1 obserwujący
33 notki
25k odsłon
1836 odsłon

Ratujmy wolną niedzielę. PiS chce ją znieść?

Wykop Skomentuj116

Czy to prawda, że premier Morawiecki jest dogadany z "Kapitałem", aby cofnąć chrześcijańską niedzielę do punktu wyjścia sprzed "zakazu handlu"? Choć nawet lewicowi socjolodzy z zachwytem wypowiadali się o rekonstruowaniu czasu wolnego rodziny a poparcie społeczne dla tego rozwiązania stale rośnie pomysł "Solidarności" zostanie praktycznie zniszczony. - W święta zrobimy zakupy, ale tylko do godziny 13 – donosi "Najwyższy czas".


Przedstawiciele związków zawodowych oczekiwali uszczelnienia zakazu a stanie się na odwrót. Ministerstwo Pracy nosi się z zamiarem zliberalizowania przepisów dotyczących handlu świątecznego. W grę wchodzą dwa warianty – austriacki i francuski. Ten pierwszy zakłada scedowanie kompetencji w zakresie ograniczeń na samorządy. Drugi wariant oznacza otwarcie sklepów, ale tylko do godziny 13:00.

Wiceminister pracy Stanisław Szwed przyznał niedawno, że rządzący rozważają poluzowanie obostrzeń w miejscowościach turystycznych. Jako przykład znowu podano Austrię i Francję. W Belgii zakazu handlu w niedziele nie ma, ale sklep musi zostać zamknięty raz w tygodniu. W Słowenii taki zakaz w ogóle nie istnieje. Za to każdy pracownik może pracować tylko w dwie niedziele w miesiącu.

Do zniesienia "dnia wolnego od pracy uparcie dąży amerykańska Żabka. Jej właściciel, Fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners, dysponuje wsparciem waszyngtońskiej administracji a swoimi udziałami w nim chwalą się znani bankierzy. O ich sprawczości na gruncie polskiej polityki świadczy fakt, że po interwencji ambasador Georgette Mosbacher rząd w lutym ub. roku wycofał się z planów odkupienia od funduszu energetycznej spółki kolejowej PKP Energetyka sprzedanej tuż przed wyborami w 2015 roku. Sieć handlowa bogaczy z Nowego Jorku zrobiła unik i wykorzystała to, że jeszcze przed wprowadzeniem zakazu weszła w działalność pocztową. Sklepy Amerykanów mogą być otwarte, gdyż uzyskały status poczty. Żabki z dnia na dzień zaczęły korzystać z przywilejów, jakie mają placówki pocztowe, których ustawa o zakazie handlu nie dotyczy i zdobyła olbrzymią przewagę nad konkurencją. Janusz Śniadek (były szef związku) - który apelował o poparcie dla PiS u wyborców i sam dostał się do sejmu - głośno opowiadał, że takie triki to "zwykłe oszustwo i nieuczciwa rywalizacja na rynku".

Istnieje też projekt noweli dopuszczający do lady sklepowej małżonka, dzieci lub rodziców właściciela, emerytów, studentów (o łączeniu nauki z pracą mówi 19 proc. zatrudnionych) oraz pracowników weekendowych. To akurat jest akceptowane przez związki.

Wojna z kapitałem idzie pod górkę. PiS zapowiedziało nałożenie podatku na sklepy wielkopowierzchniowe (w domyśle: zagraniczne), który miał przynosić 1,6 mld zł rocznie do budżetu. Na przeszkodzie stanęła słynąca z wetowania opodatkowywania korporacji Komisja Europejska -  jej przewodniczący, Jean-Claude Juncker jeszcze jako premier kreował dla nich w Luksemburgu warunki raju podatkowego. Decyzja urzędników o zablokowaniu inicjatywy polskiego rządu przyniosła olbrzymie zyski zagranicznemu kapitałowi, który przez kilka lat ciągnących się w sądach spraw (Komisja przegrała, ale złożyła odwołanie) zaoszczędziły miliardy, a państwo polskie je straciło. Na tych samych nieuczciwych zasadach zysk osiągnął Fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners, który wszedł w prawa poczty. Kogo terroryzująca władze polskie spółka przekupiła, żeby do ustawy sejmowej weszła luka oprotestowana przez związkowców oraz ile dzięki niej fundusz zarobił?

Resort rodziny przesłał do Sejmu projekt ustawy, która status placówki pocztowej rezerwuje już tylko dla Poczty Polskiej jednak na skutek polecenia z góry prace zamrożono wiosną tego roku. Wszelkie starania o uporządkowanie ustawy zakazującej handlu w dzień święty mogą spełznąć na niczym. Gdy społeczeństwo przyzwyczaiło się do nowego stanu rzeczy i czerpie z tego korzyści, niewidzialna ręka rynku wzrusza całościowo status i ochronę niedzieli.


Wykop Skomentuj116
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka