6 obserwujących
145 notek
159k odsłon
2116 odsłon

Brexit - poważne zagrożenie dla Polski

Wykop Skomentuj46

23 czerwca Brytyjczycy zdecydują o tym, czy pozostać dalej w UE. 

Wyjście Wlk. Brytanii oznaczać będzie bardzo poważne perturbacje dla UE, a zwłaszcza dla Polski. Poniżej 10 powodów dlaczego Brexit jest dla nas bardzo niekorzystny.

1. Wyjście Brytyjczyków spowoduje, że UE stanie się słabsza - a to dla Polski jest zła wiadomość, agresor bowiem czycha na wschodzie, a co osłabia naszych sojuszników, osłabia i nas.

2. Wlk. Brytania zapewniała przeciwwagę dla Francji i Niemiec. Po jej wyjściu, to zwłaszcza Niemcy zaczną odgrywać pierwszoplanową rolę w UE, której trudniej będzie przeciwstawić głos pozostałych państw.

3. Obóz przeciwników stworzenia superpaństwa UE, do którego od zawsze należeli Brytyjczycy, straci na znaczeniu. Po odejściu największego przeciwnika, należy spodziewać się mocnej integracji UE pod wodzą Niemiec. Kraje, które będą kontestowały dalszą integrację UE zostanie wskazane wyjście brytyjskie.

4. Pojawią się napięcia pomiędzy NATO a UE. NATO, w którym silną pozycję mają Amerykanie i Brytyjczycy coraz bardziej rozmijać się będzie z interesami UE. Może więc powrócić pomysł wojsk UE zamiast sojuszu NATO.

5. O ile dla Amerykanów i Brytyjczyków Rosja jest zagrożeniem, które trzeba odstraszać, Niemcy wolą się z Rosją dogadywać. To dogadywanie może prowadzić do zezwolenia na stworzenie z Polski państwa buforowego, w rodzaju Austrii z czasów zimnej wojny, które nie należy do żadnego z obozów.

6. Będzie to prawodpodobne zwłaszcza wtedy, gdy dalsza integracja UE nastąpi w gronie państw należących do strefy Euro - co jest naturalne. Polska znajdzie się wówczas poza Neu-EU.

7. Ta NowaEU będzie znacznie bardziej egoistyczna, a w związku z tym nie należy liczyć na znaczne transfery środków unijnych do Polski. Wymagania natomiast pozostaną.

8. Oparcie dalszej polityki PL na aliansie z Brytyjczykami i ewentualnie Amerykanami w kontrze do Rosji i NowejUE będzie powtórką egzotycznego sojuszu sprzed II wojny światowej i równie niebezpieczne.

9. Polscy emigrancji w Wlk. Brytanii mogą stracić szereg uprawnień socjalnych, zwłaszcza zasiłków na dzieci, które mogą zostać powiązane z koniecznością odpowiednio długiego zatrudnienia w Wlk Brytanii. W rezultacie część z nich może powrócić do Polski, co będzie wyzwaniem dla polskiej gospodarki.

10. Osłabienie UE i dalsza niepewność co do kierunku zmian może spowodować, że pozycja wschodniej flanki UE stanie się znacznie słabsza w ocenie inwestorów, co przełoży się na spadek kursu złotego i osłabienie inwestycji, a w dalszej kolejności na spowolnienie polskiej gospodarki. 

 

O ile powyższe możliwe konsekwencje brexitu są negatywne dla Polski, o tyle trudno mi znaleźć pozytywne. 23 czerwca może więc okazać się kluczową datą dla strategicznej pozycji Polski na najbliższe dziesięciolecia.

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale