15 obserwujących
43 notki
71k odsłon
  642   0

Dlaczego Szymon Hołownia milczy w sprawie Czajki?

Polityczne konsekwencje drugiej awarii systemu przesyłu ścieków do oczyszczalni Czajka mogą dotyczyć nie tylko Rafała Trzaskowskiego i Platformy Obywatelskiej ale również fundamentu koncepcji budowania nowej siły politycznej.

W notce [link] przypomniałem, że kampania prezydencka to tylko pewien etap w tworzeniu nowej formacji  politycznej opartej w dużej mierze o środowiska samorządowe. Dla przypomnienia cytat:

"Chodzi mi o zmianę kodeksu wyborczego z 2018r. dotyczącego wyborów samorządowych. No bo przypomnę, że od zeszłego roku wprowadzono kadencyjność Prezydentów Miast. Po dwóch kadencjach trzeba myśleć w Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie itp itd o dalszej karierze politycznej. Pierwsza 5-letnia kadencja kończy się w 2023r. Zatem w 2023 roku jeśli nie będzie przedterminowych wyborów będziemy wybierać zarówno parlamentarzystów jak i Prezydentów Miast na ostatnią ich kadencję. Co bardziej ambitni samorządowcy zostaną w ten sposób sprowokowani do aktywności na arenie krajowej. Ich ambicje i niezależność od władz centralnych (poparcie PO w regionach było często wymuszane niezależnymi decyzjami startu w wyborach samorządowych i były niezależne od władz PO) powodują, że należy już dzisiaj w programie wyborczym Prezydenta okazać im należytą atencję. I ta atencja jest i będzie odpowiednio eksponowana.
Kandydat Szymon Hołownia nie startuje by wygrać w wyborach prezydenckich. Startuje by zagospodarować najmocniej rozczarowany elektorat PO i najbardziej rozczarowane środowiska samorządowe."

Dlaczego sprawa Czajki może mocno skomplikować te plany?

Po pierwsze na przykładzie budowania awaryjnego rurociągu przez Wisłę uwidoczniona zostanie różnica w sprawności administracji centralnej  w stosunku do możliwości administracji lokalnej w przypadku sytuacji kryzysowej Już dzisiaj wiemy, że budowa pontonowego rurociągu awaryjnego ma potrwać w tym roku co najmniej cztery tygodnie. W poprzednim roku gdy rurociąg budowało Wojsko Polskie z Wodami Polskimi czas wyniósł dwa tygodnie a wszystko (projekt, materiały) trzeba było zorganizować. Teraz są. Dla większości ludzi nie będzie miało znaczenia, że Wody Polskie jako zarządca działek rzecznych nie musi stosować długotrwałych procedur związanych z operatami wodno-prawnymi. Przekazanie większych kompetencji do samorządów tej sytuacji nie zmieni bo przecież chyba nikomu nie przyjdzie do głowy przekazanie zarządzania wybranych odcinków rzek do samorządów w których leżą. Efekt medialny będzie taki, że administracja centralna zadziałała sprawniej.

Po drugie, ale ważniejsze uważam, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że warszawski ratusz mógł celowo zataić przed opinią publiczną i organami administracyjnymi państwa (w tym Wodami Polskimi) faktyczne powody zeszłorocznej awarii  z czysto politycznych powodów (wybory prezydenckie). Szerzej o tym pisałem w tej notce [link]. Poniżej cytat z komentarza pod notką.

"Z cytatu, który sam wcześniej wkleiłeś wynika, że już w marcu wiedzieli, że wybudowana rura jest wadliwa i realne są kolejne awarie.
Świadczy o tym zlecenie koncepcji dla nowego przesyłu. Najprawdopodobniej kompletny brak komunikacji z Wodami Polskimi i publikacja wyników zleconej przez MPWiK ekspertyzy dopiero na koniec lipca podyktowana była czysto politycznymi aspektami czyli wyborami. Mogło się udać ale się nie udało. Sprawa się rypła. Rok siedzi tam już NIK, będzie prokuratura i zapewne CBA. Mogą się potwierdzić zaniechania."

Zatem może się okazać, że krajowa polityka jest jednak ważniejsza od lokalnych problemów co wizerunkowo uderzy w obydwa ruchy (Hołowni i Trzaskowskiego) mocno podkreślające role samorządów. To moim zdaniem tłumaczy też milczenie Szymona Hołowni w sprawie Czajki na jego profilu TT, który jest prowadzony bardzo profesjonalnie i ma najszybsze reakcje na bieżące tematy polityczne. Na temat Czajki nie ma nic bo zwyczajnie dzisiaj nie wiedzą w obliczu wielu kontroli jaką strategię przyjąć.

https://twitter.com/szymon_holownia   

Po trzecie sprawa nieprawidłowości przy rozbudowie Czajki może wizerunkowo rozlać się na inne inwestycje samorządowe i infrastrukturalne realizowane przez rządy PO-PSL. Opisałem to w tej notce [link]. Poniżej cytat z tej notki:

"Przez pięć lat funkcję Inżyniera Rezydenta kontraktu modernizacji i rozbudowy oczyszczalni Czajka pełniła firma ECM Group Polska S.A. Jak twierdzi w linkowanym wywiadzie (str 2) [link] Piotr Rasz, dyrektor ds. realizacji kontraktów w ECM Group Polska S.A. do zadań Inżyniera Kontraktu należało między innymi "nadzór nad całością inwestycji  realizowanej  przez międzynarodowe konsorcjum, poczynając  od  weryfikacji przedłożonego projektu, poprzez jego wykonanie i rozliczenie, zgodnie z zapisami umowy zawartej z Miejskim Przedsiębiorstwem  Wodo-ciągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
Jedną z zatrzymanych na początku sierpnia osób w związku ze śledztwem przeciwko Sławomirowi Nowakowi był były prezes firmy ECM Group Polska S.A. Usłyszał zarzut obietnicy udzielenia 700 tys. zł korzyści majątkowej Sławomirowi Nowakowi, pełniącemu wówczas funkcję szefa ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor. Oferta dotyczyła przygotowania dokumentacji projektowej i nadzoru nad pracami przy remoncie drogi na Ukrainie."

Obecnie prowadzonych jest kilka kontroli i postępowań dotyczących poprzedniej i tegorocznej awarii:

Kontrola NIK w zakresie: "Projektowanie, budowa i eksploatacja kolektora podziemnego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków Czajka". Kontrola właśnie dobiegła końca i wkrótce ma nastąpić publikacja wyników.

https://twitter.com/NIKgovPL/status/1301509040044998659

Śledztwo w sprawie "wyrządzenia Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. szkody majątkowej w wielkich rozmiarach poprzez niewłaściwe sprawowanie nadzoru podczas realizacji inwestycji polegającej na modernizacji i rozbudowie Oczyszczalni Ścieków "Czajka", które w maju tego roku Prokuratura Regionalna w Warszawie przekazał do CBA.

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1478648,sledztwo-awaria-czajki-cba.html

Dodatkowo po tegorocznej awarii do Prokuratury wpłynęły jeszcze dwa zawiadomienia:

1) Ws. niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników po awarii w oczyszczalni "Czajka" złożone przez ministra żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

2) Ws. możliwości sabotażu lub innego działania o charakterze terrorystycznym złożone przez MPWiK.

Jak widać kontrole w MPWiK i ratuszu przeprowadzą chyba wszystkie możliwe służby włącznie z ABW.

Efekty tych kontroli, śledztw będą spływały systematycznie. Ciężko dzisiaj jednoznacznie stwierdzić jakie będą ich wyniki. Ale w kontekście, który w tej notce opisałem nie dziwi mnie, że Szymon Hołownia w tej sprawie milczy a Rafał Trzaskowski odwołuje powstanie nowego ruchu. Przyczyna jest ta sama. Trzeba przeanalizować czy budowa nowego ruchu politycznego, którego jednym z filarów miał być Rafał Trzaskowski na bazie "samorządności" przyniesie efekt na jaki liczono jeszcze kilka miesięcy temu.


Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka