6 obserwujących
145 notek
158k odsłon
3310 odsłon

PiS popełnia błąd w sprawie TK

Wykop Skomentuj103

PiS popełnia błąd w sprawie TK wywołując kryzys konstytucyjny bez powodu.

Jest prawdą, że PO próbowało wykorzystać nowelizację ustawy o TK do tego, by wybrać 2 sędziów TK w sposób sprzeczny z dotychczasową praktyką. 

Regulamin Sejmu przewidywał bowiem, że zgłoszenia kandydatów na sędziów TK dokonuje się na 30 dni przed upływem ich kadencji. 

Oznacza to, że wybór 2 sędziów powinien zgodnie z dotychczasowymi regułami być dokonany już przez nowy Sejm.

Jednak to, że PO próbowała zawłaszczyć sobie wybór 2 sędziów, nie oznacza, że PiS powinien teraz zawłaszczać sobie wybór 5 sędziów.

Przeciwnie, PiS powinien dążyć do tego, aby za sprzeczne z Konstytucją zostały uznane działania PO a nie jego własne.

Uchwała Sejmu o anulowaniu wyboru sędziów TK już teraz jest pozbawiona znaczenia prawnego. I wszystko zmierza do tego, aby nowelizacja PiS została uznana za niekonstytucyjną. 

W rezultacie PiS przegrywa wygraną sprawę. Na dodatek, przegrywa w nieładny sposób, pokazując, że tak samo jak PO korzysta z każdej okazji by zawłaszczyć instytucje państwa, również i takie, jak TK, które zostały zaprojektowane jako stojące przeciw aktualnej większości parlamentarnej.

Oczywiście, do pozycji ustrojowej TK i jego linii orzeczniczej można mieć wiele zastrzeżeń, które sam tu często wyrażałem. Jednak PiS nie postuluje żadnych zmian ustrojowych (jak np. postulowaną przez mnie kiedyś zasadę kwalifikowanej większości przy stwierdzaniu niezgodności ustawy z Konstytucją), lecz po prostu chce mieć więcej stanowisk w TK.

Trudno na to patrzyć ze zrozumieniem. 

Wykop Skomentuj103
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale