12 obserwujących
55 notek
52k odsłony
448 odsłon

Dlaczego kobiety głosują na PIS?

Wykop Skomentuj28

Na początek sprawdźmy czy faktycznie kobiety głosują na PIS.

image


image


Jak widać  głosują. W ostatnich wyborach jeśli chodzi o AD to nawet częściej niż mężczyźni.

Ostatnio sporo się mówi i pisze o przemocy wobec kobiet. OECD robi takie badanie  w Europie więc sprawdźmy jak w tych badaniach wypada Polska na tle Europy.

image

Trzeba uczciwie przyznać, że te dane dla Polski na tle Europy nie wyglądają źle a wręcz przeciwnie. Oczywiście to nie znaczy, że problemu nie ma. Ale chyba nie jest on skorelowany z podpisaniem lub nie Konwencji Stambulskiej.

Zawsze można próbować te badania podważać twierdząc, że Polki mogą zwyczajnie się bać ujawniać jak jest faktycznie bo są ekonomicznie zależne od mężczyzn. Ten argument nie jest bez podstaw. Pisałem o tym w ostatniej notce [link].

Dane z 2010r. pokazują, że na pewno tak było dekadę temu. Wynikało z nich, że nawet w okresie aktywności zawodowej (24-50 lat) kobiety nie redukowały znacząco salda transferów prywatnych czyli pomocy finansowej otrzymanej od rodziców/partnerów. Udawało im się za to redukować saldo transferów publicznych średnio w wieku do 50 lat. Potem następował kolejny strumień transferów publicznych w postaci emerytury i dodatkowo prywatnych w postaci pomocy finansowej od dzieci.

image

Z pewnością sytuacja w ciągu dziesięciu lat uległa poprawie ale najnowszych danych nie mamy. Natomiast możemy sprawdzić jak zmieniła się aktywność zawodowa kobiet i ich dzietność oraz czy posiadanie dzieci ograniczały aktywność zawodową.

image


Okazuje się, że od 2017r. wzrósł współczynnik dzietności do poziomu powyżej 1,4 i co ważne nie ograniczył aktywności zawodowej kobiet w wieku 15-39 lat. Można by rzec, że następuje w tej materii pewna równowago wynikająca z korzystnego rynku pracy. Ale uczciwie trzeba przyznać, że jest tu jeszcze pole do poprawy.

image

Zawsze można powiedzieć, że co z tego skoro np. w Polsce kobiety mogą być dyskryminowane jeśli chodzi o wysokość płac. Takie badania robi z kolei Komisja Europejska. Zobaczmy jak Polska wypada na tle Europy.

image

image

Okazuje się, że w ciągu 7 lat w UE średnio zniwelowano różnicę w zarobkach między kobietami a mężczyznami o cały 1pp do poziomu 16%. W Polsce ta różnica wynosi zaledwie 7,2%. To są najnowsze badania z 2019r.

https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/factsheet-gender_pay_gap-2019.pdf

Ta różnica w 2015r. wynosiła w Polsce 7,7%. No to w cztery lata zniwelowaliśmy ją o 0,5 pp. Przez te same cztery lata UE udało się tę różnicę zniwelować zaledwie o 0,3 pp. Czyli zamiast gonić zostają w tyle.

image

file:///D:/Temp/EUJUS15A-1628-I01-EqualPayDayfactsheetsupdate2017-EuropeanUnion_PL_V01-LRpdf.pdf


Są też raporty, które robi KE o transparentności płac. Twierdzą, że to niezbędne w zwalczaniu nierówności w płacach kobiet i mężczyzn. Przeczytałem najnowszy raport z 2019r. Okazuje się, że podają Polskę jako wzór do naśladowania.

image

https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/factsheet-pay_transparency-2019.pdf

Być może to są niektóre z powodów dla których spora grupa kobiet jednak głosuje na PIS? Nie wiem. Być może kobiety też głosują na PIS bo "ksiądz na ambonie tak kazał". Może tak. Tylko dlaczego głosowały wcześniej na Kwaśniewskiego i Tuska? Może część kobiet sama się wypowie. Mam taką nadzieję. 

 
Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka