6 obserwujących
145 notek
159k odsłon
736 odsłon

Jak dawać 500 zł na dziecko

Wykop Skomentuj17

Sztandarowa propozycja PiS z kampanii wyborczej w postaci 500 zł miesięcznie na dziecko, to dobra propozycja. 

Jak wiadomo z badań Instytu Pracy i Spraw Socjalnych (https://www.ipiss.com.pl/?zaklady=minimum-socjalne), koszty utrzymania rodziny z jednym dzieckiem są o 800-1000 zł wyższe od rodziny bezdzietnej, a kolejne dzieci to dodatkowy koszt ok. 800 zł. 

Jak widać, 500 zł na dziecko to nie jest jeszcze poziom wystarczający do tworzenia zachęt do posiadania dzieci, lecz zaledwie niepełne wyrównanie zwiększonych kosztów życia rodzin z dziećmi.

Zwiększone koszty życia powinny być wzięte pod uwagę przede wszystkim przez system podatkowy.

Dlatego 500 zł na dziecko powinno być wypłacane przede wszystkim poprzez odliczenie od podatku. 

Dopiero w przypadku osób, które nie uzyskują takich dochodów, aby podatek wystarczył na pokrycie tej ulgi, ulga powinna być wypłacana w gotówce.

Najprościej byłoby więc wprowadzić zasadę dodatkowej ulgi podatkowej, rozliczanej miesięcznie przez płatników i zmniejszającej opodatkowanie.

Ewentualnie, ulgi rozliczanej w zeznaniu rocznym.

W przypadku osób, które nie uzyskują wystarczających dochodów, kwota dodatku na dzieci nie pokryta przez zmniejszenie podatku, powinna być miesięcznie płacona przez Urząd Skarbowy.

Zbędne jest więc tworzenie jakiegoś dodatkowego systemu składania wniosków i ich wypłaty, skoro można to prosto osiągnąć poprzez modyfikację już istniejącego systemu podatkowego. 

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale