6 obserwujących
145 notek
159k odsłon
3162 odsłony

Wojna z TK to więcej niż bezprawie. To błąd

Wykop Skomentuj168

Prawicowe postawy to szacunek dla reguł gry i instytucji państwa. To ostrożne patrzenie na szybkie zmiany, niechęć do rewolucji. To wreszcie pesymistyczne spojrzenie na ludzką naturę i w ślad za tym ograniczanie władzy jednego człowieka czy jednej grupy, w myśl zasady równowagi różnych ośrodków.

Dlatego z punktu widzenia prawicy, wojna jaką wydał PiS Trybunałowi Konstytucyjnemu to więcej niż bezprawie. To ciężki błąd polityczny. (pisałem o tym już w grudniu 2015: http://jacekczabanski.salon24.pl/683334,pis-popelnia-blad-w-sprawie-tk

PiS zdradza bowiem wszystkie tradycyjnie prawicowe poglądy, w zamian stając się partią rewolucyjną. Ta rewolucja ma charakter antypaństwowy i antyinstytucjonalny, budując na hasłach woli narodu jako sile, która nie może być w żaden sposób ograniczona. To program partii rewolucyjnej, a nie partii prawicowej. 

W rezultacie należy się spodziewać samych złych skutków. Przeciągający się spór wokół TK nie będzie nam służył zarówno w kraju jak i zagranicą. PiS straci wielu umiarkowanych zwolenników, a opozycja zyskała znakomite hasło wyborcze. Za granicą Polska zacznie być izolowana - jedynym naszym sojusznikiem pozostaną Węgry, co będzie egzotycznym sojuszem, śmiertelnie niebezpiecznym w czasach poważnych, kiedy graniczymy z biedniejącym agresorem w postaci Rosji. Trudno powiedzieć kto miałby bronić Polski, która tak jaskrawo zaczyna odstawać od kanonu przyzwoitych zachowań politycznych - analogia do lat 30-tych i niechęci do bycia sojusznikiem autorytarnej Polski nasuwa się sama. 

Dlatego w interesie Polski i polskiej prawicy jest jak naszybsze zamknięcie sporu wokół TK przez publikację ostatniego wyroku i powściągnięcie publicystycznych wypowiedzi członków rządu.

Wykop Skomentuj168
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale