6 obserwujących
145 notek
159k odsłon
289 odsłon

Z krainy prowokacji, odc. 2

Wykop Skomentuj12

To będzie historia o tym, jak prowokatorzy nie zawahali się naruszyć podstawowych zasad państwa prawa.

Kierując się pogłoskami o korupcji w wymiarze sprawiedliwości (a przecież wiemy, że co najmniej 50% klientów sądów jest niezadowolona i plecie trzy po trzy), agenci służb specjalnych umieścili podsłuch w gabinecie sędziego.

Co więcej, służby skierowały do pracy w sądzie swoich agentów prezentujących się jako adwokaci oraz zwerbowali kilku sędziów. Nie zawahały się też sfałszałować akt wielu spraw, tylko po to, aby przetestować uczciwość sędziów. Służby prezentowały więc sfałszowane akta sądowe i posługiwały się rzeszą swoich agentów - fałszywych adwokatów i prokuratorów działając ewidentnie na szkodę wymiaru sprawiedliwości.

Kiedy prasa ujawniła te niesłychane działania służb specjalnych, złamanie Konstytucji i naruszenie praw człowieka, wybuchł skandal. Szef służb został skazany na wieloletnie więzienie za nadużycie uprawnień, a sędziowie wrócili do swojej pracy, nie niepokojeni przez agentów. 

To znaczy, tak by było, gdyby sprawa działa się w Polsce. Niestety, sprawa działa się w państwie policyjnym, w którym na dodatek biją Murzynów, a więc skutek był zupełnie inny.

Operacja Greylord do dzisiaj podawana jest przez FBI jako znakomity przykład działań przeciwko korupcji w wymiarze sprawiedliwości (https://www.fbi.gov/news/stories/2004/march/greylord_031504). Posługując się podsłuchami, agentami, sfałszowanymi aktami spraw sądowych itp niegodnymi środkami, FBI udowodniło istnienie skorumpowanej siatki sędziów, policjantów i urzędników sądowych na początku lat 80-tych w hrabstwie Cook (stan Illinois).

17 sędziów zostało skazanych: główna postać w procederze korupcyjnym, sędzia Maloney przesiedział w więzieniu federalnym 15 lat (m.in. za to, że za 100 tys. $ ustawił wyroki w trzech sprawach o zabójstwo) a został zwolniony tuż przed swoją śmiercią w 2008 r. Ponadto zostało skazanych 48 prawników, 8 policjanów, kilku urzędników sądowych.

Na szczęście w Polsce nie mamy problemów z korupcją w wymiarze sprawiedliwości i nie musimy uciekać się do tego typu niegodnych metod rodem z czasów stalinowskich!

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale