5 obserwujących
112 notek
62k odsłony
  160   0

Pro publico bono...

E. Zagrodzka
E. Zagrodzka

PiS miał rację i w sprawie wygrał, ale sprawa rzecznika jest otwarta. Stworzył sytuację patową. Bowiem jest niemal pewne, że rządzący nie pogodzą się z opozycją ponad podziałami, sejm uchwali swojego, a senat go odrzuci. I to spowoduje, że pis walcząc, by jego było na wierzchu de facto zlikwiduje instytucję RPO, bo teraz długo nie będziemy go mieli. Czy instytucja RPO jest potrzebna?

 Jest!!! Bo państwo w sporze z obywatelem lubi, by jego było na wierzchu i często przy tym łamie konstytucyjne obywateli. A o potrzebie istnienia tego organu niech świadczy fakt, jak dużo rocznie wpływa wniosków o załatwienie spraw obywateli i ile RPO załatwia pozytywnie. RPO ma szerokie prerogatywy, może występować przed sądem w interesie obywateli aż do wniesienia skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego.

Jednak obecny pat w wyborze RPO świadczy o tym jak bardzo jest potrzebna reforma tej instytucji w celu jej odpolitycznienia. Ustawa wprawdzie stanowi, że RPO obywatelskich nie może być polityczny, ale... to tylko słowa...słowa... słowa... Jaka jest praktyka? Każdy widzi! W celu odpolitycznienia organu potrzeba jest zmiana trybu jego powołania. Ustawodawca w latach dziewięćdziesiątych ustalając taki tryb miał na myśli, by zapobiec upolitycznieniu instytucji. Nie przewidział jednak, że większość sejmowa może być inna politycznie, a w senacie inna. I... nie przewidział takiego pata. Choć formalnie RPO nie może należeć do partii politycznej, to od dawna wiadomo, że ma on swoje sympatie polityczne, jak sędziowie i że każda rządząca ekipa chce przepchnąć swojego.

 Obecnie uchwalony rzecznik z ramienia oczywiście większości sejmowej czyli PiSu, powiedział, że jak zostanie RPO, to zacznie rozmowy ze strajkiem kobiet. Czy to wystarczy, by opozycja z rządem dogadała się ponad podziałami?

To ważne! Bo organ Rzecznika Praw Obywatelskich jest bardzo ważny! czuwa, by Polska była państwem prawa uwzględniającym zasady sprawiedliwości społecznej. I oby czuwał jak najdłużej! Da się? Czy to jest w interesie lobby politycznych? Ja jestem za tym, by politycy wreszcie zrozumieli, że oni istnieją dla dobra obywateli i że jak go nadużyją to obywatel ich kopnie w d... Zrozumieją? Zrozumienie może być bolesne...

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka