0 obserwujących
27 notek
5442 odsłony
988 odsłon

Podatek od cukru

Wykop Skomentuj48

Jarosław Pinkas szef inspekcji sanitarnej i krajowy konsultant ds. zdrowia publicznego sugeruje, że podatek od cukru o odpowiedniej strukturze mógłby zachęcać do zmiany receptur przez producentów żywności. Dzięki temu Polacy mogliby ograniczyć spożycie cukru, a przez to poprawiłby się stan zdrowia konsumentów.

Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów powiedział  że nowy podatek może być dobrym rozwiązaniem, ale wymagałoby to bardziej szczegółowych kalkulacji. 2 mld. uzyskane z daniny to - jego zdaniem - bardzo niewielka kwota. O wiele większe mają być oszczędności związane z tym, że chorować i umierać będzie mniej ludzi.

Z wyliczeń Związku Producentów Cukru w Polsce wynika, że jeśli daniną zostałyby objęte słodkie napoje, piwo i słodycze, budżet mógłby zyskać od 1 do 2,2 mld zł rocznie . Protestuje Związek Producentów Cukru. Dyrektor Biura ZPC powiedział  że po ewentualnym wprowadzeniu nowego podatku ucierpi wielu mniejszych wytwórców żywności. Na podatku mają także stracić najubożsi, którzy według ZPC kupują najwięcej przetworzonej żywności słabej jakości.

W Filadelfii w USA podatek od cukru zmniejszył sprzedaż słodzonych napojów o 51 proc., cytuje badania American Medical Association "Rzeczpospolita". Podatek taki obowiązuje w Unii Europejskiej m.in. w Estonii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i we Francji.

I bardzo dobrze.


Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka