0 obserwujących
28 notek
5491 odsłon
418 odsłon

Nie dawajcie słodyczy swoim psom !

Wykop Skomentuj11

Ksylitol to naturalny alkohol cukrowy zawarty w niewielkich ilościach w wielu owocach i warzywach. Z uwagi na słodki smak i działanie przeciwpróchnicze jest często stosowany jako dodatek do gum do żucia jako substancja słodząca oraz produktów do higieny jamy ustnej takich jak płyny do płukania czy pasty do zębów.

O szkodliwości czekolady dla psów zwykle większość właścicieli wie, jednak nie wszyscy słyszeli, że zabić je może również ksylitol !  Jeśli więc do nagradzania psów za dobrze wykonywane polecenia zamiast psich smakołyków używamy ludzkie słodycze i ciasteczka, za którymś razem możemy tego gorzko pożałować!

Każdy z nas zwykle ma w domu jakieś ciastka, batoniki, cukierki, gumy do żucia i inne smakołyki słodzone ksylitolem. Jest to powszechnie znana, zastępująca cukier substancja słodząca. Ksylitol stanowi zdecydowanie mniej kaloryczną alternatywę cukru dla ludzi (ma o 40% mniej kalorii od cukru). W produktach spożywczych słodzik ksylitol kryje się pod symbolem dodatku żywnościowego E967. Substancja ta jest wytwarzana przemysłowo z włókien roślinnych o nazwie Dylan.

 U ludzi ksylitol wchłania się stosunkowo wolno, dzięki czemu nie wywiera negatywnego wpływu na produkcję insuliny. Jednak dla zwierząt już w niewielkiej ilości stanowi bardzo wielkie niebezpieczeństwo – zagraża ich zdrowiu, a nawet i życiu! Dlaczego? Ponieważ ich organizmy reagują na tę substancję inaczej niż ludzkie. Gdy pies spożyje ksylitol, substancja ta jest niemal natychmiast pochłaniana do krwioobiegu zwierzęcia. W odpowiedzi na to trzustka od razu rozpoczyna produkcję zbyt dużych ilości insuliny (u psa dochodzi do poważnego zachwiania produkcji insuliny), ponieważ organizm psa nieprawidłowo rozpoznaje ksylitol jako glukozę.

 Organizm do swojej pracy potrzebuje tymczasem nie ksylitolu, lecz glukozy. Komórki ciała z braku energii z cukru, zaczynają więc wtedy pobierać resztki glukozy wprost z krwiobiegu, co w rezultacie prowadzi do hipoglikemii (zbyt niski poziom cukru we krwi) i w efekcie tego – śmierci. Proces ten u psów zachodzi zwykle bardzo gwałtownie. Do tego ksylitol może też wywoływać nieodwracalne uszkodzenia i niewydolność wątroby, co również z czasem staje się dla psa śmiertelne.

Objawy zatrucia ksylitolem u psa mogą wystąpić nawet w ciągu 30-60 minut od dostania się tej substancji do organizmu (amerykańskie źródła podaja ten czas nawet na 10-60 min. od spozycia). W żadnym wypadku nie wolno tego lekceważyć, bo możemy stracić przyjaciela! Wśród objawów zatrucia ksylitolem u psów można wymienić: gwałtowne osłabienie, wymioty, chwiejność nóg, przewracanie się, drgawki, potem również senność, brak koordynacji ruchowej, a nawet utrata przytomności i na koniec – śmierć.

image


Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości