7 obserwujących
68 notek
64k odsłony
  323   1

Niemcy: młodzi mają dość, tęsknią za stabilną i pełną rodziną

Małżeństwo heteroseksualne i zrodzone z niego dzieci to optymalny i wciąż pożądany model życia dla większości młodych mieszkańców Niemiec.

Z reprezentatywnego sondażu przeprowadzonego przez niemiecki Instytut Zagadnień Przyszłości Opaschowskiego (OIZ), że młode pokolenie jest mocno zwiedzione postulatami rewolucji seksualnej. Wolne związki, swoboda seksualna, zmiana partnerów nie stanowią już dla Niemców komponentu prawdziwej miłości opartej na wierności.

W badaniu tym 57 procent respondentów w wieku 18 do 34 lat zgodziło się ze stwierdzeniem: „Związek małżeński i dzieci będzie w przyszłości modelem życia, o który najbardziej warto zabiegać”. W podobnym badaniu, przeprowadzonym przed rokiem, twierdząco odpowiedziało 56 procent młodych osób.

Badanie pokazuje też wyraźnie, że klasyczny model rodziny jest bardziej popularny wśród młodych kobiet (62 procent) niż młodych mężczyzn (52 procent).

Tęsknota za stabilnością

„Na swojej drodze ku czasom postpandemicznym młoda generacja tęskni za stabilnością, bezpieczeństwem i socjalną pewnością” – powiedział dyrektor instytutu Horst Opaschowski.

Jak dodał, małżeństwo nie straciło uznania ani pozycji jako ideał, do którego się dąży. „Większość młodych ludzi życzy sobie na przyszłość żyć tak, jak ich rodzice!”

Wśród osób starszych klasyczny model rodziny i konserwatywne wartości są preferowane jeszcze wyraźniej. Blisko dwie trzecie (72 proc.) pytanych w wieku powyżej 65 lat opowiedziało się za klasycznym modelem, czyli małżeństwem z dziećmi. Wśród wszystkich grup wiekowych średnie poparcie sięga 63 proc.

Realia: mniej małżeństw

W ciągu dwóch dekad zmniejszyła się przede wszystkim liczba par małżeńskich – wynika z danych statystycznych. Spadek w porównaniu z 1999 rokiem wyniósł 1,6 mln, czyli 22 proc. W tym samym czasie aż o 77 proc. wzrosła liczba par bez ślubu – z 530 tys. na 940 tys.

Tymczasem po zalegalizowaniu małżeństw homoseksualnych i implementacji programów zrównujących wsparcie dla małżeństw i wolnych związków ponad milion zmniejszyła się w Niemczech liczba rodzin wychowujących nieletnie dzieci. Jest coraz mniej rodzin wychowujących nieletnie dzieci. W ostatnich 20 latach wyraźnie zmniejszyła się w Niemczech liczba rodzin z nieletnimi dziećmi. W 2019 roku takich rodzin było 8,2 mln – o 1,1 mln mniej niż w roku 1999 – wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden. Obecny stan jest porównywalny z sytuacją sprzed 10 lat.

Wychowują samotnie

Nieznacznie, bo o 9 proc., wzrosła też liczba osób samotnie wychowujących dzieci – z prawie 1,4 mln w roku 1999 do ponad 1,5 mln w 2019. Prawie jedną piątą (19 proc.) wszystkich rodzin stanowiły osoby samotnie wychowujące dzieci. Takich rodzin było w ubiegłym roku ok. 1,5 mln. Natomiast 6,7 mln (81 proc.) to pary z nieletnimi dziećmi, z czego około 5,7 mln to związki małżeńskie i 940 tys. to pary bez ślubu.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo