James Burnham James Burnham
370
BLOG

Giedroyc i Jeziorański o J.T.Grossie

James Burnham James Burnham Polityka Obserwuj notkę 5

Oczywiście rozumni ludzie poznali się na J.T.Grossie stosunkowo dawno bowiem dał on do tego sposobność podczas lektury antypolskich książek jego autorstwa oraz obwoźnych wystąpień z jego udziałem jakie organizowano po Polsce, jednakże dla niektórych stało się to odkryciem (szczególnie wśród salonowców bo i tam o dziwo słychać głosy zniesmaczenia tąże postacią) dopiero w 2015 roku. W Polsce Grossa rozreklamował oczywiście Adam Michnik (zapewne potrzebował sojuszników do walki z polskim "ciemnogrodem" a że kadrowo u nich krucho to brali kogo popadnie) mimo, że już znacznie wcześniej ostrzegano przed tym człowiekiem, a sceptycyzmem kierował się nie byle kto. W listach Jeziorańskiego i Giedroyca możemy wyczytać co Ci dwaj zacni Panownie sądzili o J.T. Grossie. 

Załączam recenzję Mieczkowskiej z książki Jana Grossa. Książki nie znam, ale - znając Grossa - nie wykluczam, że Mieczkowska ma rację. Czy nie zechciałby Pan napisać dla "Kultury" omówienia tek książki ? Bardzo o to proszę. Grossa i jego żonę lubię, ale są oni ze swym przyjacielem Rapaczyńskim nafaszerowani kompleksami i nie wydaje mi się dobre, że są tak lansowani przez Michałowskiego. Ich wykłady "uniwersyteckie" mają w kraju (poza kręgiem ich przyjaciół) jak najgorszą opinię.

Z listu Jerzego Giedroyca do Jana Nowaka Jeziorańskiego, rok 1981.

Recenzja z książki J. Grossa mocno mnie przygnębiła. Trudno jednak dziwić się człowiekowi, który tych czasów nie pamięta, jeśli w dobrej wierze opiera się na takich źródłach, jak raport Celta. Nie będę mógł podjąć napisania tej książki, bo mam teraz dużo ważniejsze sprawy na warsztacie i nie chcę rozmieniać się na drobne.

Fragmentu listu Jana Nowaka Jeziorańskiego w odpowiedzi na list Giedroyca. 

Jan Nowak Jeziorański, Jerzy Giedroyc. Listy 1952-1998. Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum, rok 2001. str. 566,569.

Tak przy okazji to zachęcam do lektury bo można się wielu ciekawych rzeczy o współczesnej Polsce dowiedzieć z tego typu zbiorów. Warto zawsze pamiętać kto krzyczał i kiedy nie tylko promując Grossa, ale i robiąc z Herberta wariata. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka