrotnie Acton University w Grad Rapids Michigan. 

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej. 

Paulina Dereszkiewicz– absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonatka dyplomacji, tańca i podróży. 

Eldaniie Abdurashytova – absolwentka studiów magisterskich Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Włodzimierza Hnatiuka (historia) oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (Europa Środkowa; Rosja). Zainteresowania: historia XIX – XXI wieku, nauki polityczne, polityka pamięci. 

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019. 

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka