38 obserwujących
1827 notek
2430k odsłon
2443 odsłony

Obejrzałem film braci Sekielskich. Ten kryzys, to kryzys biskupów

z kardynałem Josephem Ratzingerem i ks. Tomaszem Dawidowskim,, Weimar, kwiecień 1999.
z kardynałem Josephem Ratzingerem i ks. Tomaszem Dawidowskim,, Weimar, kwiecień 1999.
Wykop Skomentuj22

Pod tym blogiem umieszczę, dla przypomnienia, jeszcze parę poprzednich tekstów które pisałem na temat Kościoła. W jednym z nich pisałem na przykład, że problemem jest oderwanie od rzeczywistości, zwłaszcza Episkopatu. Czy tak nie jest? Otóż trzeba sobie jasno powiedzieć, że przypadki pedofilii wśród osób duchownych - każdy jeden to był o jeden za dużo - zdarzyły się na blisko 25 000 kapłanów. Natomiast w sprawie pedofilii - gdy chodzi o wystąpienia publiczne biskupów - to ja wiem tylko o jednym, o wystąpieniu arcybiskupa Grzegorza Rysia, który załatwił to po prostu jak trzeba. Moim zdaniem wynika z tego, że statystycznie, sytuacja w podejściu do tego problemu jest gorsza wśród biskupów, niż wśród księży. To chyba miał także na myśli ksiądz Pędziwiatr gdy mówił o pustyni.

Oczywiście, gdy mówimy o zamiataniu tych spraw pod dywan, to niektórzy z biskupów mogą pewnie bronić się, że chcieli uniknąć zgorszenia. Film Sekielskich pokazuje jednak, że ludzie i tak o wszystkim świetnie wiedzą. Ja to potwierdzam z praktyki. Jeśli o jakimś księdzu, a były to w moim życiu pojedyncze przypadki, krążyły plotki, że jest homoseksualistą,  to prędzej czy później kolejne informacje wskazywały na to, że nie są to tylko plotki. Podobnie gdy słyszałem, że jakiemuś kapłanowi zdarzył się wypadek z kobietą. Ludzie po prostu świetnie o tym wiedzą.

Przypadek licheński, przypadek nadziei…

Tak więc po ludzku, sytuacja wydaje się bardzo trudna. I nie zmieni tego, moim zdaniem nawet dymisja biskupa, będącego symbolem niewłaściwego postępowania w tych sprawach. Jeśli jednak pytam sam siebie, czy jako katolik chciałbym tej dymisji, to odpowiadam, że nie ja będę o tym decydował. Gdyby jednak do takiej sytuacji doszło, to z całą pewnością odczułbym poważną ulgę.

Nie należy jednak popadać w pesymizm. Bo jak napisałem powyżej, Kościół jest instytucją nadprzyrodzoną. Jest prowadzony przez Boga, a w związku z tym wychodzi obronną ręką z każdej, nawet po ludzku najbardziej beznadziejnej sytuacji. I ten film dodatkowo mnie o tym przekonuje. Przekonuje mnie o tym list ofiary członka zakonu marianów, który był gwałcony w Licheniu i pomimo strasznych przeżyć, jest dzisiaj kapłanem I współczuje osobom, które spotkała podobna sytuacja. Sam zresztą nazywa tą okolicznością nadprzyrodzoną.

Na koniec chciałem jeszcze poczynić 4 uwagi. Pierwsza jest taka, że oczywiście uważam – pisałem to już kilka razy – że pedofilia wśród duchownych jest czymś wyjątkowo odrażającym. Bo to duchowni są specjalistami od moralności. Mają tej moralności uczyć i w związku z tym, należy od nich więcej wymagać. Pedofilia jest jednak odrażającym przestępstwem w każdej sytuacji. Oczekiwałbym więc podobnie słusznego oburzenia w sytuacji zasłużonego polskiego reżysera, który 50 lat temu dopuścił się aktu pedofilnego. I znanego francuskiego lewicowego polityka, który publicznie zachwalał seks z dziećmi. Jeśli Państwo nie wierzycie, odsyłam do tego linku: (https://www.youtube.com/watch?v=cPYm9B707Qc).

To rzecz pierwsza. Rzecz druga jest taka, że jak informują media, pokazani w filmie starsi księża byli agentami Służby Bezpieczeństwa. To tylko pokazuje, że przeprowadzenie lustracji duchownych – o której od wielu lat mówi ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski – byłoby to czymś niezwykle pomocnym. I kwestia trzecia. To takie drobne przypomnienie, dla tej – ogromnej liczby polskich kapłanów – którzy dziś czują się przygnieceni brzemieniem grzechów swoich nielicznych współbraci. Przypomnienie o tym, że Pan Bóg wybrał dla nas takie, a nie inne życie. Taki, a nie inny czas na to życie. Czas dla nas najlepszy, chociaż dziś być może tego nie widzimy. I już całkiem na koniec. Mija właśnie 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. I papież profetyczne mówił wtedy do polskich kapłanów tak:

„Musicie więc, drodzy bracia kapłani polscy (...) stawiać sobie zawsze te wymagania, które wynikają z Ewangelii, które są miarą waszego powołania. Ogromnym dobrem jest ten kredyt zaufania, którym cieszy się polski kapłan wśród społeczeństwa, jeśli tylko jest wierny swojej misji, jeśli jego postępowanie jest przejrzyste. Jeśli jest zgodne z tym stylem, jaki Kościół w Polsce wypracował w ciągu ostatnich dziesięcioleci: stylem ewangelicznego świadectwa i społecznej służby. Niech Bóg broni, ażeby ten styl miał ulec jakiemukolwiek „rozchwianiu”.

Kościół najłatwiej jest (darujcie to słowo) pokonać również przez kapłanów. Jeżeli zabraknie tego stylu, tej służby, tego świadectwa - najłatwiej jest pokonać Kościół przez kapłanów. (...) Przed tym trzeba bardzo się strzec.

Chrystus żąda od swoich uczniów, „aby światłość ich świeciła jasno przed ludźmi” (por. Mt 5,16). Zdajemy sobie najlepiej sprawę z tego, ile w każdym z nas jest ludzkiej słabości. (...) Ufamy, że z pomocą Jego Matki potrafimy w tych trudnych, często nieprzejrzystych czasach postępować tak, aby „światłość nasza świeciła przed ludźmi”. Módlmy się o to nieustannie. Módlmy się z największą pokorą.” (Częstochowa, 6 czerwca 1979).

Być może słuchało tego wtedy kilku dzisiejszych, polskich biskupów. Czy tak było. I ilu z nich wyciągnęło z tego wnioski?

Inne moje teksty na ten temat:

https://www.salon24.pl/u/jflibicki/897521,nie-pojde-na-film-kler

https://www.salon24.pl/u/jflibicki/942689,po-konferencji-episkopatu-w-sprawie-pedofilii-czy-papiez-franciszek-jest-totalitarysta

https://www.salon24.pl/u/jflibicki/946687,walka-z-pedofilia-w-kosciele-arcybiskup-grzegorz-rys-znakiem-nadziei

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki


Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo