14 obserwujących
60 notek
64k odsłony
  664   0

PSL samo nie przetrwa.

Tezę, że bez koalicji PSL nie przetrwa postawiłem jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2019r.

Wtedy napisałem:

3. Co z PSL?

Walczą o życie. A precyzyjniej o parę dni więcej tego życia. Kukiz może dać im przekroczenie progu. W wyborach w 2015r. ledwo go przekroczyli i przy spodziewanej 60% frekwencji sami nie mieli by obecnie szans na przekroczenie tego progu. Nawet jak im się to teraz uda to posłowie z tej listy będą w obecnej kadencji najczęściej "migrującymi" politykami. To będzie ostatnia kadencja PSL.

Po wyborach parlamentarnych w 2019r. wielokrotnie zwracałem uwagę, że przy szykujących się zmianach na polskiej scenie politycznej szansą dla PSL jest zmiana koalicjanta. Podsumowanie zrobiłem w tej notce.

Cytaty z tej notki:

Postawiłem wtedy tezę, że główna oś sporu politycznego zostanie postawiona bardziej na płaszczyźnie wartości światopoglądowych niż gospodarczych i w tym kontekście należy spodziewać się głębszych zmian politycznych związanych głównie z tworzeniem nowej koalicji libertariańskiej na centro-lewicy oraz zmianą koalicjantów przez PSL.

Przy okazji pierwszej debaty prezydenckiej w TVP (początek maja) na wstępnym  etapie kampanii prezydenckiej przypomniałem, żeby z uwagą śledzić łączne poparcie w sondażach PIS i PSL w kontekście większości pozwalającej zmienić Konstytucję RP lub blokować weto Prezydenta

Dzisiaj w mediach można poczytać więcej artykułów rozpisujących się o szykowanej nowej propozycji PISu dla PSL dotyczącej zawarcia koalicji na trzech szczeblach (rząd, parlament, samorząd). Ja od dawna twierdzę, że PIS musi otworzyć się na zawieranie koalicji jeśli chce zdobyć poparcie umożliwiające zmianę Konstytucji RP. Jako przykład podaje często zawiązanie koalicji samorządowej na Dolnym Śląsku i jej wpływ na wyniki wyborcze w tym regionie.

To są bardzo ważne wybory, które będą miały wpływ na ważne decyzje polityczne nie tylko PSL ale też środowisk samorządowych do tej pory luźno związanych z PO/PSL. Jeśli w czasach dużego kryzysu gospodarczego PIS ciągle zwiększa ilość popierających go wyborców i wygra wybory prezydenckie praktycznie z całą opozycją to będzie to czytelny sygnał dla wielu środowisk, że może jednak warto się z nimi dogadać tak jak na Dolnym Śląsku.


Po wyborach prezydenckich w 2020r. w tej [notce] wskazałem, który z samorządów może zyskać PIS tworząc koalicję bezpośrednio z PSL lub poprzez blok Bezpartyjnych Samorządowców podobnie jak na Dolnym Śląsku.

Cytat z notki:

Jednym z kosztów, które poniesie Koalicja Obywatelska dla ratowania pozycji PO w obozie opozycji podczas kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego będzie moim zdaniem zerwanie koalicji przez PSL w sejmiku samorządowym województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Dzisiaj cierpliwie czekam na rozwój wydarzeń bo dla PSL koalicja z PIS to szansa na przetrwanie i realny wpływ na rządzenie. Alternatywą jest jakaś forma koalicji z blokiem, który zastąpi PO i podzielenie losu Wiosny.

Na koniec warto zobaczyć jak zmieniło się poparcie wyborców od 2015r

image


[Źródło]

Posłowie Koalicji Polskiej będą kuszeni głownie przez PIS, Szymona Hołownię i Konfederację.

Warto zatem wspomnieć pewien rekord z zeszłej kadencji sejmu [link].

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka