0 obserwujących
16 notek
9097 odsłon
  1308   1

Prof. Łętowska – Suweren nie jest redukowany w Konstytucji RP do większości parlamentarnej

           Z nieukrywanym zainteresowaniem obejrzałem dzisiaj wywiad z panią prof. Łętowską w TVN24 w programie „Jeden na jeden”. Pani sędzia TK w stanie spoczynku pytana o niedawno wydane orzeczenie TSUE w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej stanęła na stanowisku, iż sądy powinny wykonać tenże wyrok w granicach swoich kompetencji. Odniosła się tym samym do dzisiejszego wywiadu z I Prezes Sądu Najwyższego prof. Manowską, która w odpowiedzi na pytanie redaktora Pietrygi z Rzeczpospolitej o możliwą zmianę jej stanowiska w kwestii Izby Dyscyplinarnej i ewentualne zablokowanie dalszego działania Izby odrzekła, że rozważa taki krok. Ponadto, pani prof. Łętowska słusznie podniosła, iż w jej ocenie bieżące zamieszanie w relacjach z UE i TSUE jest próbą stworzenia przez rządzących dwóch równoległych systemów prawnych, czegoś w rodzaju podwójnego państwa, z czym uprzednio, jak zaznaczyła miała już do czynienia w przeszłości w czasie komunizmu. Podkreśliła, że obecna narracja większości parlamentarnej przyczynia się do POLEXIT’u zarówno prawnego, jak i mentalnego, akcentując ponadto, iż takie działanie doprowadzi do obecności Państwa Polskiego gdzieś na marginesie UE a konsekwencją tego będzie utrata sprawczości państwa tj. mi.in. możliwości wpływania na decyzje tam zapadające. Wobec tego, aplauzu domagają się słowa pani profesor, że jeśli jest się nielojalnym nie jest się w konsekwencji sprawczym.

           Na uwagę zasługuje też trafna konkluzja pani prof. Łętowskiej, co do aktualnych inicjatyw Ministra Edukacji prof. Czarnka w zakresie szkolnictwa powszechnego. Nie podzieliła ona bowiem twierdzeń ministra, jakoby właśnie on, wbrew temu co sam twierdzi, wypełniał należycie zapisy Konstytucji RP w odniesieniu do szkolnictwa. W oparciu o własne doświadczenia nauczyciela akademickiego doszła do przekonania, iż nie można zgodzić się z panem Czarnkiem co do wdrażanych przez niego idei w systemie edukacji bowiem suweren nie jest redukowany w Konstytucji do większości parlamentarnej. Jak powszechnie wiadomo, Minister usilnie próbuje narzucić program reedukacji wszystkich uczniów w celu osiągnięcia wzorca, wg ministra jedynie słusznego tj. partyjnego. 

           Trzeba przyznać, iż pani prof. Łętowska w swoich wypowiedziach co do zasady odwołuje się jedynie do ogólnie przyjętej linii interpretacyjnej w zakresie stosowania i rozumienia prawa. Linia ta uległa bezpodstawnemu zawłaszczeniu i deformacji przez obecnie rządzącą większość. Zjednoczona prawica próbuje przewrotnie i z wyrachowaniem implikować, że dotychczasowe rozumowanie profesorów i znawców prawa było błędne, i że jedynie Ministerstwo Sprawiedliwości ma autorytet i monopol na prawdę. Okazuje się, że magister Ziobro uważa, iż to on ma szerszy zakres wiedzy prawniczej od wybitnych naukowców i badaczy prawa. Logika i dedukcja jednakże nie pozostawiają wątpliwości w tym zakresie i odpowiedź jest oczywista – bezwzględnie nie ma jej ani minister Ziobro ani jego kompani. Minister Czarnek natomiast powinien pamiętać, że nie każdy rodzic chce, aby jego dziecko uczone było średniowiecznych zabobonów. 


Lubię to! Skomentuj100 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka