6 obserwujących
145 notek
159k odsłon
1388 odsłon

Zły 70% podatek

Wykop Skomentuj18

70% podatek dochodowy od odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji oraz odpraw z tytułu wypowiedzenia umowy o pracę lub świadczenia usług, który właśnie został wprowadzony w życie (ze skutkiem od I 2016 r.) to bardzo zły pomysł.

Pomysł jest zły nie tylko dlatego, że wysokie podatki są generalnie złe - a chociaż daleko mi do liberałów, to jednak 70% podatek dochodowy jest poza granicą przyzwoitości dla mnie.

Pomysł jest zły przede wszystkim przez pokrętną metodę regulacji.

Otóż intencją nie było wysokie opodatkowanie tego typu świadczeń, lecz zapobieżenie ich wypłacaniu. Podstawową ideą było bowiem, że kadra zarządzająca firm z większościowym udziałem skarbu państwa pozawierała umowy, które dawały nadmierne świadczenia w przypadku zwolnienia. 

W związku z tym, należało wprowadzić po prostu zakaz wypłacania tego typu świadczeń powyżej pewnej wysokości oraz wypłacanych przez dłuższy niż maksymalny okres. Nie widzę przeszkód, dla których ustawa nie miałaby takiego zakazu wprowadzić, ograniczając w ten sposób wcześniejsze zobowiązania umowne.

Zakaz tego typu mógłby wejść w chwili ogłoszenia i miałby lepszy skutek niż ustanowienie karnej stawki podatku. 

Po pierwsze, karna stawka podatku mimo wszystko pozostawia 30% "niesłusznego" zdaniem ustawodawcy świadczenia.

Po drugie, tego typu stawka psuje system podatkowy. Za chwilę można się spodziewać wysypu kolejnych pomysłów, żeby inaczej opodatkowywać dochody w zależności od źródła. W ten sposób zamiast powszechnego podatku dochodowego może powstać zbieranina odmiennych reguł dla rozmaitych dochodów. 

Wygląda na to, że tempo prac wydatnie wpływa na ich jakość.

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale