15 obserwujących
43 notki
71k odsłon
  1823   0

Dramat Czajki akt 2.

W poprzedniej notce przypomniałem, że proces inwestycyjny to w gruncie rzeczy ciąg decyzji biznesowych i administracyjnych [link].

W przypadku dużych inwestycji finansowanych ze środków europejskich tego typu inwestycje prowadzone są wg opracowanych reguł zwanych w skrócie FIDIC.

Podstawą tych reguł jest powołanie funkcji Inżyniera Kontraktu, którego głównym zadaniem jest kompleksowy nadzór nad terminową realizacją inwestycji. Ma on działać na rzecz terminowej realizacji kontraktu przy zachowaniu wymaganych założeń technicznych oraz nad prawidłowym rozliczeniem inwestycji.

Przez pięć lat funkcję Inżyniera Rezydenta kontraktu modernizacji i rozbudowy oczyszczalni Czajka pełniła firma ECM Group Polska S.A. Jak twierdzi w linkowanym wywiadzie (str 2) [link] Piotr Rasz, dyrektor ds. realizacji kontraktów w ECM Group Polska S.A. do zadań Inżyniera Kontraktu należało między innymi "nadzór nad całością inwestycji  realizowanej  przez międzynarodowe konsorcjum, poczynając  od  weryfikacji przedłożonego projektu, poprzez jego wykonanie i rozliczenie, zgodnie z zapisami umowy zawartej z Miejskim Przedsiębiorstwem  Wodo-ciągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A."

Jedną z zatrzymanych na początku sierpnia osób w związku ze śledztwem przeciwko Sławomirowi Nowakowi był były prezes firmy ECM Group Polska S.A. Usłyszał zarzut obietnicy udzielenia 700 tys. zł korzyści majątkowej Sławomirowi Nowakowi, pełniącemu wówczas funkcję szefa ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor. Oferta dotyczyła przygotowania dokumentacji projektowej i nadzoru nad pracami przy remoncie drogi na Ukrainie.

ECM Group Polska S.A. nie pełniło funkcji Inżyniera Kontraktu na felernym odcinku przesyłu nieczystości pod Wisłą. Ten odcinek bezpośrednio nadzorowała firma Egis Poland Sp. z o.o. Kontrakt realizowany był zgodnie z umową oraz z „Warunkami Kontraktu na budowę dla robót budowlanych i inżynieryjnych projektowanych przez Zamawiającego” (FIDIC 1999). Natomiast w zakresie kontraktu była również weryfikacja dokumentacji projektowej [link].

Mimo wszystko wrażenie jest fatalne. Zlecą się tam teraz pewnie wszystkie możliwe służby.
Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka