4 obserwujących
96 notek
50k odsłon
140 odsłon

Gloria Victis!!!

E. Zagrodzka
E. Zagrodzka
Wykop Skomentuj4

Takim rozdrapywaniem bolesnych ran jest czczenie Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie było bohaterskim zrywem mieszkańców stolicy przeciwko hitlerowskiemu najeżdżcy. Było rozpaczliwym pokazaniem światu: jesteśmy , trzeba się z nami liczyć! i... bezdusznym skazaniem przez świat na zagładę. W istniejącej już bowiem sytuacji politycznej Powstanie Warszawskie nie miało już szans zwycięstwa i... tworzenia Polski bez Związku Radzieckiego. Dziś czcimy bohaterstwo ludności Warszawy, która całemu światu pokazała, kim jest Polak i na co go stać w obronie swojego państwa i tragedię ludności Warszawy. Bo ludność Warszawy za patriotyczny zryw zapłaciła najwyższą cenę. Dziś starzy Warszawiacy mówią, że nie ma już prawdziwych Warszawiaków, że wyginęli w Powstaniu. Dzisiejsza Warszawa to miasto słoików. Ponoć Patryk Jaki - kandydat Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta Warszawy miał program, by Warszawę zrobić znowu miastem z tradycjami, o których tak pięknie pisał Stefan Wiechecki Wiech. Czy to się da? Platforma mówi, że trzeba zerwać z zaściankiem, Warszawa ma być stolicą na wskroś europejską.  Ale jakie wartości ma krzewić ta europejska Warszawa?

Dziś trwa wojna polsko - polska. Nieważne kto zaczął, kto skłócił polskie społeczeństwo, dziś się już do żródła nie dojdzie. Polskie społeczeństwo jest skłócone. Opozycja z rządem kłócą się nawet o historyczne symbole, jak walka o Westerplatte. Nawet organizacja rocznic historycznych nie może się odbyć wspólnie. Rząd ma swoją, opozycja swoją i... kłócą się czyja jest prawdziwa starając się przy tym rozśmieszyć uroczystości przeciwnika. W Gdańsku samorząd na obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zaprosił delegację niemiecką. Prawica w Polskę puściła ohydną plotkę, że planowana manifestacja to będzie pochód polsko - niemieckiej radości.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego powinna łączyć. To dzień zadumy nad nami - Polakami. Co się z nami stało? Dziś są bohaterowie lepsi i gorsi! Gorszy sort wkracza do naszej pamięci. Radni Lubina nie mogą się zgodzić, kogo uczcić pomnikiem. Tymczasem niegdyś polski poeta napisał: " Pomnik mam twardszy niż ze spiżu'. I to prawda: jest pomnik twardszy niż ze spiżu. Pomnik w pamięci ludzkiej! Czy można wymazać pamięć ludzką. Są tacy, którzy tego pragną. Czy im się uda? Dla mnie tacy ludzie jak Jarosław K. to bohaterowie. Bezimienni bohaterowie, którzy mówią, że walczyli dla Polski, nie dla sławy i orderów. Są jeszcze tacy? Myślę, że tak! Róbmy swoje, by budować wielkość naszego państwa bez względu na to, co powie o nas aktualna władza!  Chwała zwyciężonym - oni pokazali nam, że dla narodu nie walczy się dla zaszczytów! Kiedy to piszę jest godzina siedemnasta. Godzina " W" - Lubinie włączyli syreny. W Warszawie jak co roku od 1945r Warszawiacy wstają w tramwajach, kiedy słyszą syreny o 17. A co robią słoiki?

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura