2 obserwujących
21 notek
9107 odsłon
2169 odsłon

Jozef Kapustka: Rozmowy z Oksaną (fragmenty)

Wołodymyr Wiatrowycz: "Rozkaz wymordowania Polaków nie istnieje" (fot.: avr.org.ua)
Wołodymyr Wiatrowycz: "Rozkaz wymordowania Polaków nie istnieje" (fot.: avr.org.ua)
Wykop Skomentuj1

                                                                               "Conspirology may sometimes be closer to the actual course of events than ahistoric inferential minimalism. Scientific analysis is prominently about descriptive inference and causal explanation concerning non-observable phenomena and not merely about mere observation and description of the, in any way, obvious." Andreas Umland (facebook)

 

 

                                                                Pamięci Wasyla Slipaka, mojego przyjaciela.

 

11 marca 1959. Szef misji CIA we Frankfurcie do Centrali: " Tajne (...) Chociaż nic na to nie wskazuje, to ukraiński ruch rewolucyjno-wyzwoleńczy ma charakter wybitnie katolicki. Jest to tym bardziej oczywiste skoro wziąć pod uwagę, że jego pochodzący z Wołynia, Polesia, Bukowiny i ukraińskiego Zakarpacia uczestnicy jakkolwiek są deklaratywnymi reprezentantami ortodoksyjnego nurtu [chrześcijaństwa] to właściwie bronią interesów ukraińskiego Kościoła katolickiego, postrzegając go jako siłę walczącą z komunizmem. [Tak więc] wychodząc naprzeciw wiarygodnym doniesieniom koła watykańskie zmuszone są przyznać, że ukraiński ruch narodowo-wyzwoleńczy występuje [de facto] w obronie Kościoła katolickiego. Ktokolwiek twierdzi inaczej, nie rozumie projektu ( w oryginale: intention) Kościoła katolickiego na Wschodzie, a szczególnie interesów Watykanu na Ukrainie.(...) Niektóre z ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych, takie jak banderowska frakcja Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów akcentują swoje pełne oddanie i lojalność ( w oryginale: devotion) wobec Koscioła katolickiego. Można to częściowo wytłumaczyć faktem otrzymywania przez frakcję banderowską OUN wydatnej pomocy finansowej ze strony kół watykańskich aż do roku około 1950. [Pomoc ta ustała, kiedy stało się powszechnie wiadomym, że] OUN(b) to totalitarna, prymitywna (w oryginale: narrow minded) a nawet amoralna organizacja, mająca na sumieniu masowe mordy m.in. niewinnej ludności cywilnej ( w oryginale: mass murders of guilty as well as innocent persons", tłum. JK (1)

" W całej sprawie chodzi także o interesy zakonu ojców redemptorystów, do którego należy Radio Maryja. Jego greckokatolickie placówki na Kresach Wschodnich II RP odegrały haniebną rolę w trakcie ludobójstwa Polaków. Zakonnicy podżegali do zbrodni, święcili broń i narzędzia tortur. Należąca do nich wołyńska stacja radiowa lżyła Polaków." (K. Nesterowicz, P. Czerwiński - "Rzeź pamięci", Faktycznie, numer 3/2016, 21-27.07.2016

" Cytuje też Swianiewicz opowieść Stanisława Mackiewicza " o jakimś księdzu (...), z którym miał dłuższa rozmowę i który był szczególnie optymistyczny co do współdziałania z Rosją Sowiecką w razie wybuchu konfliktu zbrojnego z Niemcami" ... " Trzeba pamiętać, że był to okres po wielkich procesach pokazowych i wielkich czystkach, kiedy wiele setek tysięcy ludzi zesłano do łagrów, o czym na ogół w Polsce wiedziano. Mentalność społeczeństwa polskiego w przededniu wojny 1939 roku może być przedmiotem interesujących studiów socjologicznych i psychologicznych" ( R. Ziemkiewicz "Jakie piękne samobójstwo", str. 204 )

Dokument SB OUN - wytyczne/notatka operacyjna w sprawie mordów mniejszości narodowych: http://suozun.org/ten-dzien-w-historii/i_dokument-sb-oun-z-wolynia-datowany-12-07-1943/


Oksanę poznałem przypadkowo. Pani Oksano, o co w tym wszystkim chodzi? -zagadnąłem - patrząc na to co się dzieje na portalach społecznościowych to mam wrażenie, że utknąłem w jakiejś dziurze w czasoprzestrzeni, w jakiejś paralelnej rzeczywistości: trwa właśnie “nacjonalna rewolucja 1941 roku”  a ja przyglądam się jak rasowo czyste rycerstwo “Ukroreichu” walczy z bolszewicką nawałą… - Wie pan, większość  tych radykałów to radykałowie w gębie, ludzie nie wiedzą już komu ufać. Tam jest ogromny potencjał ludzki i zerowy polityczny, wielu powiem panu to  nawet nie wie, powiedzmy,  że Jarosz jest z Dnieprodzierżyńska, że on wcale nie pochodzi z zachodniej Ukrainy, oni są oszukiwane strasznie. Mają mało dostępu do prawdziwej informacji a najważniejsze, że mają zero dostępu do informacji zachodnich. Młodzież jest teraz manipulowana nacjonalistami to fakt, ale te kto się uczy i wyjeżdża gdzieś za granicę to już są zupełnie inne, a nie każdego stać na studia i to są pierwsze ofiary manipulacji . Jakby nie wojna to by ten proces był o wiele mniej emocjonalny i trudniejszy do przeprowadzenia. Starsze ludzie wieku mojej mamy to boją się nacjonalistów, oni czekają bo nie wiedzą co robić. A nie ma tam po prostu żadnej jakiejś rozsądnej siły, jest jałowe pole do działania na gruncie demokracji, ale kto będzie Don Kichotem żeby walczyć z wiatrakami ? 

Ołeksij jest archeologiem. Specjalizuje się w m.in. problematyce związanej z rzezią wołyńską. Kilka dni temu na jednym z portali społecznościowych opublikował następujący tekst:

"Szanowni Państwo, przyjaciele i koledzy! My – ukraińscy naukowcy, historycy, krajoznawcy, patrioci Wołynia – zwracamy się do Państwa w następującej sprawie. Jesteśmy zaniepokojeni i bardzo oburzeni powstałą w naszym kraju sytuacją z postawą wobec wielkiej wspólnej pamięci, historii oraz dziedzictwa narodów-braci – polskiego i ukraińskiego. Dziś na Wołyniu spotykamy totalne zniszczenie i plądrowanie pamięci i zabytków, które wcześniej były symbolami duchowego i kulturowego rozwoju kraju. Budynki kościołów i pomieszczeń, które dawniej należały do katolickich wspólnot zakonnych, ulegają plądrowaniu i zniszczeniu. Budynki, związane z życiem wybitnych działaczy kultury ukraińskiej i polskiej, są rujnowane i znikają. Całe cmentarze z setkami grobów są cynicznie wyrzucane na śmietnik. Organy władzy oraz urzędnicy samorządu terytorialnego zaniechali wykonania swoich obowiązków i przestępczo obserwują to nowoczesne barbarzyństwo. Wszystkie nasze próby zatrzymania tego haniebnego zjawiska na poziomie prawnym wyczerpały się. Dlatego apelujemy do naszych braci Polaków, do naukowców i rządu Polski z wołaniem o założenie wspólnego „frontu” w walce o ocalenie naszych wspólnych historycznych korzeni i kultury. Tylko przez wspólny wysiłek myślących patriotów zdążymy uratować naszą historię i przekazać wnukom wzorzec porozumienia dziadków i ojców. Za naszą i waszą wspólną historię! Członkowie Grupy roboczej ds. zachowania i rozwoju środowiska historycznego miasta Łucka. (spadschina.comitt@gmail.com)"


Brodzące w złocie, zalepione miodem, słoneczne popołudnie. W ciszy "Sklepów cynamonowych" bujny ogród jak ze starego gobelinu tonie w drzemce. Odurzona światłem kamera jest dyskretna, raz pokazuje błękitny żar nieba by potem odetchnąć widokiem niewybrednych kwiatuszków stojących bezradnie w swych nakrochmalonych, różowych i białych koszulkach. Jacyś ludzie chcą, żeby drobniutka staruszeczka wróciła pamięcią do czasów dzieciństwa. Siedzi właśnie teraz i przędzie delikatnie swoją opowieść, pełną niemożliwej do opisania grozy. Głos ma dobry i ciepły, czasem westchnie głęboko. A pamięta wszystko, tak jakby to było wczoraj: uprowadzone w nocy przez ludzi w maskach Katię i Nadię (nikt ich więcej nie zobaczył), zaszlachtowanego bagnetami "dida", zamordowane przez policajów młode Żydówki, skrępowane drutami trupy, żyjących w biedzie wojenną wdowę z dzieckiem zarąbanych potem w ogródku przez "zapekłego nacjonalista" , strach, że wszystko obserwują, nocny strach czy przyjdą, prowokacje "Polaki kogoś zabiły", "stribkiw" . Wielokrotnie podkreśla, że do pojawienia się banderowców nie było nienawiści między Ukraińcami i Polakami. A potem "w jeden dzień idą bandery, a na drugi AK", wspomina. "Straszniejsze to było, ne pereskazaty..."

Rozmowy z Oksaną (fragmenty)

Pismo do IPN-u nr. 1

"Jestem w posiadaniu materiału dotyczącego ukrywania oraz udzielania różnych form pomocy Polakom ( donoszenie żywności w nocy na bagna) przez ukraińską rodzinę. Proszę o wskazanie procedury wpisu do księgi pamięci "Sprawiedliwych Ukraińców". Proszę również o wskazanie, czy na wyraźną prośbę osoby zainteresowanej możliwy jest wpis anonimowy."


Coraz lepiej opracowywane zasoby archiwalne dostarczają coraz to nowych łamigłówek, prosto mówiąc: im dalej w las, tym ciemniej. Ich rozwiązywaniu nie sprzyja dyspozycyjność polityczna niektórych historyków podejrzewanych nawet o preparowanie czy wręcz fałszowanie powierzonych sobie materiałów - jaskrawym, podręcznikowym przykładem tutaj może być  sugestywna wizja breakdance'a meduzy w wiadrze z wodą chlorowaną jaką jest działalność publicystyczna dokonującego cudów kazuistyki i nadinterpretacji Wołodymyra Wiatrowycza. (2) Mimo że całą dotychczasową karierę zbudował na politycznym aktywizmie w neobanderowskich witrynach "badawczych" (zawieźli go nawet z prelekcjami na Harvard) to znalezienie jakiejkolwiek informacji na temat jego przynależnosci organizacyjnej jest obecnie niemożliwe, gdzieniegdzie pojawiają się tylko śladowe wzmianki dotyczące rzekomego członkostwa w neonazistowskiej, jak chcą niektórzy, partii Swoboda a wcześniej Socjal Nacjonalnej Assambleji oraz bliskich związków z kryptonazistą Parubijem, o którym w dalszej części tego materialu (3) (aktualizacja 2016-07-11 : bynajmniej nie  polonofil Jarosław Hrycak niedwuznacznie sugeruje, że obskakiwany jakiś czas temu przez A. Michnika Wjatrowycz może być faktycznie prokremlowskim prowokatorem http://uamoderna.com/blogy/yaroslav-griczak/kyiv-streets-renaming - à propos kompetencji tego zespołu: pracownicy Gazety Wyborczej też nie wiedzieli, że ich rozmówca Chris Hedges pracuje dla Russia Today a przy okazji publikacji wywiadu z Josefem Zisselsem wraz z towarzyszącym mu bezkrytycznym komentarzem entuzjastycznie zaangażowali się w stary, sięgający jeszcze czasów sowieckich konflikt wewnątrz izraelskiej diaspory, nic z niego nie rozumiejąc, dyskusja: https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/1223941467637919 , tło tego konfliktu http://jcpa.org/article/institutionalization-of-the-post-communist-jewish-movement-organizational-structures-ruling-elites-and-political-conflicts/ , społeczność żydowska Ukrainy jako zakładnik wbrew własnej woli konfliktu rosyjsko-ukraińskiego http://reftlight.euromaidanpress.com/2016/08/10/ukrainian-jews-and-the-national-idea-in-the-post-maidan-ukraine/ i http://uamoderna.com/blogy/yaroslav-griczak/zhydobanderivci  oskarżenie Wjatrowycza o działanie na rzecz Moskwy http://www.politnavigator.net/vyatrovich-okazalsya-agentom-putina.html ; tutaj Wiatrowycz i Parubij podczas Euromajdanu: https://www.youtube.com/watch?v=hF5bmCtahak&feature=youtu.be i dziwne sympatie Wjatrowycza http://prawy.pl/63155-ciekawe-znajomosci-wjatrowycza-zdjecia/ ) W świecie bizantyjskich manipulacji Swoboda jest tworem ciekawym: jej geneza ma związek z bardzo skomplikowaną grą wyborczą prezydenta Janukowycza, istnieją przekonujące dowody na to, że była projektem finansowanym przez prezydencką Partię Regionów w celu rozbicia i przejęcia nacjonalistycznej opozycji a tym samym stworzenia dla Janukowycza bezwolnego partnera sparringowego do ustawki o przesądzonym z góry wyniku. ( Kuzio, Rudling; por. Mitterand i Front National)(4)(5)(6)( aktualizacja 2016-08-19: w "czarnej buchalterii Partii Regionów" znaleziono wpis "Swoboda"  http://www.pravda.com.ua/cdn/graphics/2016/08/manafort/index.html. Cytowany dalej A. Szechowcow uważa, że sukces elektoralny "Swoboda" i osobiście Tiahnybok zawdzięczają wyłącznie socjotechnologicznym manipulacjom "regionałów": "Это, конечно, вряд ли единственный платеж "Свободе". В то время Тягнибок уже более полугода активно раскручивался людьми, близкими к "Партии регионов", в целях ослабления поддержки т.н. "национал-демократической оппозиции" и особенно Тимошенко. Вообще весь электоральный успех "Свободы" на местных выборах 2010 года и парламентских 2012 года - это именно результат политтехнологий "Партии регионов". В этом всегда и состоял смысл существования украинского правого раликализма в целом - быть "пешками" в играх политтехнологов."; "regionał" zeznaje, że pobierał wynagrodzenie od Janukowycza: http://texty.org.ua/pg/video/editorial_1/read/7596/Regional_ziznavsa_shho_Tagnybok_brav_groshi_u za https://web.facebook.com/anton.shekhovtsov/posts/10207330385193673?pnref=story , "Komu i do czego potrzebna jest "Swoboda": http://antikor.com.ua/articles/68550-idet_ohota_na_svobodu http://expres.ua/main/2013/08/19/92115-groshi-tyagnyboka-2-biznes-serpom-molotom-rozsliduvannya) ; paradoksalnie  natomiast, zdecydowanych pro-kremlowskich tym razem prowokatorów wśród nacjonalistów może być o wiele więcej niż się wydaje, (7)(8)(9) zaś modelowo samodestrukcyjny charakter wrzawy wokół pilotażowej swego czasu "ustawy językowej" to tylko wierzchołek góry lodowej. Według wspomnianego już znawcy zagadnienia Antona Szechowcowa, do tych pierwszych należy gwiazda ukraińskich telewizyjnych plateaux, ex-duginista i instruktor pro-putinowskich "Naszych"( w tym samym czasie co "prowadzący" rebelię na Donbasie agent GRU Girkin - "Striełkow", aktualizacja 2016-06-07 Kim jest dla służrosyjskich Girkin? - dyskusja: https://web.facebook.com/ivan.katchanovski/posts/1260808400615710?pnref=story), mistyk i nacjonalista Dmytro Korczyński (10)(11)(12)(13). Wiaczesław Lichaczow, inny badacz post-sowieckiej faszosfery, nazywa uczestniczących wcześniej w "operacji antyterrorystycznej" na Wschodzie Ukrainy a obecnie zasiadających w Werchownej Radzie członków "Bractwa" Korczyńskiego "prowokatorami" i wie, o czym mówi. (14) Równie ciekawym jest, że "psy wojny" z nacjonalistycznej ukraińskiej organizacji UNA/UNSO podczas konfliktu w Transdniestrii (kierowana była wtedy przez Korczyńskiego) walczyły wspólnie z rosyjskimi kozakami przeciwko wojskom mołdawskim (15), podczas gdy kilka lat później ta sama organizacja wzywała już do wojny z Rosją, występując przeciwko tym samym kozakom w "Noworosji". (16) Natomiast BBC i to od razu w 2014 roku zdiagnozowała prowokacyjny charakter bojówek neobanderowskiego parasola jakim jest "Prawy Sektor" (17) wraz z jego mętnym trzonem, organizacją "Tryzub im. S. Bandery" (oczkiem w głowie Sławy Stećko, o której dalej, patrz również: przypisy) (18)(19) , zaś wcale spora liczba obserwatorów wydarzeń zaczęła węszyć ukrytą mechanikę pro-kremlowską coraz natrętniej charakteryzującą środowiska "patriotyczne" . (20)(21) Wielu zauważyło przede wszystkim dziwną i kłującą w oczy synchronizację działań bojówkarzy z następującym niejako automatycznie, szczególnie agresywnym rosyjskim jazgotem propagandowym, całość na zasadzie sprzężenia zwrotnego: akcja-reakcja. Kanadyjski politolog Ivan Katchanovski broni ponadto tezy, że tzw. masakra snajperów na kijowskim Majdanie była w istocie krwawą prowokacją nacjonalistycznych bojówek kontrolowanych przez Majdan (w tym kontekście wymieniane są nazwiska sotnika Parasiuka i komendanta Parubija) (22) w celu możliwie jak najbardziej skrajnego zradykalizowania pokojowego protestu, doprowadzenia do zbrojnego konfliktu i w ostatecznym chaosie siłowe przejęcie władzy przez konkurencyjną w stosunku do Janukowycza opcję oligarchiczną. (23) Efektem w skali makro był Anschluss Krymu oraz rosyjska agresja na Donbasie. Last but not least, goszczący jakiś czas temu w Warszawie na zaproszenie fundacji Otwarty Dialog przedstawiciele Prawego Sektora też zajmowali się tym, co umieją robić najlepiej czyli prowokacjami, najchętniej dla uzyskania pełni efektu przy udziale polskich narodowców w charakterze pudła rezonansowego . (24)(25) (aktualizacja 2016-07-09 : poszlakę kałamarnicy oplatującej m.in. kokietowaną przez koła PiS-owskie  Fundację Otwarty Dialog zasugerowali analitycy z wirtualnej grupy "Rosyjska V kolumna w Polsce", odnośny fragment: 

"Listopad 2015 – przemyscy narodowcy wyjeżdżają do Warszawy na Marsz Niepodległości. Wśród nich jest Bogdan Łucak [https://goo.gl/oQhS6V], o dziwo młodociany ukraiński nacjonalista, który na swojej stronie FB w zakładce „polubione” ma niemal wszystkie oddziały Prawego Sektora [https://goo.gl/jI2dhM] i przede wszystkim jest synem zamieszkałego we Lwowie Artema Łucaka [https://goo.gl/krYSfA], pełniącego (wówczas) funkcję naczelnika sztabu 8 roty „Prawego Sektora”, pseudonim „Doktor”. Łucak senior należy do bezpośredniego otoczenia politycznego Dmytra Jarosza [http://goo.gl/nJ25OY]. Natomiast Łucak junior publikuje [https://goo.gl/Fb5D4u] zdjęcie siebie z Majkowskim z 11 listopada w Warszawie: obydwaj trzymają broń i widoczna jest między nimi zażyłość. Pod spodem ktoś komentuje: „na imigrantów” [https://goo.gl/U5eKce].

Dowiedzieliśmy się, że naczelny „antybanderowiec” miasta (chodzi o Przemyśl - JK) Majkowski często odbiera ze szkoły młodego Bogdana Łucaka, który do niego mówi „wujek”, podczas gdy jego ojciec Artem pod czerwono-czarnymi flagami walczy na wschodzie Ukrainy jako dowódca batalionu oddziału „Aratta” [https://goo.gl/Hfj7yB]. (...)

W Polsce Artem Łucak stał się znany po tym, jak w czerwcu 2015 roku prezentował wystawę o „Prawym Sektorze” [http://goo.gl/iDCOk0] w warszawskim lokalu „Ukraiński Świat” prowadzonym przez fundację „Otwarty Dialog”, a wcześniej w maju w tym samym miejscu prowadził spotkanie zachęcające obywateli ukraińskich zamieszkałych w Polsce do glosowania na kandydatów Prawego Sektora [http://goo.gl/8ezUS3], podczas którego swoimi delikatnie mówiąc nieprzemyślanymi (czyżby?) enuncjacjami o mordowaniu Polaków na Wołyniu („niech ktoś to najpierw udowodni”) dał pożywkę antyukraińskiej propagandzie na długie tygodnie [http://goo.gl/TZmb0t], kompletnie niwecząc nadzieje, które niektórzy kładli we wcześniejszych pro-polsko brzmiących wypowiedziach Dmytra Jarosza.

Artem Łucak [https://goo.gl/M43azu] urodził się w Moskwie w 1972 roku. (...) W latach 1991-93 służył [http://goo.gl/YyyOHz] w wojskach pogranicznych Federacji Rosyjskiej (Краснознамённом Новороссийском пограничном отряде в/ч 2156 11- ПОГЗ) [http://goo.gl/XdVtmVhttps://goo.gl/NQNKBK]. KGB a potem FSB bardzo uważnie przyglądała się doborowi do takich oddziałów pogranicznych operujących na Kaukazie.

W roku 2001 Artem Łucak zakończył [https://goo.gl/zP0yUL] rosyjski medyczny uniwersytet im. Pyrogowa – elitarny, gdzie dostać się było bardzo trudno. Przeważnie uczyły się tam dzieci medyków z tytułami, dyplomatów i ludzi z tzw. elity politycznej. W Moskwie zajmował się między innymi biznesem ochroniarskim w ramach firmy „Lajkon” [http://goo.gl/zEZlGi]. Chyba nie będzie przesadną aluzją stwierdzić, że firmy ochroniarskie w Federacji Rosyjskiej (ktoś powie, podobnie jak w Polsce…) prowadzą przeważnie nieco specyficzni obywatele. Artem Łucak mieszkał wówczas w Moskwie przy ul. Wynogradowa 6/144 [http://goo.gl/EOS1tH]. (...) Prawdopodobnie rosyjskie obywatelstwo ma do dziś, ale niewykluczone, że mogło się to zmienić w ostatnim czasie. (...) Wczesnym latem 2014 roku zjawił się w Przemyślu. Prawy Sektor tego faktu w ogóle oficjalnie nie komentował, ale rosyjskie wydania owszem i to raczej aktywnie [http://goo.gl/ShpR4x,http://goo.gl/mG0R5Whttp://goo.gl/sRi6Gghttp://goo.gl/uPbP80]. (...) W kontekście tego, że panowie Majkowski i Łucak, każdy po swojej stronie granicy, całkiem skutecznie psują stosunki polsko-ukraińskie jednocześnie przyjaźniąc się, podczas gdy na użytek gawiedzi stoją na kompletnie przeciwstawnych pozycjach politycznych uważamy, że powołane do tego instytucje obu krajów powinny pójść, najlepiej razem, zarysowanym tu tropem."

( całość tekstu: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=408936772609861&id=218251225011751&pnref=story ) , czytaj również o transferze rosyjskiej agentury do "Prawego Sektora" i "Azowa" : http://oleg-leusenko.livejournal.com/4998331.html?utm_source=fbsharing&utm_medium=social )

Natomiast łysoli ze Swobody widywano nie tylko z pozostającym pod kremlowską kroplówką Jean-Marie le Penem (26) ale również na Marszach Niepodległości w Polsce, co Grzegorz Rossolinski-Liebe tłumaczy swojego rodzaju syndromem faszystowskiej międzynarodówki, w ramach której neobanderowcy najnaturalniej w świecie znajdują wspólny język z radykałami wszystkich maści (27) ( spotkanie robocze przedstawicieli Narodowego Odrodzenia Polski i Swobody miało miejsce w 2011 http://www.nop.org.pl/2011/07/31/warszawa-robocze-spotkanie-nop-i-swobody/, NOP pojawia sie na manifestacjach razem z ukraińsko-rosyjską neonazistowską Misanthropic Division, o której dalej https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2015/04/14/anglia-nalezy-do-nas-wielka-polska-na-emigracji/) a jak nie, to równie naturalnie powstaje wzajemnie uzależniony, samonapędzający się, ekstremalny układ dwubiegunowy ( por. reactive co-radicalism) lub mamy do czynienia z czymś w rodzaju "nocy długich noży" o zmiennym natężeniu, jaką na przykład zdaje się być obecna faza wojny na Donbasie: "nasi" nihilistyczni fanatycy przeciwko "ich" fanatykom i co, umiejętnie podsycane, może trwać wiecznie i o to chodzi. Świat permanentnej "bumfight" punktowany medialnymi "incydentami z Gleiwitz", a szerzej ... eldorado przemytniczych mafii i ich fortun. (aktualizacja 2016-11- 14 http://pikio.pl/narodowcy-pobili-sie-miedzy-soba-o-spalona-flage-ukrainy/  ; https://strana.ua/articles/rassledovania/7964-ato-anatomiya-kontrabandy.html )


Manipulacja ukraińskim ruchem nacjonalistycznym przez sowiecką agenturę ma długą i typowo pogmatwaną historię. W tajnym opracowaniu CIA czytamy w jednym i tym samym zdaniu o mistrzowsko opanowanych przez koła OUNowskie strategiach dywersji propagandowej przy równoczesnej wysokiej podatności tego środowiska na sowiecką penetrację. (28) Jest wiadomym, że w latach 20. i 30. OUN współpracowała nie tylko z Abwehrą ale również z sowiecką razwiedką, bliskie kontakty z Sowietami utrzymywał zamordowany na koniec przez Sudopłatowa (tego samego, który zajmował się werbunkiem polskiej arystokracji) Jewhen Konowalec.(29) W podobnym duchu utrzymane i wcale nie karkołomne spekulacje pojawiły się na temat Romana Szuchewycza oraz skali działania i charakteru oddziałów dywersyjnych NKWD. (30)(31) ( na marginesie: zdaniem Grzegorza Motyki, nie ma niczego co wskazywałoby na udział tych oddziałów w rzezi wołyńskiej, aktualizacja 2016-07-15 http://dn-ihpan.edu.pl/images/WA303_78585_A507-DN-R-48-1_Motyka.pdf). Według dokumentów z archiwów KGB opublikowanych i skomentowanych przez Jeffreya Burdsa (32) (patrz również: 33) tylko jeden tajemniczy agent sowiecki działający wewnątrz OUN a którego tożsamości do dziś nie udało się ustalić przyczynił się do "neutralizacji" około 400 działaczy nacjonalistycznych.  Przy czym okrężnych analogii może być co najmniej kilka. Roman Garbacik  w recenzji książki Piotra Zychowicza " Obłęd '44" pisze : "Na szczytach władzy Polskiego Państwa Podziemnego, Delegatury Rządu na Kraj, a także w samym Londynie niewątpliwie działała sowiecka agentura, dążąc do takich a nie innych rozwiązań, często poza wiedzą Naczelnego Wodza. Wymieniane są tu dwa nazwiska, będące dla większości Polaków ikonami patriotyzmu i poświęcenia – Okulickiego i Tatara. Trzeci, premier Stanisław Mikołajczyk jest dla autora nie tyle zdrajcą, co postacią żałosną – naiwniakiem i nieudacznikiem. Ze względu na te tezy właśnie książka Zychowicza będzie wstrząsem dla wielu czytelników. (...) Odruch czasowej i czysto koniunkturalnej lokalnej współpracy z Niemcami na Kresach nie został zaaprobowany przez najwyższe dowództwo AK i rząd polski w Londynie. Przeciwnie – nakazał on zerwanie wszelkiej kolaboracji z Niemcami na rzecz współpracy z Armią Radziecką. Współpracy, która oczywiście w mniemaniu władz nie była już „kolaboracją”. Tymczasem oddziały AK, które wykonały ów rozkaz, odsłaniając swe struktury i dzielnie wypierając Niemców wespół z Czerwoną Armią były następnie otaczane przez NKWD. Oficerów najczęściej spotykał katyński strzał w potylicę, reszta miała wybór; albo Armia Berlinga, albo wywózka wgłąb Rosji. Nieporównanie lepiej wyposażone, umundurowane i przeszkolone - w zestawieniu z powstańcami warszawskimi oddziały AK z Kresów (i nie tylko) mogły też skutecznie za cichą aprobatą Niemców uratować od okrutnej rzezi ok. 130 tys. bestialsko zamordowanych przez UPA Polaków na Wołyniu. Nie uczyniono tego, bo najwyższe czynniki PPP i rządu polskiego w Londynie ten problem zlekceważyły. (...) Drugim człowiekiem, wyraźnie sympatyzującym z komunistami był gen. Tatar, który umieszczony na niezwykle newralgicznym punkcie odpowiadającym za łączność z okupowanym krajem sabotował depesze od i dla Naczelnego Wodza. W tej sytuacji zapobieżenie katastrofie było niezwykle trudne. „Kropkę nad i” czyli zdemaskowanie roli Tatara dopisał rozwój wydarzeń w końcu wojny i afera w sprawie polskiego złota zdeponowanego w Anglii. Podobnie jak późniejsze uwięzienie gen. Tatara przez komunistów i słynny proces „TUN” nie mogły zmazać jawnej jego zdrady, tak skazanie Okulickiego w procesie „szesnastu” nie zniwelowały jego „zasług” wobec Narodu. Bowiem korzyści odniósł tylko Stalin i „rząd” lubelski." (34) A Jan Sidorowicz dodaje: "Pochówek zapewnili Okulickiemu sowieci, zgodnie z ich zwyczajem likwidując własnego agenta, który wykonał powierzone mu zadanie." (35)

 
W latach 30 i 50 głównym celem terroru OUN byli sami Ukraińcy, niedostatecznie "narodowo uświadomiona" miejscowa ludność cywilna. Lista czynów kwalifikujących się jako "zdrada" nacjonalnej rewolucji była nieskończona. Najmniejsze podejrzenie, również wobec członków UPA, oznaczało śmierć (36). Szuchewycz rozkazał nawet "prewencyjnie" mordować Ukraińców ze Wschodu w szeregach UPA jako "agentów Moskwy". (37) Publiczne egzekucje odznaczały się wyjątkowym sadyzmem. Na przykład w sierpniu 1944 w okolicach Lwowa podejrzanym o pro-sowieckie sympatie wyłupiono najpierw oczy a następnie porąbano ich siekierami na kawałki, wszystko przed zmuszonymi przyglądać się kaźni współbraci, skamieniałymi z przerażenia mieszkańcami wioski. Ludzkie szczątki sprofanowano. (38) Nie sposób nie widzieć tutaj pewnego szerokiego pendant do hipotezy "Lodołamacza" Suworowa (39): Sowieci sami tworzyli jakiś "problem" by następnie móc go "rozwiązywać". W opracowaniu Alexandra Statieva "The Soviet Counterinsurgency in the Western Borderlands" czytamy : " W wiosce Piesocznoje UPA zastrzeliła 8 chłopców i powiesiła 4 dziewczynki w wieku 15-17 lat. Ich ojcowie zgłosili się wcześniej do poboru zarządzonego przez Armię Czerwoną. Tego rodzaju działania zmuszały krewnych [mordowanych] do wstępowania do sowieckiej milicji [ w celu samoobrony]. Ponieważ rodzin żołnierzy sowieckich było zdecydowanie najwięcej, terror OUN-owski w rezultacie tylko dramatycznie zwielokrotnił ilość [początkowo bardzo nielicznych] sympatyków władzy sowieckiej(...)".(40) W latach 1944-46 około 500,000 Ukraińców zostało deportowanych na Syberię podczas gdy pod koniec lat 40. sowiecka agentura wewnątrz ruchu nacjonalistycznego szła już w dziesiątki tysięcy (41), a diaspora chwilowo zdystansowała się od twardego banderowskiego rdzenia widząc w samym Banderze osobnika nieudolnego, żałosnego w swojej megalomanii i nieodwracalnie niezrównoważonego. (Goda, 42). Nasuwa się więc dość oczywiste pytanie czy zamordowani przez KGB Szuchewycz i Bandera byli częścią głeboko zakonspirowanej sowieckiej agentury, która w pewnym momencie przestała być już operacyjna? Czy "zainstalowanie" obscenicznego kultu Bandery, Szuchewycza i Klaczkiwśkiego na zachodniej Ukrainie, uprawianego również przy zaangażowaniu ukraińskich placówek dyplomatycznych przez obecne pokolenie diaspory (podczas Majdanu przez media przetoczyła się fala artykułów sponsorowanych w rodzaju "7 mitów o Banderze i UPA") jest chichotem historii czy śladem wciąż aktualnej, złożonej, wielopoziomowej sowieckiej prowokacji sprzed lat? Wbrew temu, co wydaje się na wyrost i w oderwaniu od realiów sugerować Anne Applebaum (43), stereotyp Ukraińca/banderowca nie służy ukraińskiej eurointegracji natomiast znakomicie służył historycznej dyskredytacji ukraińskiego ruchu niepodległościowego a obecnie utrzymywaniu stosunków międzyludzkich ze wszystkimi (!) sąsiadami Ukrainy (abstrahuję tu od kontekstu geopolitycznego) na poziomie wrzenia, zaś "bulbasze" i "melnykowcy" do dzisiaj uważają "banderowszczyznę" za spec-operację NKWD: https://www.ar25.org/proekt-bandera?timestamp=0&created=All&sort_by=created&page=0%2C1  

Suworow pisze: "Komunistyczny żargon zawiera niemało zwrotów typu 'kampania wyzwoleńcza', 'kontratak', 'przejęcie inicjatywy strategicznej', które oznaczają odpowiednio agresję, atak i wojnę z zaskoczenia. Każde z tych określeń przypomina walizkę o podwójnym dnie: to, co widoczne służy temu, co chce się ukryć"" (...) (44). "Dwaj kolejni następcy 'generalissimusa' - Chruszczow i Breżniew - choć różny mieli do niego stosunek, obaj zgodnie potwierdzali jego zamiar wycieńczenia Europy w wojnie przy zachowaniu własnej neutralności po to, by ją nastepnie "wyzwolić". (...) Półtora tygodnia po podpisaniu paktu [ Ribbentrop-Molotow] Hitler toczył wojnę na dwa fronty, a Niemcy od początku znalazły się na przegranej pozycji. Innymi słowy, (...) w dniu podpisania paktu o nieagresji, Stalin wygrał II wojnę swiatową - jeszcze zanim Hitler do niej przystąpił. Dopiero latem 1940 Hitler zrozumiał, że dał się podejść. Usiłował jeszcze odwrócić sytuację, ale było już za późno." (45) Dalej: "Stalin dopiął swego: w konflikcie wojennym zachodnie nacje wyniszczały się wzajemnie, bombardując swoje miasta i fabryki. (...) Gdy wreszcie sam popadł w tarapaty, natychmiast otrzymał od Zachodu wszelka niezbędną mu pomoc. Zachód przystąpił do wojny stając w obronie Polski, by w 1945 roku oddać ją Stalinowi w jasyr, wraz z całą Europą Wschodnią i częścią Niemiec. Ale nic nie zdoła zachwiać wiary Zachodu w to, że jest zwycięzcą II wojny światowej. Hitler popełnił samobójstwo. "Wyzwoliciel" Stalin został nieograniczonym władcą potężnego antyzachodniego imperium, stworzonego dzięki pomocy samego Zachodu. Nawet po śmierci zachował opinię człowieka prostego, naiwnego i ufnego, podczas gdy Hitler wszedł do historii jako diabelski zbrodniarz" (46) , cytując samego Hitlera: " Tylko jeden kraj może wyjść zwycięsko z generalnego konfliktu: Związek Sowiecki" (47)


Pytam Oksany, co o tym myśli. " Ja nie wiem z kim oni tam wszyscy w ogóle walczyli. Bandera był sprytniejszy, pierwszy poleciał, dogadał się z Hitlerem. A teraz zwalają jedne na drugich i każdy swoje błoto chwali. " - mówi Oksana. (48)

Pismo do IPN-u nr. 2

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie pomocy merytorycznej w następującej sprawie:

Z rozmowy prywatnej przeprowadzonej latem 2015 roku z miejscowym świadkiem historii wynika, że w 1943 lub 1944 roku w ukraińskiej wiosce Klusk (rejon turyjski) miała miejsce zbrodnia dokonana przez niezidentyfikowany oddział polski. Rozmówca twierdzi, że podczas "akcji odwetowej" spalono wtedy żywcem w zaryglowanej chacie grupę starszych ukraińskich kobiet.
W tym kontekście wioska Klusk wymieniona jest również tutaj: (link). Cytat, w którym jest mowa m.in. o "polskich nacjonalistach" brzmi: "Із 14 убитих у Клюській сільраді 9 стратили німці, 5 замучили “польські націоналісти”."
Z ogólnie dostępnych materiałów wiadomo, że w pobliskich Zasmykach znajdował się ośrodek samoobrony oraz zgrupowanie AK pod dowództwem Władysława Czermińskiego ps. "Jastrząb" oraz Michała Fijałka ps. "Sokół" w sile 120-150 ludzi. Według wikipedii, oddział Władysława Czermińskiego "5 października 1943 r. wspólnie z oddziałem AK Kazimierza Filipowicza - "Korda" dokonał odwetowego ataku na ukraińskie wsie Połapy i Sokół (...)"

Proszę o wskazanie czy było lub jest prowadzone śledztwo w przedmiotowej sprawie oraz czy znane są nazwiska sprawców zbrodni jaka miała wtedy miejsce w Klusku?


Pismo zostało przyjęte przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i przekazane do Komisji Oddziałowej w Lublinie. Odpowiedzi, jak na razie, nie ma.

aktualizacja 2016-04-21

"W nawiązaniu do Pana korespondencji z dnia 29 marca 16 r. przesłanej drogą elektroniczną na adres sekretariatu Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a następnie przekazanej według właściwości do dalszej realizacji Oddziałowej Komisji Scigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie informuję, iż w tut. Komisji nie było prowadzonego śledztwa w sprawie .,zbrodni dokonanej w 1943 lub 1944 r. w ukraińskiej wiosce Kluski przez niezidentyfikowany oddział polski”. Nadto zawiadamiam, iż zgodnie z ustawą z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Scigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ( tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 152 z późn. zm. ) przedmiotem działań Instytutu Pamięci Narodowej jest ewidencjonowanie, gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczenie, udostępnianie i publikowanie dokumentów organów bezpieczeństwa państwa, wytworzonych oraz gromadzonych od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.. a także organów bezpieczeństwa Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, dotyczących popełnionych na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości w okresie od dnia I września 1939 r. do dnia 31 lipca 1990 r.  zbrodni nazistowskich, zbrodni komunistycznych, innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodni wojennych, zbrodni przeciw ludzkości lub innych repreșji z motywów politycznych. jakich dopuścili się funkcjonariusze polskich organów ścigania lub wymiaru sprawiedliwości albo osoby działające na ich zlecenie, a ujawnionych w treści orzeczeń zapadłych na podstawie ustawy 7. dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego ( Dz.U. Nr 34, poz. 149 z późn. zm.), (...) [oraz] ochrona danych osobowych osób, których dotyczą dokumenty zgromadzone w archiwum Instytutu Pamięci [i] prowadzenie działań w zakresie edukacji publicznej."

 

                                                                   ***

 

 

Rozmowy z Oksaną (fragmenty)

"Jakieś 80% informacji w obiegu to czyste kłamstwo. Celowo wprowadzone elementy prawdy mają tylko to kłamstwo uwiarygodnić" - Richard Doty, specjalista od dezinformacji, pracujący dla rządu USA w latach 60.

"Смешно читать. Украинское государство никогда вообще не было заинтересовано в Крыме. "Национал-демократы" всегда считали его чужим, а "регионалы" всего лишь относились к нему как к дойной корове электоральной поддержки." - Anton Shekhovtsov (facebook, 16 grudnia 2016)

ADVERTISEMENT
 Krym jest sceną zmagań rosyjskiego imperializmu z ukraińskim nacjonalizmem, ujmując rzecz jak najbardziej oględnie. (49) Według Andrieja Iłłarionowa, byłego doradcy Putina, plany ostatniej inwazji Krymu omawiano jeszcze na długo przed 2004 rokiem. (50) Ukraińskie źródła wywiadowcze podawały, że w ostatnim ćwierćwieczu Rosja na różne sposoby destabilizowała półwysep, wykorzystujac nawet przy tym bliskość Kaukazu do prób przeszczepu islamskiego dżihadu. (51) Oczywiście nie mogło tam też zabraknąć stalinobanderowca Korczyńskiego, niezmiennie nazywanego przez te same źródła agentem operacyjnym Kremla (na stronie internetowej jego "Bractwa" jest wiele symboliki inspirowanej radykalnym islamem).(52)(53)(54) W 2008 roku "Bractwo" przeprowadziło na Krymie wąsko zakrojone, pozorowane manewry na wypadek rosyjskiej inwazji i konieczności podtrzymywania długotrwałej wojny partyzanckiej (55)(56)(57)(58) a aktualną okupację Krymu rosyjska propaganda określa jako działanie w stanie wyższej konieczności w obliczu rzekomego zagrożenia "przygotowywaną przez ukraińskich nacjonalistów rzezią podobnej do tej jaka miała miejsce w Odessie". (Korczyński o przyszłej wojnie o Krym w ...1993 roku: https://www.youtube.com/watch?v=jhvjo6C6-OM, tu ten sam Korczyński w 2006 protestuje razem z regionałami i pod rosyjską flagą przeciw "banderowcom": "Bratstvo, a radical political party led by Dmytro Korchynskyi, threatened excesses, or problems, when the cardinal arrived. (...) Your grandfathers and ancestors were Orthodox! they shouted. We are all Orthodox, and so is Russia and Belarus! Those phrases paled in comparison to the avalanche of slurs and chants from other protesters such as Banderites out of Ukraine, Banderstad, Fascists, Inquisitors and Uniates get out. Among the protesters were members of the Progressive Socialist Party, the Derzhava party and Bratstvo. Some waved blue and white flags symbolizing the Party of the Regions; one man held aloft a Russian flag."   http://educationdocbox.com/College_Administration/66072030-Ukrainians-had-high-expectations-of-viktor.html ) Dużo wcześniejszą zaś wypowiedź dziennikarza Mustafy Nayyema, człowieka-od-którego-rozpoczął-się-Majdan o tym, że ... "Krym nie jest Ukrainą" można więc post-factum uznać za absurdalnie komiczną.(59)

Wyraźnie odmiennego zdania są wspomniane już środowiska PiS-u i około-pisowskie reprezentowane przez Małgorzatę Gosiewską, te które przemawiają jednym głosem z dinozaurami PO skupionymi wokół Gazety Wyborczej, i które ze szczególną troską i zrozumieniem pomagały bogatemu w elementy neonazistowskie  oraz oskarżanemu o zbrodnie wojenne batalionowi "Ajdar", uprawiając w skrajnych przypadkach i zapewne z pobudek humanitarnych propagandę OUNowską na portalach społecznościowych ( patrz: podejrzanie biezdarna , możliwe że sterowana przez prowokatorów ze Swobody inicjatywa niejakiego "Dobrodzieja" "niesiemy prawdę do Polaków - prawda was wyzwoli"), a obecnie występując w charakterze spiritus movens raportu dotyczącego zbrodni wojennych, dla odmiany rosyjskich, jakie miały i mają miejsce podczas proxy war na Donbasie.(patrz: sprawa Wity Zawieruchy i "Dirlewangerowców", 60; NB według Stephena Dorrila zajmującego się historią brytyjskiego wywiadu MI6, sztandarowy polski projekt polityczny "Międzymorze" (Intermarium), ze swoją charakterystyczną retoryką równocześnie antyrosyjską i antyeuropejską jest projektem quasi-watykańskim, zdominowanym po 1945 przez ukrywanych przez tenże Watykan byłych nazistów i przyciągajacym jak magnes przeróżne środowiska skrajne polskie, ukraińskie itd., str. 171-173:  https://books.google.pl/books?id=_bV5ncXNke4C&pg=PA172&lpg=PA172&dq=Intermarium+The+covert+world+of+her+majesty&source=bl&ots=hzvz-lnl1w&sig=rmytAEL0s5zcyJ7Ne2hA34SbzCE&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwif_9WTqIXNAhWG3iwKHdTMAwoQ6AEIHDAA#v=onepage&q=Intermarium%20The%20covert%20world%20of%20her%20majesty&f=false, link wyłącznie w celach poznawczych , nie ma na celu propagowania nazizmu https://nationalsatanist.wordpress.com/2016/07/06/1448/, aktualizacja wątkuhttps://linksunten.indymedia.org/en/node/197060, więcej o nitkach łączących Intermarium z Antybolszewickim Blokiem Narodów, o którym niżej: http://www.bookpump.com/dps/pdf-b/1123698b.pdf ; obecnie: http://reconquista-europe.tumblr.com/post/161847863121/1st-paneuropa-conference-report-the-1st-paneuropa A Wjatrowycz przy okazji samonapędzającej się ofensywy propagandowej w mediach społecznościowych mającej na celu dowieść symetrii intencyjno-efektywnej co do liczby i charakteru ofiar (sic) w, jak to nazywa, " antykolonialnej wojnie polsko-ukraińskiej" (re-sic) nie tylko opublikował ... dokumenty z archiwum NKWD wskazujące na fakty współpracy podziemia poakowskiego z UPA https://www.facebook.com/volodymyr.viatrovych/posts/10207646179532024 ) oraz dostarczył "dowody od samej AK" na to, że to AK-owcy symulowali banderowskie zbrodnie sami , udając rzeczonych banderowców, czyli dla każdego, coś dobrego:  

W tym kontekście niezwykle ciekawe są spekulacje na temat "pomocy" udzielanej swoim podopiecznym przez dyżurnego adwokata rosyjskich procesów pokazowych, Marka Fejgina, jednego z obrońców związanej z "Ajdarem" Nadiji Sawczenko . Sama Sawczenko, według cytowanego już Antona Szechowcowa jawi się jako karta przetargowa w skrajnie skomplikowanej grze, za pomocą której Putin w perspektywie możliwości wcześniejszych wyborów usiłuje wpływać na pozycję Julii Tymoszenko w starciu z Poroszenką. (61) (aktualizacja: 2016-08-07agenci wpływu wspomnianej wcześniej nacjonalistycznej UNA/UNSO będą potem rozpowszechniać wideo mające być dowodem na uczestnictwo Sawczenko w starciach na Majdanie po stronie berkutowców, natomiast już po uwolnieniu będzie ona powszechnie uważana przez kręgi nacjonalistyczne za modelową "kreację" FSB https://web.facebook.com/rostyslav.demchuk?pnref=lhc.friends , http://oleg-leusenko.livejournal.com/5128527.html, uczestnik wydarzeń: "wzięto nas w dwa ognie" http://euromaidanpress.com/2015/03/04/a-volunteer-of-the-red-cross-our-maidan-was-between-two-fires/).   Wracając do Fejgina: nie tylko nie uzyskał zmniejszenia orzekanych wyroków w żadnym z procesów politycznych, czego zresztą nikt rozsądny nie oczekiwał (miało dojść do "ugody" z FSB w jednym przypadku)(62), ale i jego działalność "adwokacka" przed epizodem "Pussy Riot" jest owiana głęboką i szczelną tajemnicą,  zazdrośnie strzeżoną przez głównego zainteresowanego (kim jest Fejgin? http://www.sova-center.ru/racism-xenophobia/publications/2014/05/d29480/ ). Nie jest natomiast tajemnicą co innego: otóż podczas wojny w Jugosławii najmłodszy deputowany Gosdumy Fejgin wraz z grupą rosyjskich ultranacjonalistów walczył w Bośni pod dowództwem Mladićia po stronie Republiki Srpskiej. Potem podczas pierwszej wojny czeczeńskiej będzie jeszcze negocjował z Maschadowem wymianę jeńców a kilka lat później Moskwa pomoże mu zneutralizować polityczno-biznesowy klan Szatskiego w Samarze. Jako przedstawiciel Samary w Moskwie (od 1997) Fejgin nie wyróżni się absolutnie niczym. W roku 2011 ogłosi powstanie nowej, opozycyjnej wobec Putina partii politycznej.(63)(64)(65) (aktualizacja 2016-06-08 nota bene, wspomniany już wcześniej szef donbaskiej rebelii Strelkov również walczył w Czeczeni, Transdniestrii i po stronie serbskiej w Bośni: "Strelkov himself is a former colonel in the Russian army who fought in Chechnya, in the breakaway Moldovan republic of Transdnestr, and alongside the Serbs in Bosnia", za:
 

O kontrolowanej opozycji w Rosji tak pisze Anna Labuszewska: " Nowa kremlowska inżynieria dusz eksperymentuje z techniką wyborczą – do udziału w regionalnych wyborach zostali dopuszczeni ludzie spoza układu władzy. Do lamusa (przynajmniej gdzieniegdzie) odesłano stosowaną przez wiele lat układankę z ludzi partii władzy i dekoracyjnej opozycji systemowej (uczestnictwo usłużnych kontrkandydatów miało imitować konkurencję wyborczą). Protesty uliczne po ostatnich wyborach parlamentarnych i prezydenckich, będące reakcją na fałszerstwa i konserwowanie bezalternatywnego systemu władzy, sprawiły, że decydenci uznali: coś trzeba jednak w tych wytartych politycznych puzzle’ach zmienić. Kreml zastosował zabieg ryzykowny, ale od początku do końca kontrolowany. " (66) Szechowcow dostrzega ponadto, że antyzachodnie mantry Kremla należy odczytywać w lustrzanym odbiciu i właśnie taka lektura dostarcza wielu, zupełnie zaskakujących informacji, jako że Kreml ubiera Zachód dokładnie w to, co sam praktykuje. Oto co ogłasza na przykład francuski "pożyteczny idiota": „Istnieje kontrolowana opozycja, opowiadająca się przeciwko kapitalizmowi, krytykująca NATO itd., lecz gdy tylko zaczyna się mówić o bombardowaniu Libii czy Mali, operacji w Republice Środkowoafrykańskiej, wsparciu rebeliantów w Syrii, zawsze jest po stronie władzy".(67) Wypisz, wymaluj, obraz jak najbardziej aktualnej sytuacji, w której umiarkowana rosyjska opozycja z kręgów Nawalnego i Chodorkowskiego ( [Some] believe [radical nationalist] Navalny himself is a Kremlin plant, working for Putin as controlled opposition. [This] would have seem laughable, but if you were to believe everything you read these days, there's very few people left out there that aren't somehow 'working for Putin'; za: https://www.salon.com/2017/04/02/dictator-vs-democrat-not-quite-russian-opposition-leader-alexey-navalny-is-no-progressive-hero/ ) jednoznacznie popiera zajęcie Krymu przez rosyjskich komandosów! (68) Na tej samej zasadzie również wszelkie afirmacje należałoby rozumieć jako negacje i na odwrót: "Na Donbasie nie ma wojsk rosyjskich", "Rosja bombarduje pozycje ISIS w Syrii" itd. Gabinet luster osadzony na ruchomych piaskach. ( aktualizacja 2016-11-06https://www.facebook.com/notes/александр-бидин/боротьба-и-сурков-документальные-подтверждения-сотрудничества/1257259680978996 ; "Мы считаем, что альянсы “Боротьбы” с кремлевскими политтехнологами и русскими националистами (wyr. JK), поддержка непризнанных республик на Донбассе, как и утверждения об их “демократическом” и “народном” характере, вводившие в заблуждение многих левых, были абсолютно недопустимы."  https://www.facebook.com/september.mag/posts/1603219533307742?pnref=story ; aktualizacja 2018-02-10"Borotba has been extremely racist, homophobic and associates with far-right groups like Slavic Unity and Rodina. Borotba routinely publishes anti-Semitic imagery and its leadership is close to anti-Semite Israel Shamir while its ranks include Aleksey Bluminov, who had worked with Svoboda and the PSPU. Borotba has itself cooperated with the PSPU and far-right anti-Semitic group Oplot while attacking left-wing members of the Maidan (note that the Maidan itself was a heterogeneous movement – Anton Shekhovtsov has explained how phony “Antifascist” organizations set up by allies of Viktor Yanukovuch have slandered it by falsely labeling the whole of the movement as fascist for the purpose of propaganda), leading many members of the Ukrainian Left (which has condemned the far-right elements within the Maidan protests) to openly condemn it."  https://ravingsofaradicalvagabond.noblogs.org/post/2018/01/15/an-investigation-into-red-brown-alliances/" ). 

 


Idąc jeszcze dalej tym tokiem rozumowania i chcąc w świetle koniunkturalnej, niekompetentnej, mało asertywnej, naiwnej, rozwijającej się epizodycznie polskiej polityki wschodniej podjąć próbę zrozumienia pewnych zachowań klasy politycznej oraz tonu wypowiedzi medialnych jakie wynikają z uznania zamaskowanej euroatlantyzmem ( a niosącej przy okazji domniemane uzależnienie polskiego establishmentu od ukraińskich ośrodków radykalno-oligarchicznych) amerykańskiej racji stanu za własną ( aktualizacja  2016-10-05: http://wpolityce.pl/polityka/310706-dziwna-nominacja-w-msz-czyli-podazamy-za-przykladem-ukrainy), to trzeba najpierw wyjść z zaklętego kręgu skrajnie zawężonej choć posługującej się bardzo pojemnymi kategoriami, pełnej egzotycznej pasji pseudodebaty, którą charakteryzuje przede wszystkim brak zdefiniowanych zakresu i używanych podstawowych pojęć oraz rozbudowana argumentacja na bazie sekwencji błędów rzeczowych, logiczno-syntaktycznych, harcownictwa ad personam , victim blaming w kontekście nacjonalistycznych pretensji , różnych form wyrafinowanego szantażu, szczególnie nadużywanych sofizmatu rozszerzenia, błędu logicznego pars pro totowhataboutyzmu/błędu logicznego "tu quoque" ( na pytanie amerykańskich dziennikarzy o wysokość zarobków w ZSRR sowieccy czynownicy odpowiadali "a u was Murzynów biją" , co zapewne w zależności od lokalnej specyfiki przełożono potem na "murzyńskość") oraz zgodzić się z tym, że nadużywana i zinstrumentalizowana historia, eklektyczne, skonfliktowane pamięci historyczne i zideologizowana polityka historyczna to trzy bardzo różne pojęcia, mające ze sobą niewiele wspólnego ("nie ma sytuacji, której człowiek nie byłby w stanie nadać sensu tylko po to, by sobie z nią poradzić. Ten mechanizm jest fascynujący" - Harald Welzer. Pierre Nora - Między pamięcią i historią (fragmenty) : Pamięć i historia nie tylko nie są już synonimami, ale ukazują się dziś jako fundamentalnie sobie przeciwstawne pojęcia. Pamięć jest życiem wiedzionym przez żywe społeczeństwa ustanowione w jej imię. Nieustannie ewoluuje, jest otwarta na dialektykę pamiętania i zapominania, nieświadoma swej sukcesywnej deformacji, podatna na manipulację i zawłaszczenie, może trwać w uśpieniu i co jakiś czas się budzić. Z drugiej strony historia jest zawsze problematyczną i niepełną rekonstrukcją tego, czego już nie ma. Pamięć jest fenomenem wiecznie aktualnym, więzami łączącymi nas z wieczną teraźniejszością: historia stanowi natomiast reprezentację przeszłości. Pamięć jest afektywna i magiczna: przyswaja zatem jedynie pasujące do niej fakty; karmi wspomnienia, które mogą być nieostre lub odległe, globalne lub oderwane, partykularne lub symboliczne-podatne na przekaz wszelkimi kanałami lub we wszystkich ramach fenomenalnych, na każdy typ cenzury lub projekcji. Historia jest wytworem intelektualnym i świeckim, domaga się więc analizy i krytyki. Pamięć umieszcza wspomnienie w porządku sakralnym; historia, zawsze prozaiczna na nowo je uwalnia. Pamięć jest ślepa na wszystko z wyjątkiem grupy, którą jednoczy- oznacza to, jak powiedział Maurice Halbwachs, że istnieje tak dużo pamięci, jak wiele jest grup, że pamięć jest z natury różnorodna, a jednak specyficzna; zbiorowa, mnoga, a jednak indywidualna. Jednocześnie historia należy do wszystkich i do nikogo, ponieważ rości sobie prawo do uniwersalnego autorytetu. Pamięć karmi się tym, co konkretne: przestrzenią, gestami, obrazami i przedmiotami; historia natomiast jest ściśle związana z czasową ciągłością, z następstwem oraz z relacjami łączącymi rzeczy. Pamięć jest absolutna, podczas gdy historia może ujmować jedynie to, co relatywne. W centrum historii znajduje się krytyczny dyskurs, który przeciwstawia się spontanicznej pamięci. Historia jest wiecznie podejrzliwa wobec pamięci, a jej prawdziwą misją jest jej tłumienie i zniszczenie. W horyzoncie społeczeństw historycznych, w granicach całkowicie uhistorycznianego świata, istniałaby permanentna sekularyzacja. Celem i ambicją historii nie jest uwydatnienie, lecz anihilacja tego, co w rzeczywistości miało miejsce. Uogólniona historia krytyczna bez wątpienia zachowałaby niektóre muzea, medaliony, pomniki-innymi słowy materiały potrzebne do jej pracy-ale pozbawiłaby je tego, co dla nas uczyniłoby z nich lieux de memoire. Ostatecznie, społeczeństwo żyjące pod znakiem historii nie mogłoby, w odróżnieniu od społeczeństwa tradycyjnego, tworzyć takich miejsc, w których mogłyby zakotwiczyć własną pamięć".) ( aktualizacja 2016-08- 22: Marek A. Cichocki "Czy ¨Polska ma jakąś politykę wschodnią (...) ?" https://web.facebook.com/108453882585220/photos/a.129809263783015.23159.108453882585220/992502990846967/?type=3&theater ; wywiad z Witoldem Juraszem http://krytykapolityczna.pl/swiat/najwieksza-tajemnica-polskiej-polityki-wschodniej-jest-jej-brak/ ; Witold Jurasz "Czy Stany Zjednoczone są sojusznikiem Polski?" https://oaspl.org/2016/06/09/czy-stany-zjednoczone-sa-sojusznikiem-polski/). W tym celu należy cofnąć się co najmniej do roku 1945 lub nawet 1943 kiedy to po bitwie pod Stalingradem Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów pod niemieckimi auspicjami założyła Komitet Narodów Zniewolonych . Przemianowany w 1946 na Antybolszewicki Blok Narodów funkcjonował z pomocą CIA jako bezpieczna przystań najpierw dla byłych nazistów, potem stopniowo agentów Czang Kaj-szeka, członków południowo-amerykańskich szwadronów śmierci, tureckich "Szarych Wilków" i całej rasistowsko-antysemickiej fauny, którą CIA ( wraz z MI6) uważała za niezwykle cenny asset, dysponujący unikalną ekspertyzą w dziedzinie antysowieckiej dywersji. Przejęta w ten sposób niemalże kompletna siatka wschodnioeuropejskich nazistowskich kolaborantów, którzy z gracją baletnicy, podobnie jak sowieccy rzeźnicy, uniknęli trybunału pokazowego w Norymberdze, (69) wywierała pod kierownictwem małżeństwa Stećków kolosalny wpływ na amerykańską politykę wewnetrzną i zagraniczną jeszcze w późnych latach 90. (70)(71)(72)(73)(74)(75)(76) Symptomatycznym jest, że jakkolwiek według materiałów przeznaczonych do powszechnego użytku szkolnego i dostępnych w sieci, profil ABN-u (podobnie jak Instytutu Studiów Wschodnich w Warszawie) był "kontynuacją koncepcji prometejskiej" to ci, którzy zetknęli się bezpośrednio ze strukturą zapamiętali jednak zupełnie co innego: "Drugim miejscem, które wówczas poznałem, był Antybolszewicki Blok Narodów, który prowadziła Sława Stećko, żona Jarosława, szefa krótkotrwałego ''rządu'' ukraińskiego po wkroczeniu hitlerowców do Lwowa w czerwcu 1941 roku. Jako Polak dotknąłem najbardziej ostrego, wyjałowionego nacjonalizmem środowiska Ukraińców. " (77)(78). Reprezentanci Konfederacji Polski Niepodleglej nie mieli już takich objekcji i entuzjastycznie uczestniczyli w pracach zacnego gremium. (79)(80)(81)(82) Równolegle, w latach 50. CIA założyła "Instytut Badawczo-Wydawniczy" Prolog , którym do 1974 kierował dobrotliwie pykający fajkę zbrodniarz wojenny i sadysta, szef banderowskiej Służby Bezpeky, Mykoła Łebied'.( str. 86: http://www.archives.gov/iwg/reports/hitlers-shadow.pdf  , str. 226 https://books.google.fr/books?id=_bV5ncXNke4C&pg=PA226&lpg=PA226&dq=OUN+Abwehr+Krakow&source=bl&ots=hzwBUlun0u&sig=tCQGiVY4Se_ZYq80--O_LTuoq8s&hl=fr&sa=X&ved=0ahUKEwjSo-Hass7PAhWqDMAKHQixCQ8Q6AEIQzAH#v=onepage&q=OUN%20Abwehr%20Krakow&f=false) Po początkowych trudnościach z uzyskaniem zgody na pobyt w USA, sprawą jako priorytetową dla bezpieczeństwa kraju zajął się osobiście Allen Dulles i nic już nie stało na przeszkodzie w zainicjowaniu i prowadzeniu pod przykrywką Prologu operacji AERODYNAMIC (dywersja propagandowa w Europie Wschodniej, werbunek itd.) oraz QRDYNAMIC (83)(84) Icing on the cake i ironia historii, specjalista od zagadnień amerykańskiego wywiadu wojskowego John Loftus uważa, że ochraniany prawdopodobnie przez Philby'ego Łebied' mógł być jednym z najcenniejszych sowieckich agentów wewnątrz CIA. (85)


Według historyka ukraińskiego nacjonalizmu Tarasa Kuzio ("naukowego oszusta", jak twierdzi Szechowcow), kontaktem z którym w Polsce Prolog współpracował w tworzeniu pozytywnego wizerunku środowisk reprezentowanych przez twardą nacjonalistyczną diasporę był w latach 80. działacz opozycji demokratycznej Bronisław Komorowski. (86) Do dzisiaj w polskich mediach pojawiają się wywiady z nawróconymi polonofilami z OUN(b) i kuriozalne teksty i publikacje w rodzaju "Historii UPA dla Polaków" (por. "Historię UPA" Łebiedzia) autorstwa wprowadzającego Prawy Sektor na salony Kazimierza Woycickiego (86 cd.) , "Nasz brat z UPA" (GW z 31.01.2014) lub ten:  http://wiadomosci.wp.pl/kat,36474,title,Mloda-ukrainska-dziennikarka-na-froncie-Odwaga-i-determinacja-Natalii-Kockowycz-zachwycily-media,wid,17726069,wiadomosc.html?ticaid=1170c9&_ticrsn=3  (86ccd) a rating środowisk ultranacjonalistycznych w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii jest niezmiennie bardzo wysoki.(87) Świadczą o tym nie tylko triumfalne kanadyjskie tournèes (fetowanego przez Instytut im. L. Wałęsy) Andrija Parubija i innych kryptonazistów, (88)(89), ale również chociażby finansowanie z pieniędzy amerykańskiego podatnika neonazistowskiego batalionu "Azov", a pośrednio groźnej, uzbrojonej po zęby neonazistowskiej sekty o profilu coraz bardziej międzynarodowym "Misanthropic Division" ( obecnej w Polsce), i to mimo wcześniejszych prób położenia ustawowo kresu podobnym praktykom (90). W Kijowie zaś i we współpracy z Rosją (sic!), trwa polowanie na czarownice alias rosyjskich agentów wewnątrz nacjonalistycznych bojówek i w zdominowanych przez radykałów strukturach siłowych ze wskaźnikiem wykrywalności, a jakże, bliskim 100% (91)(92)(93)(aktualizacja 2016-08-20: Nadija Sawczenko guliajet w towarzystwie "agenta rosyjskich specsłużb" http://newsonline24.com.ua/srochno-savchenko-zasekli-ryadom-s-agentom-rossijskix-specsluzhb?_utl_t=fb ) Toteż w swietle rosyjskich prowokacji, takich jak ostatni incydent na Bałtyku, szczególnie złowrogo zabrzmiały niedawne wypowiedzi Stephena Walta (obok apologetów Kremla Williama Engdahla, Johna Mearsheimera i Stephena Cohena wybitnego przedstawiciela nurtu "realistycznego" w amerykańskiej polityce zagranicznej) o błędzie jakim było udzielenie przez administrację Obamy poparcia stronie ukraińskiej w rosyjsko-ukraińskim imbroglio i o tym że, jak twierdzi przynajmniej analityk wojskowy Chuck Nash, Putin właściwie już teraz może wyeliminować amorficzne NATO z wojennej gry nie oddając przy tym ani jednego wystrzału. (94)(95) ( aktualizacja 2016-11-09: " Putin/Rosja nie ma żadnej długoterminowej strategii" A.Niewzorow (Alexander Nevzorov, zalożyciel pro-putinowskich "Naszych", obecnie anty-putinista  http://www.the-american-interest.com/2016/11/07/putin-is-completely-russias-puppet/, jaka będzie postputinowska Rosja http://www.nytimes.com/2016/11/09/opinion/what-russia-after-putin.html?smid=fb-share )

 

Wracając na koniec do narodowo-wyzwoleńczych właściwości prawdy, Stanisław Srokowski tak opisuje swój powrót do rodzinnej ukraińskiej wioski: "Pokłoniłem się nad grobem Olgi Misiuraczki, która jako młodziutka dziewczyna uratowała mnie i moim rodzicom życie. Zapaliłem na jej grobie świeczkę i pomodliłem się za jej duszę. Zatrzymał mnie stary, może osiemdziesięcioletni człowiek, który pamiętał rzeź Polaków i znał mego ojca i dziadka. Wziął mnie na bok, by uniknąć świadków, i poprosił o chwilę rozmowy. Powiedział, że bardzo mu ciąży tamten grzech i chce przeprosić za mordy, jakich dopuścili się banderowcy. Widziałem, że było to dla niego ogromnie ważne wyznanie. Miał opuszczoną głowę, drżał mu głos. (...)"

Całe życie pisarz zmagał się też z wciąż aktualnym tabu , jakim były i są wydarzenia na Wołyniu w 1943 roku i latach późniejszych: "Cenzor z Mysiej dzwonił do mnie i namawiał, bym zrezygnował z jednego fragmentu, a potem z drugiego, trzeciego i czwartego, a wreszcie, kiedy wciąż się nie zgadzałem, z pojedynczych zdań lub słów. W końcu książka ["Repatrianci"] się ukazała. A ja już wiedziałem, że nie mam żadnej szansy napisania całej prawdy. (oba cytaty ze wstępu do "Nienawiści")

Z prawdą, ze sobą i rodzinno-środowiskowym ostracyzmem zmagał się Stefan Dąmbski, egzekutor AK. Na krótko przed samobójczą śmiercią napisał: "Przez lata po zakończeniu wojny próbowałem analizować siebie samego i w końcu uznałem, że doszedłem do tego zwierzęcego stadium głównie przez moje wychowanie w młodych latach – w atmosferze do przesady patriotycznej. (...) Byłem na samym dnie bagna ludzkiego. (...) Za późno dziś, by prosić kogokolwiek o przebaczenie, tak się ludziom życia nie przywróci. Niech to będzie jeszcze jedno ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń (…). Niech pamiętają, że każda wojna to tragedia, że w niej zawsze giną ludzie młodzi, mający całe życie przed sobą – i to giną niepotrzebnie”.

- Narobili biedy i tyle - mówi Oksana. "Mieszkając w Polsce już od 12 lat zrozumiałam jedno, że dzieli nas z Polakami jedynie religia, są tak podobne ludzi, mentalność, ze nie mogę pojąć jak i z czego mogła wyniknąć rzeź wołyńska i niemiłość Ukraińców do Polaków w czasy II Rzeczypospolitej. Jak mi zadają pytanie w Polsce, skąd się wziął Bandera, to zawsze mówię że II Rzeczpospolita sama porodziła tego Banderę(...) Jakby potraktowali Ukraińców inaczej, pozwoliliby im na gospodarowanie , daliby zaporożcom ziemi, o które oni nie jeden raz prosili, to by to okatoliczanie skończyło się powodzeniem , a nie krwią i nienawiścią. Jakie mity by dla nas nie stwarzali, powinniśmy i Polacy i Ukraińcy odnaleźć wspólny mianownik do zdradliwej historii, bo tak naprawdę jesteśmy jedną cześcią tego samego narodu . Dla tych, kto za nas pisze historię, stwarza swoje własne mity, w które tak chce żebyśmy wierzyli, dla nich wszystkich jest ważna nie wspólna historyczna pamięć i wspólna część polsko-ukraińskiej historii a wspólna nienawiść i bezkonieczna, kłótliwa dyskusja z której oni wyszarpią własne korzyści. Nie dajmy się oszukać kolejny raz, już ile podobnych wydarzeń było , to trzeba być naprawdę głupcem żeby znowu dać się wciągnąć w sztuczną pułapkę.(...) Patrząc ile doczepiło się różnych sił politycznych do dzisiejszej wojny i rządu to już poszło w zapomnienie dla czego te ludzi stali na Majdanie , a najwięcej tam było młodzieży . Widzę teraz tą młodzież z torbami na autokarach przekraczających granicę polsko -ukraińską w poszukiwaniu lepszego miejsca dla życia , z różnych części Ukrainy jadą razem, kto z Doniecka, kto z Krymu, kto z Zachodniej czy Centralnej Ukrainy, młode ludzie, nie rozmawiają o polityce, o języku jakim mają rozmawiać, dogadują się nawzajem i nie ma między nimi żadnych kłótni . Tu najwięcej widać absurd obecnej sytuacji i zadajesz sobie pytanie: a czy był potrzebny ten Majdan, czy była potrzebna ta wojna ? Dla czego i kto podzielił politycznie te ludzi ?"

Romuald Niedzielko w "Kresowej Księdze Sprawiedliwych" odnotowuje 384 przypadki mordu dokonanego na Ukraińcach przez wykonawców „akcji antypolskiej” , uważających udzielanie pomocy „Lachom” za zdradę ukraińskich ideałów narodowych. Warto też wiedzieć, że państwo polskie nigdy, w żaden sposób nie podziękowało Sprawiedliwym Ukraińcom niosącym ratunek sąsiadom. Nie pasują do politycznie poprawnej wizji powszechnej, czerwono-brunatnej idylli. Niech zasypie wszystko, zawieje... Pułapka eskapizmu jest bezwzględna.

Dramatycznie samotną walkę o ich upamiętnienie toczą od lat Wiesław Tokarczuk z drugiego pokolenia ocalonych i grupa osób odczuwających taką potrzebę. Bezskutecznie. Zwracają uwagę na zanik empatii, dokonującą się niepostrzeżenie zamianę uniwersalnych pojęć dobra i zła, brutalną obojętność wobec powolnej agonii oświeconego humanizmu, grozę doświadczaną przez ofiary i świadków wszystkich ludobójstw wobec takich postaw, brak zakotwiczonych w historii precyzyjnych drogowskazów moralnych. (96) "Być może fakt uratowania życia mojej Mamy i Jej chłopskiej rodziny jest dla Rzeczypospolitej bez znaczenia, bo ta chłopska rodzina była dla Rzeczypospolitej niewiele warta. Być może ci ukraińscy wieśniacy, którzy uratowali życie mojej Mamy i Jej rodziny, dla Rzeczypospolitej nie są warci odznaczenia i wdzięczności. " (...) "Dotychczas wszystkie organy i instytucje państwa polskiego zignorowały wszelkie tego typu inicjatywy. Dopiero Rzecznik Praw Obywatelskich św. p. Janusz Kochanowski po stwierdzeniu absolutnej bezczynności polskich organów i instytucji podjął próbę uhonorowania Sprawiedliwych Ukraińców. Pracownicy Jego biura rozpoczęli zbieranie wniosków personalnych o Medal Sprawiedliwych. Otrzymali także mój wniosek o odznaczenie dla Giergielów, otrzymanie wniosku potwierdziła pani Marta Kukowska. To, co następcy św. p. Janusza Kochanowskiego uczynili z wnioskami po Jego tragicznej śmierci pod Smoleńskiem, pozwolę sobie nazwać aktem haniebnym. Otóż oni wyrzucili nasze wnioski o Medale dla Sprawiedliwych Ukraińców na śmietnik. Tak po prostu. Moje zapytanie do RPO o kontynuację projektu Medalu Sprawiedliwych pozostaje bez odpowiedzi od prawie 6 lat." (97) Wniosek ocalonego przez Ukraińców Romualda Drohomireckiego ze Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny w Olsztynie, napisany do byłego prezydenta Komorowskiego z równoczesną prośbą o wsparcie skierowaną do Donalda Tuska, Grzegorza Schetyny i Bogdana Borusewicza - póki żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń, a odchodzą bardzo szybko i jest ich coraz mniej - wylądował w koszu. (98) Kolejny wniosek właśnie zarasta kurzem w prezydenckiej kancelarii.

Jestem pewny - pisze dalej Wiesław Tokarczuk - że ja i moja rodzina bardzo potrzebujemy oficjalnego i osobistego wyrażenia wdzięczności przez polskie państwo. [Chociaż] już się nie dowiemy, czy potrzebowali i oczekiwali tego od państwa polskiego św. p. Tolko i Ziuńka Giergielowie, [to taki gest] "może pomóc wielu osobom uwierzyć, że dobro nie tylko powinno, ale realnie może być nagradzane i pochwalane, nawet jeśli zło nie zawsze - w życiu doczesnym sprawcy - bywa ukarane. Przywróci - w naszej rodzinnej historii - równowagę moralną. Będzie drogowskazem moralnym dla wielu. Będzie wzorem polsko-ukraińskiej przyjaźni. Przywróci także prawdę." (99)

Do Prezesa Rady Ministrów Pani Beaty Szydło: Uprzejmie proszę o informacje czy istnieją a jeżeli tak, to jakie są formy uhonorowania Sprawiedliwych Ukraińców ratujących Polaków podczas rzezi na Wołyniu w 1943 roku?

Odpowiedzi nie było.


EPILOG: W styczniu 2016, w przeciągu kilku dni tajemniczą śmiercią zmarło dwóch rosyjskich generałów, w tym szef GRU odpowiedzialny za aneksję Krymu Igor Siergun. W październiku tego samego roku zginął w wyniku wybuchu windy pułapki przywódca donbaskich rebeliantów Arsen Pawłow, znany bardziej jako "Motorola" . Niecały rok później innego szefa rebelii , Michaiła Tołstycha ps. "Giwi" zabiła wystrzelona z niewiadomego kierunku rakieta. Igor Girkin vel Striełkow w maju 2016 roku założył nową partię, Rosyjski Ruch Narodowy, pozostającą obecnie w opozycji do Władimira Putina. W maju 2017 krążący na orbicie infiltrowanej przez siebie  PO prowokatorzy , prawdopodobnie związani ze "Swobodą" i sprawiajacy (mylne?) wrażenie psychicznie niezrównoważonych   najpierw zastraszali, potem publicznie grozili śmiercią autorowi tego materiału. Zaden z uczestniczących w "dyskusji" w sieci tkliwych humanistów - "ajdarofilów" nie zareagował.  W sierpniu 2017 w mediach gruchnęła wiadomość o dziwnych rosyjskich sponsorach jeszcze dziwniejszej Fundacji Otwarty Dialog (100)(101). W październiku 2017 została zastrzelona czeczeńska  heroini Prawego Sektora (de facto Ukrainka), Amina Okujewa. Ciała ani pogrzebu nikt nie widział oprócz jakoby męża, który następnie udostępnił fotografie prasie.  Cztery lata po kijowskim Majdanie równie dziwna cała ta historia zatoczyła koło. Wniosków z niej  nie wyciagnął ... nikt.


"Rewolucja, której nie było."


(https://www.nybooks.com/articles/2018/04/19/ukraine-revolution-that-wasnt/?utm_medium=email&utm_campaign=NYR%20Ukraine%20Abe%20Zama&utm_content=NYR%20Ukraine%20Abe%20Zama+CID_18f240fb8ea4e3dddd07c4ce3f89f107&utm_source=Newsletter&utm_term=The%20Revolution%20That%20Wasnt ) 

Rozmowy z Oksaną (fragmenty)

 

PS. od autora: Dziękuję Panu Wiesławowi Tokarczukowi za udostępnione materiały i cenne wskazówki.

 

przypisy i bibliografia:

(1). źródło cytowanego fragmentu: sekcja odtajnionych w 1998 roku przez rząd USA archiwów CIA dotycząca nazistowskich zbrodni wojennych: http://www.foia.cia.gov/sites/default/files/document_conversions/1705143/HRINIOCH,%20IVAN_0020.pdf , patrz również: Anton Shekhovtsov,By cross and sword: ‘Clerical Fascism’ in Interwar Western Ukraine wClerical Fascism in Interwar Europe (Totalitarian Movements and Political Religions, ed. Matthew Feldman, Marius Turda, Tudor Georgescu https://books.google.fr/books?id=qnvfAQAAQBAJ&pg=PT114&dq=Clerical+Fascism+in+Interwar+Europe+&hl=pl&source=gbs_toc_r&cad=2#v=onepage&q=Clerical%20Fascism%20in%20Interwar%20Europe&f=false  oraz http://dx.doi.org/10.1080/14690760701321098 i John Pollard: "Klerykalny faszyzm" http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14690760701321528
Motywy chrystyczne są częstym elementem przekazu środowisk skupionych wokół skrajnie prawicowych, neobanderowskich bojówek "Prawego Sektora", w swojej wykładni ideologicznej organizacja ta odwołuje się również do postaci św. Matki Teresy z Kalkuty (patrz: http://banderivets.org.ua/z-hrystom-u-sertsi.html oraz I. Zahrebelny, publicysta m.in. "Nacjonalisty.pl - Dziennika Narodowo-Radykalnego" :"Nacjonalizm i katolicyzm razem po tej samej stronie frontu" http://banderivets.org.ua/natsionalizm-i-katolytsyzm-po-odnu-storonu-frontu.html). "Pan Bóg jest po naszej stronie, a zachodnie reżimy pożałują tego, że wspierały tę rewolucję – ponieważ ta rewolucja stanie się forpocztą dla Nowej Rekonkwisty." (I. Zahrebelny w http://www.nacjonalista.pl/2013/12/13/ihor-zahrebelny-co-sie-dzieje-na-ukrainie-krotki-raport-dla-zachodnich-towarzyszy/)

"Given the recent scholarly interest in the history of anti-communism, it is surprising that relatively little has been written on the ambitious transnational anti-communist campaign launched by the Vatican in the early 1930s. Drawing on new archival material, this article explores how the Vatican founded an organization known as the Secretariat on Atheism, which disseminated a form of anti-communism grounded in Catholic teachings. The Secretariat sought to buttress the position of the Roman Catholic church in international affairs and unite Catholic groups across Europe and the Americas, all the while maintaining its independence from other forms of anti-communism – particularly those espoused by Nazi and Fascist forces. However, the Secretariat was only partially successful in preserving its independence. For if the Vatican campaign avoided the antisemitic and nationalistic motifs that characterized Nazi-Fascist propaganda, the key protagonists of the movement cooperated with Nazi, Fascist and proto-Fascist forces on the ground. The Vatican campaign led to joint surveillance efforts, the toning down of the Pope's public denunciations of Nazi-Fascism, and the papal sanction of violence against purportedly communist enemies. Despite its potentially damning association with Nazi-Fascist forces, the Vatican anti-communist movement would outlive both Nazi Germany and Fascist Italy and leave a lasting mark on Cold War politics.https://www.researchgate.net/publication/277906981_The_Vatican_Nazi-Fascism_and_the_Making_of_Transnational_Anti-communism_in_the_1930s

(2) http://www.thenation.com/article/how-ukraines-new-memory-commissar-is-controlling-the-nations-past/ Absolutna większość znawców tematu uważa publicystykę W. Wiatrowycza za paranaukowe mitotwórstwo:http://krytyka.com/en/articles/open-letter-scholars-and-experts-ukraine-re-so-called-anti-communist-law orazhttps://ukraineanalysis.wordpress.com/2015/05/02/volodymyr-viatrovych-and-ukraines-de-communization-laws/

Andreas Umland:

"1. In which peer-reviewed scholarly high-impact journals did Viatrovych's articles appear?
2. At which international conventions of relevant academic organizations were Viatrovych's papers selected for presentation?
3. Which known scholarly book series or established academic publishers with independent peer review have published Viatrovych's books?
4. Which institutions without links to Ukrainian nationalist circles, i.e. which groups of scholars without some biographical connection to the research topics of Viatrovych, have hosted him?
I have noted many publications, presentations, affiliations, activities etc. of Viatrovych, but these by themselves do not establish academic status. Instead, they indicate that he would have sufficient funding or support available that could be used to get his Ukrainian texts translated into English or other languages, in order to be published in respected, selective and peer-reviewed scholarly journals. Maybe there are such publications by Viatrovych - and I simply have not noticed them.(...) If there are properly academic publications by Viatrovych, I shall be genuinely interested to read them. (...) He published with his own institution - something usually not highly respected among scholars. I would be interested to know whether Viatrovych's book with Mohyla university press went through proper independent peer review by recognized experts on his book's topic.
" za: https://web.facebook.com/andreas.umland.1/posts/10205257075639920
O politycznie motywowanej mitologizacji (patrz: Rudling http://carlbeckpapers.pitt.edu/ojs/index.php/cbp/article/view/164Rossolinski-Liebe http://www.kakanien-revisited.at/beitr/fallstudie/grossolinski-liebe2.pdf, Katchanovski https://www.cpsa-acsp.ca/papers-2010/Katchanovski.pdf , Marples http://pdfebookdl.com/politics-sociology/109443-heroes-and-villains-creating-national-history-in.html) i próbach naukowej demitologizacji ruchu banderowskiego ("bojownicy o wolność, faszyści czy ustasze?"), dyskusja:
http://spps-jspps.autorenbetreuung.de/files/14-reviewessays.pdf

aktualizacja 2016-05-03https://foreignpolicy.com/2016/05/02/the-historian-whitewashing-ukraines-past-volodymyr-viatrovych/

aktualizacja 2016-05-04, Per Rudling o projekcie CIA pod kierownictwem Lebiedia "Litopys UPA" i zawartych w nim fałszerstwach:  " You can pretty much pick up any volume of Vyzvol'nyi Rukh, or any single one of Viatrovych's booklets; they are systematically manipulated. As is the Litopys UPA (which, I imagine is what Cohen, and Burds, refer to here) it was initially a CIA-funded project, run by Lebed and his circle, with an explict mandate to glorify the OUN and UPA. Sure, Cohen could have chosen to make this already long article even longer by providing exact references to the many omissions, distorting editing, and included facsimiles of the original documents, trimmed by the Litopys UPA/TsDVR circles, and their selective renderings in the Litopys UPA. To Cohen's credit, he provides links to the review forums of both Druha pol's'ko-ukrains'ka viina and Viatrovych's book on OUN and the Jews. In his Stavlennia OUN do evreiv Viatrovych includes the well-known Krentsbach forgery, a fake autobiography of a fictitious Jewess produced by the ZCh OUN in 1957 to the effect that the UPA rescued her during the Holocaust. In UPA - Armiia neskorennykh he claims the UPA killed the leader of the SA in Volhynia in 1943 - when he was, in reality killed in a car crash in Potsdam. These are not factual errors, but systematic distortions, serving a political agenda. As to Druha pol's'ka-ukrains'ka viina Cohen provides a link to the Ab Imperio book discussion, with the comments by Zieba, Motyka, Iliushyn, Grachova, and yours truly. The ZCh OUN - the same group which funds the TsDVR and Viatrovych's annual lecture tours to North American universities - but also the ZP UHVR - systematically manipulated, seeded, and selectively distorted the records after the war. This was OUN(b) policy from mid-1943.
As the person who happened to chair the session at the workshop; yes, "crashing" is a matter of perspective. Viatrovych was brought to the workshop late by his sponsor, the OUN(b)'s Borys Potapenko, came for one session only, and insisted to take up the limited time we had for questions to read a several page long statement in Ukrainian, then translated by Potapenko,doubling the time. This was something the organizers could not allow. When being forced to enforce our rule of no speeches from the floor, laid out at the begining of the workshop, Viatrovych writes on social fora that his freedom of speech was infringed. (And yes, this is the same man who authored of the laws outlowing disrepect for "the fighters for Ukrainian statehood in the 20th century"). Of course, we can nit-pick on individual formulations (Viatrovych also wrote in Ukrains'ka Pravda, not in Pravda, for example), but what Cohen does, in my opinion, is bringing attention to an issue at a time when others, including the bulk of the Ukrainian studies establishment in North America and the current Ukrainian government have chose to look the other way (or, worse, empowering, enabling or applauding him). The problem is rather that the timing for this critical scrutiny is late; the time to raise these issues was March 24, 2014 (yes, before Poroshenko became president - another error in Cohen's text!), when Viatrovych was appointed director of the UINP. That is, before he was given another chance to use state institutions to do harm to scholarship - and yes, Ukraine. (...) Given his first stint at memory manager, in 2008-2010, his dismal record was well-known to all of us by then." 
za: https://www.facebook.com/andreas.umland.1/posts/10207774748740174

P.A. Rudling: "To my knowledge, Viatrovych has yet to publish one single peer reviewed article. (Other than his kandidat nauk, which he defended at age 23, and published by the OUN(b)'s "Center for the Study of the Liberation Movement," TsDVR.) The rest of his writings has been published by his wife, who runs the publishing house of an OUN(b) front organization, funded mainly by the Banderite community in Canada and the US, when it does not consist of publicist pieces in venues like TCh, Ukrains'ka Pravda or Istroychna Pravda. " za: https://web.facebook.com/andreas.umland.1/posts/10207774748740174?pnref=story

John-Paul Himka: " (...) the notorious "Book of Facts." Presented as a chronicle of events from 1941, it was actually a OUN-B compilation made some years after the war to falsify OUN's role in the pogroms of 1941. This exculpatory piece of blatant propaganda is used to this day at the Lontsky Prison Museum in Lviv to make the preposterous claim that OUN leader Ivan Klymiv prevented any pogroms from happening anywhere in Galicia in the bloody summer of 1941. In fact, as Kai Struve's recent monograph documents, Klymiv's poster calling for the destruction of Russians, Poles, Hungarians, and Jews was distributed all over Galicia, including many pogrom sites. And Viatrovych played a major role in this particular subversion of truth as well."  G. Rossolinski-Liebe:"Klymiv was advised by Bandera to do so. 
Sooner or later Ukrainians will have to rethink the Second World War and the Holocaust. Viatrovych will not help them for sure.(...) " (Ibidem)

Juri Radczenko o zawodowych kwalifikacjach W. Wjatrowycza:  http://historians.in.ua/index.php/en/dyskusiya/1932-yurii-radchenko-stavlennia-oun-do-ievreiv-dyskusiia-bez-spilnykh-deklaratsii-chastyna-1

- aktualizacja 2016-05-14, Raul Cârstocea: "In addition to concerns about the limits to freedom of expression and of the media that [decommunization] laws introduced, one of them explicitly includes within the scope of its protection the OUN and UPA, two organisations responsible for collaboration with the Nazis, anti-Jewish pogroms and assistance in the perpetration of the Holocaust in Ukraine, and the mass murder of Poles in Volhynia and eastern Galicia between 1943 and 1945. In turn, these aspects of Ukrainian history acquire special significance for contemporary politics in the context of the ongoing conflict in Ukraine, as well as of the so-called ‘information war’ waged by the Russian Federation, where the association of the post-Maidan Ukrainian state with ‘fascism’ is a central component." za: http://www.ecmi.de/fileadmin/downloads/publications/JEMIE/2016/RCarstocea.pdf

(3) "By 2005 an important step toward heroization of Ukrainian nationalism was Victor Yushchenko's appointment of Svoboda member Volodymyr Viatrovych as head of the Ukrainian security service (SBU) archives" za: http://everything.explained.today/Neo-Nazism/

- aktualizacja 2016-07-12 wersja z 2014: "In 1991 Svoboda (political party) was founded as 'Social-National Party of Ukraine'. The party combined radical nationalism and neo-Nazi features. It was renamed and rebranded 13 years later as 'All-Ukrainian Association Svoboda' in 2004 under Oleh Tyahnybok. By 2005 an important step toward heroization of Ukrainian nationalism was Victor Yushchenko's appointment of Svoboda member Volodymyr Viatrovych as head of the Ukrainian security service (SBU) archives. This allowed Viatrovych not only to sanitize ultra nationalist history, but also officially promote its dissemination along with OUN(b) ideology based on 'ethnic purity' coupled with anti-Russian, anti-Polish and anti-semitic rhetoric; denial of UPA war crimes, and the paradoxical glorification of Nazi history with concomitant denial of wartime collaboration wrote Professor Per Anders Rudling" (https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Neo-Nazism&oldid=626673398#Ukraine) . W wersji obecnej zniknęło sformulowanie "Svoboda member Volodymyr Viatrovych" na rzecz "Volodymyr Viatrovych". Internet został dokładnie wyczyszczony z jakichkolwiek informacji na temat organizacyjnej przynależności Wiatrowycza, jakoże ten obecnie jest "niezależnym" ekspertem. Czytaj dalej: http://www.academia.edu/2481420/_The_Return_of_the_Ukrainian_Far_Right_The_Case_of_VO_Svoboda_in_Ruth_Wodak_and_John_E._Richardson_eds._Analyzing_Fascist_Discourse_European_Fascism_in_Talk_and_Text_London_and_New_York_Routledge_2013_228-255#
(4) https://books.google.pl/books?id=XMIG9aJxuxAC&pg=PA249&lpg=PA249&dq=Svoboda+Party+of+regions+project+Kuzio&source=bl&ots=B4rqMlSSsj&sig=z70THIK0yvYjvN7NGgu8MQJbuEE&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjijuWClOnLAhVjvHIKHc5oA6sQ6AEIUjAH#v=onepage&q=Svoboda%20Party%20of%20regions%20project%20Kuzio&f=false
(5) https://books.google.pl/books?id=CqXACQAAQBAJ&pg=PA182&lpg=PA182&dq=Svoboda+Party+of+Regions+kuzio&source=bl&ots=p9l7YRvIFg&sig=nixk9CG5-8ibCV9nc9aBEWm3Mdg&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwiPl87DlunLAhVE8ywKHb8qAgkQ6AEINzAD#v=onepage&q=Svoboda%20Party%20of%20Regions%20kuzio&f=false
(6)http://www.academia.edu/2481420/_The_Return_of_the_Ukrainian_Far_Right_The_Case_of_VO_Svoboda_in_Ruth_Wodak_and_John_E._Richardson_eds._Analyzing_Fascist_Discourse_European_Fascism_in_Talk_and_Text_London_and_New_York_Routledge_2013_228-255
(7) "Тогда Хорт возглавлял винницкое отделение правой организации Социал-национальной ассамблея и был приговорен к трем годам условно по обвинению в разжигании межнациональной розни." za: https://vindaily.info/khort-geroy-ili-provokator.html
(8) "The very fact that it was mainly the pro-Kremlin media who were circulating the information could have aroused some suspicion. (...) Pavlenko does not just rip up the portrait (...) but also prompts the others to chant that Poroshenko is a ‘dickhead’. This was perfect for the pro-Kremlin media as an antidote to similar chants often heard about Russian President Vladimir Putin. (...) It is possible that Pavlenko liked the role of hero and political prisoner. (...) Certainly in this situation, he and his supposed patriot comrades have done Ukraine only a disservice, chanting in unison with the Russian media what Bulgakov refers to as “an insane mantra” about a prison term for destroying a portrait of the President. " za: http://khpg.org/en/index.php?id=1459889982
(9) http://vesti-ukr.com/lvov/139682-na-zakarpate-proshel-fakelnyj-marsh-protiv-vengerskih-okkupantov-i-ih-posobnikov oraz http://www.therussophile.org/not-moskals-this-time-the-nazists-are-threatening-hungarians-with-the-knives.html/. Oryginalne video "Magiarów na noże" zostało skasowane: https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=Z8NkglzXdmk
(10) http://anton-shekhovtsov.blogspot.com/2013/12/ukrainian-extra-parliamentary-extreme.html
(11) “This just confirms my suspicion that Russian intelligence agencies are behind these people, though the killers themselves may not even know this,” Fesenko wrote. “The statement also gives us grounds to suspect that the campaign of assassinations will continue and may be directed against top government representatives.” (…) Analysts have speculated that Russia allegedly uses some Ukrainian nationalists to present Ukraine as a “fascist” country and to destabilize the political situation. One of those accused, Dmytro Korchinsky, used to cooperate with Alexander Dugin, a pro-Kremlin Russian imperialist who has called for killing Ukrainians. Korchinsky was on the board of Dugin’s International Eurasian Union before falling out with his Russian ally in 2007. In 2005 Korchinsky trained Russia’s Nashi pro-Kremlin youth group on ways to combat “color revolutions.” Secret services often attempt to influence nationalist groups to use them for their goals, Fesenko told the Kyiv Post. “Intelligence agencies often act this way,” he said. “They use local nationalist groups and plant moles there. They give them ideas and funding.” za: http://www.kyivpost.com/article/content/kyiv-post-plus/mysterious-group-takes-claim-for-high-profile-murders-386483.html ; 

"При этом российское ФСБ вполне может поддерживать украинские национально ориентированные формирования, а СБУ русских националистов.  Идеология тут не причем, все зависит от задачи, которая перед спецслужбой стоит или может стоять в будущем. Так что Дмитрий Ярош может быть на содержании, как у одной силовой структуры, так и у другой." , http://skelet-info.org/yarosh-i-pravyj-sektor-na-kogo-rabotaem/

aktualizacja 2016-05-17: według wykradzionych przez hakerów dokumentów Fundacji George'a Sorosa, ambasada USA w Kijowie skłaniała się do interpretacji działań  "Prawego Sektora" jako rosyjskiej specoperacji http://strana.ua/articles/analysis/27460-kak-vliyaet-fond-sorosa-na-ukrainu.html

(12) https://www.youtube.com/watch?v=skbz95Bfkxc
(13) https://twitter.com/christogrozev/status/566377671089991680
(14) "Даже откровенные провокаторы из «Братства» Дмитрия Корчинского в героическом ореоле участников АТО становятся народными депутатами."
za : http://www.forumn.kiev.ua/newspaper/archive/150/svoykh-fashystov-ne-byvaet.html
(15) http://rusnsn.info/analitika/zaby-ty-j-soyuz-russkie-kazaki-i-ukrainskie-natsionalisty-v-pridnestrov-e.html ; http://rusnsn.info/istoriya/ob-uchastii-una-unso-v-pridnestrovskom-konflikte.html
(16) http://www.politnavigator.net/una-unso-zovjot-moldovu-v-vojjnu-protiv-rossii-video.html
(17) http://www.bbc.com/news/world-europe-26784236 ; " Яроша и соратников обвинили в развязывании войны с Россией и срыве мирного процесса." za: http://korrespondent.net/ukraine/3673500-vyzytka-yarosha-okazalas-pravdoi ; "Правий сектор" майстерно роздутий російським телебаченням" za: http://gazeta.dt.ua/internal/viyna-za-lyudey-_.html

(18) "Провокация удалась. Провластные и российские телеканалы получили впечатляющую картинку, на которой отнюдь не мирные студенты, а озверевшая толпа вступает в вооруженную стычку с милицией (как после схватки «беркутята» добивают покалеченных людей, конечно же, не покажут). (...) Отдельно стоит остановиться на ВО «Тризуб» имени Степана Бандеры. Это еще одна организация, которая открыто поддержала штурм Администрации президента и заклеймила позором тех, кто назвал «штурмовиков» провокаторами. (...) Надо заметить, что, по одной из версий, эта поддержка, выражавшаяся в призывах штурмовать Верховную Раду, была провокацией, направленной на эскалацию насилия. (...) Весьма интересны отношения между «Тризубом» и ВО «Свобода»: незадолго до выборов в местные органы власти 2010 года в некоторых регионах распространялись листовки с критикой Олега Тягнибока с ультраправых позиций. Тризубовцы, будучи куда более радикальными националистами, чем «Свобода» могли успешно воздействовать на часть партийного электората. Словом, «Тризуб» - «контора» мутная, вызывающая немало подозрений на счет сотрудничества с властью вообще, и спецслужбами в частности."
za: http://crime.in.ua/statti/20131202/voskresenie
(19) "This involvement by Tryzub as agents provocateurs is indeed strange because Slava Stetsko, the head of both OUN(b) and KUN, spoke against President Kuchma at the monument to Shevchenko at the same time as other leaders of the Ukraine Without Kuchma group. One can only deduce from this that either OUN(b)/KUN are supporting both President Kuchma and the opposition, or Tryzub is no longer under the control of OUN(b)/KUN and has been bought out by the authorities" za: http://www.ukrweekly.com/old/archive/2001/120119.shtml
(20) https://twitter.com/strobetalbott/status/450034007863201792
(21) http://www.politico.com/magazine/story/2014/03/putins-imaginary-nazis-105217_Page2.html#ixzz2xcOgkK1A
(22) http://www.eioba.pl/files/user79280/a237277/jagrgsxkbsa.jpg
(23) "This academic investigation concludes that the massacre was a false flag operation, which was rationally planned and carried out with a goal of the overthrow of the government and seizure of power. It found various evidence of the involvement of an alliance of the far right organizations, specifically the Right Sector and Svoboda, and oligarchic parties, such as Fatherland. Concealed shooters and spotters were located in at least 20 Maidan-controlled buildings or areas. The various evidence that the protesters were killed from these locations include some 70 testimonies, primarily by Maidan protesters, several videos of “snipers” targeting protesters from these buildings, comparisons of positions of the specific protesters at the time of their killing and their entry wounds, and bullet impact signs. The study uncovered various videos and photos of armed Maidan “snipers” and spotters in many of these buildings. The paper presents implications of these findings for understanding the nature of the change of the government in Ukraine, the civil war in Donbas, Russian military intervention in Crimea and Donbas, and an international conflict between the West and Russia over Ukraine." za: http://www.academia.edu/8776021/The_Snipers_Massacre_on_the_Maidan_in_Ukraine
(24) http://prawy.pl/5747-prawy-sektor-w-warszawie-na-wolyniu-nie-nie-mordowano-polakow/
(25) http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1121661,Narodowcy-protestuja-przeciw-promowaniu-w-Polsce-kandydatow-na-prezydenta-Ukrainy; "ochotnicze patrole antybanderowskie" spod znaku Falangi/ONR: https://www.youtube.com/watch?v=o0o4UMCG7Hw oraz https://www.zycie.pl/informacje/artykul/7234,zniszczono-pomnik-upa-w-molodyczu-tyma-to-rosyjska-prowokacja
(26)http://www.ukrainebusiness.com.ua/news/345.html
(27) http://uainfo.org/news/12129-gzhegozh-rossolinskiy-libe-ob-oun-upa-evreyskih-pogromah-i-bandere.html
(28) "Ukrainians [were considered] "adroit political intriguers and past masters in the art of propaganda" who would not hesitate to use the United States for their own ends. Moreover, emigre groups in general—and Soviet ethnic minority groups in particular—were obvious targets of Soviet penetration and manipulation." ( za: http://www.foia.cia.gov/sites/default/files/document_conversions/1705143/STUDIES%20IN%20INTELLIGENCE%20NAZI%20-%20RELATED%20ARTICLES_0015.pdf)
(29) Aleksandr Gogun (wywiad) https://www.youtube.com/watch?v=7UGE3l_wQ0g @22:55, 24:15 

"На сотрудничество УВО-ОУН с ОГПУ-НКВД на антипольской основе в 1920—1930-е годы косвенно указывает как ряд публикаций украинского исследователя Анатолия Кентия, так и факт длительных доверительных отношений между Павлом Судоплатовым и… взорванным им в Роттердаме в 1938 году вождем ОУН Евгением Коновальцем. Пособничество обычно оставляет агентурный след. А материалов об этом в киевских архивах ничтожно мало по объективной причине — согласно ведомственным правилам, наиболее ценная зарубежная агентура со всей сопутствующей документацией передавалась республиканскими органами госбезопасности на Лубянку. Украинские праворадикалы представляли значительный интерес не только для чекистов, но и для советской армейской разведки, в том числе потому, что собирали о Польше — наиболее вероятном противнике — ценные данные сугубо военного характера, а также обладали определенными знаниями о рейхе.http://gazeta.zn.ua/SOCIETY/starye_pesni_bez_glavnogo_v_moskve_izdan_sbornik_dokumentov__ob_ukrainskih_natsionalistah_v_gody_vto.html

 

"-Какой была политика Москвы по отношению к УПА и украинскому национальному движению?

-Двуличной и коварной. Всплывает всё больше материалов о том, что советская госбезопасность приложила руку к УВО (Украинской войсковой организации) и ОУН в 1920-е, 1930-е годы. Тогда наиболее вероятным противником Красной армии считалась Польша, которую украинские националисты ненавидели, и рады были ей вредить не только за деньги. Создатель УВО-ОУН Евгений Коновалец в конце 1928 года заявлял единомышленникам: если завтра война между Москвой и Варшавой, следует поддержать русских, которые смогут, наконец-то, объединить все украинские земли. Коновалец не дожил до "золотого сентября" 1939 года: игрища с Лубянкой для него завершились тем, что Судоплатов взорвал его.

ОГПУ-НКВД периодически использовало и поддерживало такого пусть и своеобразного, но союзника, науськивало его на поляков. Не исключено, что и советский шпионаж против Польши в 1920-30-е годы частично шёл через националистическую сеть.

Но в целом, с сентября 1939-го ОУНовцы, да и другие самостийнические украинские партии, становятся для сталинщины заклятыми врагами. Их членов сажают, расстреливают, ссылают."  https://gazeta.ua/ru/articles/history/_oun-byla-samoj-tverdoj-i-gibkoj-partiej-vo-vsej-evrope/864106?fbclid=IwAR2vQagssTleXp8lfjj2wOVhpnOgNj5PwJUrZM7dfQxehQiQE5pgTHq1iuE

 
   

Wywiad z Jurijem Radczenko: — Достоверна ли информация о том, что ОУН была готова солидаризироваться с Советским Союзом в случае его нападения на Польшу?  http://www.hadashot.kiev.ua/content/slovo-demokratiya-razdrazhalo-banderu-do-konca-zhizni#overlay-context=

M. Solonin o przebywającej na terytorium kontrolowanym przez Niemców "wierchuszce" OUN/UPA: "Они заставили их воевать - именно «заставили»: насильственно мобилизовали молодежь, насильственно отбирали продовольствие у селян, естественно, за ними тут же шло НКВД – если им кто то давал крынку молока, жгли всю деревню.za: http://www.solonin.org/article_tsena-pobedyi-bandera-kak

(30) http://witas1972.salon24.pl/586733,cyngiel-ktory-zdetonowal-rzez-wolynia
(31) http://blogpublika.com/2015/02/08/mord-w-parosli-9-02-1943-tajemniczy-poczatek-rzezi-wolynskiej/
(32) https://web.facebook.com/photo.php?fbid=10101457892254049&set=a.10100416026321729.2562469.1814623&type=3&theater
(33) Jeffrey Burds http://www.academia.edu/3420138/_Agentura_Soviet_Informants_Networks_and_the_Ukrainian_Underground_in_Galicia_1944-48_Eastern_European_Politics_and_Societies_January_1997_
(34)
http://kangur.uek.krakow.pl/biblioteka/biuletyn/artykuly.php?Strona=Art&Wybor=42&Art=wp_obled_44
(35) http://www.bochnianin.pl/forum/viewtopic.php?t=20853
(36) Alexander Statiev, The Soviet Counterinsurgency in the Western Borderlands (Cambridge University Press), str. 128; ponadto Timothy Snyder:  "UPA prawdopodobnie zamordowała tylu Ukraińców, co i Polaków, jako że mordowała wszystkich niepasujących do jej szczególnej wizji nacjonalizmu jako "zdrajców", za: http://www.nybooks.com/daily/2010/02/24/a-fascist-hero-in-democratic-kiev/
(37) Ibid., str. 126
(38) Burds, op. cit. str. 106
(39) Wiktor Suworow "Lodołamacz" (Editions Spotkania)
(40) Statiev, op. cit. str. 131
(41) Ibid., str. 233
(42) https://newcoldwar.org/stepan-bandera/
(43) https://newrepublic.com/article/117505/ukraines-only-hope-nationalism
(44) Suworow, op.cit., str. 104
(45) Ibid., str. 42
(46) Ibid., str. 53-54
(47) Ibid., str. 47
(48) "Despite all their efforts, nationalist historians have found no materials in foreign archives that testify to authentic battles of the UPA with Hitlerite military units. The reason is that there were no such battles. (...) Later, grassroots UPA unite periodically engaged German forces, but acted on their own initiative, without orders from above. (...) From 1944 , moreover, the UPA became an overt ally of the Germans in the struggle against the advancing Red Army. An interview wih former insurgent Petro Hlyn, who received a 25 prison sentence from a Soviet tribunal, also offers evidence that the UPA 'massacred not only Poles but their own fraternal Ukrainians'. (...) Further support for the theory of a sustained alliance between the UPA and the German forces is derived from archival documents from both the Germans and the KGB. Between 1988 and 1991, this interpretation constituted the official Soviet line (...)" David R. Marples, Heroes and Villains: Creating National History in Contemporary Ukraine (Central European University Press, 2007); str. 146

Współpraca UPA z Wehrmachtem https://www.facebook.com/yuri.radchenko.3/posts/10209543604658380?pnref=story

oraz: http://www.academia.edu/577931/_Falsifying_World_War_II_History_in_Ukraine_; o trudnościach w prowadzeniu badań nad działalnością nacjonalistycznego prowokatora we Lwowie w 1945 roku http://uamoderna.com/blogy/martynenko/nazi-archives

SS Dirlewanger, ukraiński 118 batalion Schuma (zwalczał wspólnie z ROA m.in. "polskie podziemie" http://www.academia.edu/1211423/_Terror_and_Local_Collaboration_in_Occupied_Belarus_The_Case_of_Schutzmannschaft_Battalion_118._Part_I_Background_Nicolae_Iorga_Historical_Yearbook_Romanian_Academy_Bucharest_Vol._VIII_2011_195-214, str. 204-10), ukraiński 57 batalion Schuma i polski 202 batalion Schuma (od 1943 również podporządkowany SS Dirlewanger, większość schutzmanów następnie zdezertowała zasilając najprawdopodobniej polską samoobronę na Wołyniu) wspólnie przeprowadzali antypartyzanckie operacje na Białorusi w rejonie Mińska. 
( za http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=116667 )

Wspomina Wiesław Tokarczuk: 

"Mój wujek z Schutzmannschaften. Mój wujek Władysław Zaremba z Marcelówki po ostrzeżeniu Sąsiada Tolka Giergiela szczęśliwie ucieka do Włodzimierza Wołyńskiego a z nim cała rodzina Zarembów. Stało sie to w ostatniej chwili, gdy zakopywali świeżo podebrany miód, nadjechali furmanką mordercy, słyszano ich wypowiedź po przeszukaniu budynków: "Ne ma wże ich, wtekły". W mieście zatrzymali się w tzw. Cegielni. Tam powstała placówka, którą Polacy uważali za samoobronę, a Niemcy za swoją policję. Moja Mamusia widziała brata Władysława z karabinem wraz z innymi Polakami w towarzystwie jednego umundurowanego Niemca, Polacy mundurów nie mieli. Służba mojego wujka polegała na ochronie przedmieść miasta i Polaków przed napadami UPA, przy czym UPA miały dobre stosunki z Niemcami, nie atakowali ich, a tylko Polaków. Były też wyjazdy w teren, ale kończyły się zbieraniem i grzebaniem makabrycznie okaleczonych ciał Polaków obu płci w każdym wieku. Wujek Władek z Niemcami w żadnej pacyfikacji nie brał udziału. Natomiast służąc w tej samoobronie czy też Schutzmannschaften należał jednocześnie do AK. Brał udział w akcji oddziału AK na Mohylno (wersja z opowieści Mamusi) lub - wg Ewy Siemaszko - na wieś Gnojno. Była to wyprawa odstraszająca i aprowizacyjna. Wujek Władek mówił, że chciał pomścić siostrzeńców (rodzina Gaczyńskich) zamordowanych w Mohylnie. Wieś zdobyto, strzelano, ludność wcześniej uciekła. Tym niemniej wujek opowiadał, że był świadkiem, jak Polak przebił bagnetem uciekającą oknem bardzo piękną dziewczynę ukraińską. Widok ten sprawił, że wujek doznał wstrząsu i mógł tylko stać i patrzeć (stupor ?). Do wsi zajechały furmanki, na które załadowano żywność i zabrano dla głodujących uciekinierów polskich w Włodzimierzu. Ponadto w czasie wymarszu oddziału AK w Cegielni natknięto się na grupę banderowców jadących z bronią do miasta. Grupa ta została rozstrzelana. Znane są dwa nazwiska zlikwidowanych morderców: Panasiewicz z Mohylna, który w chwili śmierci wzniósł okrzyk: "Haj żywe Ukraina", oraz Wojewoda z Marcelówki, który przeżył, ciężko ranny. Wujek Władek zdezerterował z bronią i udał się do Bielina, gdzie walczył w samoobronie aż do rozbicia bazy przez Niemców (z użyciem lotnictwa). Potem ukrywał się z rodziną w lasach, aż do przybycia Sowietów, którzy zmobilizowali go do Wojska Polskiego." https://www.salon24.pl/u/65-lat-temu/86714,polnische-schutzmannschaften-w-sluzbie-iii-rzeszy-i-polakow

Fragmenty ksiażki Czesława Piotrowskiego "Krwawe żniwa" (Bellona):
Sami jednak Niemcy też nie zaznali dłuższego spokoju, gdyż w nocy z 13 na 14 kwietnia (1943) zostali zaatakowani w Stepaniu przez nacjonalistyczną bandę, udającą partyzantów radzieckich. (...) Po tym napadzie Niemcy zaczęli tam na stałe utrzymywać, oprócz żandarmerii, również pododdziały wojskowe (policyjne). Przebywali tam żołnierze Wehrmachtu, własowcy, Słowacy, Ukraińcy oraz tzw. zieloni Polacy ze Śląska, Poznańskiego, Pomorza itp. Wcale to jednak w niczym nie przeszkodziło [banderowcom] w realizacji swoich zbrodniczych planów eksterminacji Polaków. Podjęto natomiast próby wciągnięcia Niemców do tego dzieła (...)", str. 151-153; " W końcu czerwca (1943) na jakiś czas do Stepania została skierowana kompania tzw. zielonych składająca się w wiekszości z Polaków (...) a także ze Słowaków i Ukrainców, z niemiecką kadrą oficerską. Kiedy zostały zaatakowane osiedla Brzezina, Soszniki i Ziwka przez liczne oddziały nacjonalistyczne [członkowie samoobrony otrzymali od "zielonych" natychmiastową pomoc]" , str. 171-172; "W naszych szeregach podano nam wiadomość, że od strony Stepania razem z banderowcami idą Niemcy tzw. zieloni - Ślązacy (...) Po systematycznym ogniu i jego nasileniu uwierzyłem, że z banderowcami są Niemcy. Lecz do dziś nie wiem, jak było naprawdę" ( obrona Huty Stepańskiej, str. 236). 

" Decydującą dla dalszych losów Siemianówki okazała się, polska  akcja
prewencyjną podjęta nocą z 23 na 24 przeciwko ukraińskiej wsi Miłoszowice,
skąd padały pojedyncze strzały. Podejrzewano, że  to własowcy stacjonujący w
folwarku Radwań planują ze swej strony napad na północną część Siemianówki
przylegającą do Miłoszowic.  Spalono tam wówczas kilka ukraińskich
gospodarstw i zabito na poły spolszczonych Ukraińców, m.in.pochodzących z
Siemianówki, którzy  na czas trwających niepokojów przenieśli się do
Miłoszowic obsadzając zagrody opuszczone przez miejscowych Polaków i w
porozumieniu z nimi. Jak zanotował Bolesław Bednarski,  zginęli wówczas
siemianowscy Rusini- Ukraińcy  Michał, Jerzy I Anna Cieśla, matka i dwóch
synów  Hajduczków , Maria Dzika oraz  Polak Michał Szachnowski, który mimo
niebezpieczeństwa nie opuścił swojej ojcowizny. Teraz zginął  z rąk własnych

rodaków. Iście kainowy czyn. " -https://groups.google.com/forum/#!msg/pl.sci.historia/sGCmLta6N3Y/rRQ_OIxlyE4J

"Na Zachodniej Ukrainie działać zaczęły partyzanckie grupy podporządkowane GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy, czyli radziecki wywiad wojskowy) i NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych). Oddziały te jednak miały zadania rozpoznawcze i wywiadowcze, nie szukały początkowo zwady z nacjonalistami ukraińskimi. Rosjanie zrzucali grupy spadochroniarzy, mające tworzyć trzon nowych oddziałów partyzanckich. Polowali na nie jednak zarówno Niemcy jak i członkowie i sympatycy OUN. (...) Przeprowadzane były także rajdy przez radzieckie zgrupowania partyzanckie. Były to dobrze uzbrojone i liczne oddziały, które mogły sobie pozwolić na walkę zarówno z Niemcami jak i Ukraińcami. (...) Sowieci wspominali: „Wszystkie wsie objęła zaraza banderowców” oraz „Kanalie strzelały z okien, krzaków i zboża”. Wielokrotnie, aby spokojnie przejść przez ukraińskie wsie, partyzanci Kowpaka udawali banderowców. Sytuacja była tak napięta, że zdarzały się przypadki, starć między poszczególnymi oddziałami radzieckimi. Obie strony napadały także na wsie, w celach rekwizycyjnych, a także by ukrócić wpływy czy to nacjonalistyczne czy komunistyczne.(...) Jako, że liczebność radzieckich partyzantów zaczęła wzrastać, przywódcy UPA i OUN wydali specjalne wytyczne co do postępowania w przypadku styczności z wrogiem. Zalecano ostrożne działania przeciwko Sowietom, akcje miały być skuteczne, uzmysławiające im, że wkroczyli na wrogie ziemie i nie będą mieć tutaj spokoju. W jednej z ulotek propagandowych czytamy: „Wszelkimi sposobami zniszczyć tą bolszewicką swołocz”. Z reguły sotnie czy kurenie UPA unikały otwartych bitew z partyzantami radzieckimi. Wystrzegały się długotrwałych i uciążliwych starć. (...) Oczywiście zdarzały się przypadki rozmów prowadzonych przez poszczególne oddziały partyzanckie z UPA. Dotyczyły one chwilowych rozejmów, wymiany jeńców. Bolszewicy dość długo wierzyli, że są w stanie przeciągnąć na swoją stronę ukraińskich nacjonalistów. Obie strony próbowały w ich trakcie przeciągnąć na swoją stronę jakąś część żołnierzy przeciwnika, którzy byli rozdarci i niezdecydowani, którą stronę poprzeć, używając propagandowego języka.http://www.nowastrategia.org.pl/oun-upa-radziecka-partyzantka-zachodniej-ukrainie/

"W czterdziestym trzecim przyszli do Starej Rafałówki banderowcy. Dużo. Jakaś jednostka UPA. Prowidnyk miał pseudonim »Wierny«. Przestraszyliśmy się, bo kto ich znał, bo i czego się po nich spodziewać. Ale nikogo, widzimy, nie ruszają. Nawet do domów nie wchodzą. [...]. Potem zostawili garnizon swoich - 16 osób - i gdzieś sobie poszli. [...]. Jakoś rano rozpalam piec, słyszę, niby wystrzał gdzieś. Potem krzyk rodziców »Uciekajcie, chowajcie się w pasiece!«. A strzelają już ze wszystkich stron. I pali się. Schowaliśmy się, a Gala [dziewczynka sąsiadów - przyp. A.G.] nie. I wujka mojego nie ma, poszedł do obory karmić bydło. Ojciec mówi - »wyjrzyj, może gdzieś tu jest«. Wylazłam. Patrzę, Gala biegnie. Koszyczki z kociętami niesie przed sobą. Wołam »Tutaj!«. A ona rękami macha - »Czekaj, zaraz!«. Ze strachu oszalała. Zaniosła kocięta do obory. A za chwilę stamtąd taki wrzask straszliwy, że nie wiem. Jak się już uspokoiło wszystko, dowiedzieliśmy się, że to pietrowcy okrążyli Starą Rafałówkę i prowadzili »walkę z banderowcami«. Banderowców kilku zabili, a miasteczko nasze zupełnie, można powiedzieć, zniszczyli. I ludzi niewinnych zabili, nie powiem ile nawet. Galę żywcem w ogień rzucili. (...) Oceńmy celność partyzanckiego (sowieckiego -JK) terroru - spalona zostala duża wieś, setki ludzi straciły dach nad głową i gospodarstwa, zabito 60 osob. Spośród nich tylko 8 osob (13 proc.) to członkowie OUN. Prawdopodobnie również w innych przypadkach większość osób określonych w sprawozdaniach i raportach partyzanckich jako "policjanci, nacjonaliści i zdrajcy ojczyzny" nie miała nic wspólnego z kolaboracją czy narodowym ruchem oporu. (...) W zasadzie traktowanie podwładnych jako jedynie narzędzia do realizacji własnych planów bylo skutkiem ogólnej polityki sowieckiej lekceważenia ludzkiego zycia. Wyrażała się ona rownież w ten sposób, iż czerwoni w odróżnieniu od UPA czy AK niezmiernie rzadko usiłowali chronić ludność cywilną przed planowym rabunkiem i represjami przeciwnika - czy był to terror okupantów, mordowanie Polaków przez UPA, Ukrainców  przez AK czy eksterminacja Zydów i Cyganów (...) Wojna partyzancka zwykle sama prowokuje represje reżimu panującego skierowane przeciw ludności cywilnej, powoduje działania odwetowe. AK i UPA próbowały minimalizować represje okupantów. (...) W tym celu dowództwo UPA różnego szczebla stosowało negocjacje z okupantami, zarówno z nazistami jak i (...) usilowało porozumieć się z komunistami po wojnie. (...) Do centrali w latach 1941-44 docierały bardzo  liczne informacje,że okupanci urządzaja orgie morderstw w odpowiedzi na aktywność partyzantów, jednak do chwili obecnej nie znaleziono ani jednego rozkazu (...), który w jakikolwiek sposób sugerowałby zmiane aktywności czerwonych partyzantów, aby zmniejszyć cierpienia ludności, która znalazła się pod okupacją. Co wiecej, istnieją pośrednie dowody na to, iż centralaświadomie dażyła do prowokowania terroru okupantów, aby z jednej strony nie dopuścić do pogodzenia się mieszkanców z przeciwnikiem, a z drugiej,żeby zachecić ludność do oporu. 

za: A. Gogun:  http://www.niniwa22.cba.pl/stalinowska_wojna_partyzancka_na_ukrainie_1941_1944.htm

"Dowodził tam włąśnie płk. NKWD Nikołaj Prokopiuk, walczyły oddziały radzieckie, polskie AL i oddział AK-NOW, partyzantki zasadniczo antykomunistycznej. Dzięki sprawnemu dowodzeniu, partyzanci wyszli z okrążenia. Ten sam Prokopuk pojawił się jeszcze raz pod wsią Przebraże na Wołyniu. Najpierw zamordował trzech naszych oficerów AK. Potem, kiedy na Przebraże napadła UPA, w ostatniej chwili, kiedy naszym zaczynało brakować amunicji uderzył na tyły Ukraińców. Mało który uszedł z życiem. Tak to się jakoś pletło."  http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=20&t=12190&start=25


"Wstrząsająca sowiecka relacja, napisana przez politruka I Frontu Ukraińskiego, o Rzezi Wołyńskiej. Przeraża fanatyzm. UPA prosi bowiem oddział Armii Czerwonej - w Żabiem na Huculszczyźnie (dziś: Werchowyna) - o rozejm, aby dokończyć mordy na Polakach. (...)

Докладная записка С.Шатилова А.С.Щербакову о действиях украинских националистов в западных областях Украины. 23 апреля 1944 г. (...) По сообщению начальника политотдела армии т. Журавлева, в селе Жабье Черновицкой области насчитывается около 400 вооруженных националистов. Еще до прибытия туда частей этой армии бандеровцы уже знали, какие части движутся и какое у них вооружение. *Когда прибыли в этот населенный пункт подразделение 867 сп., главарь банды передал командиру 4 стр. роты ультимативное требование: *- Не мешайте нам истреблять поляков, тогда и мы не будем трогать ваших.*  В жестокостях и бесчеловечных расправах с мирным населением, в особенности с поляками, *украинские националисты* не уступают фашистским наймитам их пособники – украинские националисты. В населенных пунктах, где еще орудуют националистические банды, жители крайне запуганы и терроризированы. В г. Косов Черновицкой области бандиты расстреляли несколько человек советско-настроенных жителей, вырезали много польских семей, сожгли принадлежащие полякам дома. В г. Куты украинские националисты угрожали советски настроенным гражданам, что, когда части Красной Армии уйдут дальше, тогда они с ними расправятся жестоко. В м. Чернелице этой же области польское население так же сильно запугано бандитами. " za: Łukasz Adamski (facebook)

więcej: https://www.academia.edu/31606531/Sowieckie_relacje_o_Rzezi_Wo%C5%82y%C5%84skiej

Liczne fotografie upowcow przebranych w sowieckie mundury znajduja sie tutaj: http://galinfo.com.ua/news/onlaynfotoarhiv_oun_i_upa__bilshe_3500_svitlyn_254375.html


Lektura dodatkowa: Droga do nikąd. Wojna Polska z UPA (Bellona), Antoni B. Szcześniak, Wiesław Z. Szota; Pany i rezuny. Współpraca AK-WiN i UPA 1945-1947 (Oficyna Wydawnicza VOLUMEN), Grzegorz Motyka, Rafał Wnuk , "Kresowa Księga Sprawiedliwych" (IPN), Romuald Niedzielko (http://www.nawolyniu.pl/sprawiedliwi/sprawiedliwi.pdf)

(49) http://www.ndkt.org/krym-arena-razgula-velikoderzhavnogo-shovinizma-i-ukrainskogo-natsionalizma.html
(50) http://joinfo.com/world/1013835_russian-president-planned-invasion-of-ukraine-before-2004-putins-ex-aide.html
(51) Penetracja Krymu przez islamski dżihad to temat do osobnego opracowania: "Moscow artificially divided the [nationalist] Majlis, which is the unofficial political organization of the Crimean Tatars. (...) Among the Crimean Tatars, a group supportive of Vladimir Putin has emerged and is prepared to push through ideas unpopular among the Majlis members (...) This allows Russia to play these organizations against each other and prevent the Crimean Tatars from making unified statements against Moscow. Over time this could be used to great effectiveness to neutralize Crimean Tatar nationalism and their support for being part of Ukraine." za: http://www.jamestown.org/single/?tx_ttnews[swords]=8fd5893941d69d0be3f378576261ae3e&tx_ttnews[any_of_the_words]=Yemen&tx_ttnews[pointer]=3&tx_ttnews[tt_news]=42559&tx_ttnews[backPid]=7&cHash=4c7be2cb0f42d6fa5bfb359a40db2220#.VxOlxXpbHIV;
również: "One of the main three initiators of the blockade, Lenur Islyamov, would call the food supplies to Crimea ‘a trade made in blood’, but his position is morally problematic: not only is he a Russian businessman (he holds a Russian passport), but he also has business interests in Crimea and Moscow, as well as being a former ‘Vice Prime Minister’ of Russia-annexed Crimea. " za: https://www.opendemocracy.net/od-russia/anton-shekhovtsov/crimean-blockade-how-ukraine-is-losing-crimea-for-third-time; Lenur Islyamov sprowadza "Szare Wilki" na blokadę Krymu zaraz po ogłoszeniu udziału tychże w zamordowaniu zestrzelonego rosyjskiego pilota w Syrii: https://web.facebook.com/photo.php?fbid=10205599583604715&set=a.2016598130390.2103918.1106964109&type=3&theater i https://web.facebook.com/photo.php?fbid=10205600258661591&set=a.2016598130390.2103918.1106964109&type=3&theater; por. ślady FSB i czeczeński terroryzm, sprawa Abri Barajewa: "Abu Bakar osobiście werbował smiertnice do zamachu na Nord Ost. Po Czeczenii poruszał się czarną wołgą równie swobodnie jak Abri Barajew na równie mocnych papierach współpracownika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych", za: http://archive-pl.com/page/519808/2012-10-25/http://terroryzm.wsiz.pl/artykuly,Milczenie-czarnych-wdow.html
(52) https://wikileaks.org/plusd/cables/08KYIV2323_a.html
(53) https://theintercept.com/2015/03/18/ukraine-part-3/
(54) https://larussophobe.wordpress.com/2008/10/04/russia-is-destabilizing-the-crimea/
(55) https://lenta.ru/news/2008/12/22/train/
(56) http://freedomparty.ru/read/1878/
(57) http://www.newsru.com/world/22dec2008/ukr_1.html
(58) korrespondent.net/ukraine/politics/687261-bratstvo-gotovit-partizanov-dlya-zashchity-kryma-ot-rossijskogo-vtorzheniya
(59) http://blogs.pravda.com.ua/authors/nayem/4adc22c19f1b6/

(60) "Dirlewangerowcy" w ukraińskich batalionach ochotniczych nie wzięli się "znikąd": Iwan Melnyczenko, Zug- lub Hauptscharführer ukraińskich ochotników SS Dirlewanger był członkiem OUN(b). Około 50 dezerterów z kontrolowanego przez SS Dirlewanger 118 batalionu Schuma zasiliło nastepnie UPA na Wołyniu;  za http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=116667

(61) https://web.facebook.com/anton.shekhovtsov/posts/10205956384884524
(62) https://web.facebook.com/anton.shekhovtsov/posts/10205112281822475?pnref=story
(63) "Таким образом, свою полугодовую борьбу с губернаторским кланом Фейгин, при поддержке Москвы, выиграл. Местные наблюдатели подчеркивали "тщательно спланированный" характер этой операции." za: https://lenta.ru/articles/2012/11/20/feigin/
(64) artprotest.org/cgi-bin/news.pl?id=4049
(65) http://www.voanews.com/content/russian-police-raid-opposition-leaders-home-ahead_of_protests/1205751.html?s=1=
(66) http://labuszewska.blog.tygodnikpowszechny.pl/2013/09/10/odwilz-kontrolowana/
(67) http://pl.sputniknews.com/swiat/20151105/1355185/Francja-telewizja-Putin.html#ixzz45cGlud5E
(68) https://globalvoices.org/2014/10/21/russia-opposition-ukraine-crimea-navalny-mbk/
(69) http://willzuzak.ca/cl/bookreview/Salter2007NaziWarCrimesOSS.pdf
(70) Eric Lichtblau "The Nazis next door"
cz.1 http://www.democracynow.org/2014/10/31/the_nazis_next_door_eric_lichtblau
cz.2 http://www.democracynow.org/2014/10/31/part_2_eric_lichtblau_on_the
(71) Russ Bellant "Old Nazis, the new right, and the Republican party: domestic fascist networks and U.S. cold war politics" za: http://www.thenation.com/article/seven-decades-nazi-collaboration-americas-dirty-little-ukraine-secret/
(72) Breitman, Goda "US intelligence and the Nazis" http://ebooks.cambridge.org/ebook.jsf?bid=CBO9780511618178
(73) Breitman, Goda "Hitler's Shadow" https://www.archives.gov/iwg/reports/hitlers-shadow.pdf
(74) https://books.google.ru/books?id=_bV5ncXNke4C&pg=PA163&lpg=PA163&dq=Antibolshevik+Bloc+of+Nations+nazis&source=bl&ots=hzvvXjns2z&sig=Bd2VoAvlORj4t51el6obBR6VEdQ&hl=ru&sa=X&ved=0ahUKEwj5xpWD2YTMAhUGP5oKHchnBDAQ6AEIRDAG#v=onepage&q=Antibolshevik%20Bloc%20of%20Nations%20nazis&f=false
(75) http://www.gao.gov/products/GGD-85-66
(76) http://www.thirdworldtraveler.com/Fascism/Politics_B_CS.html
(77) http://wyborcza.pl/magazyn/1,134494,14723816,Jego_ekscelencja_uciekinier.html
(78) http://www.foia.cia.gov/sites/default/files/document_conversions/1705143/STUDIES%20IN%20INTELLIGENCE%20NAZI%20-%20RELATED%20ARTICLES_0015.pdf
(79) http://www.videofact.com/polska/gotowe/a/abn/relacja.html
(80) http://www.videofact.com/kpn_na_zachodzie.html
(81) http://www.historia.kpn-1979.pl/doku.php?id=tomasz_sokolewicz
(82) "Wolność dla wszystkich Narodów! Wolność dla każdego Człowieka! "http://www.cdvr.org.ua/content/бандерівський-фактаж-російського-агітпропу - to hasło z oryginalnej ulotki propagandowej OUN/UPA autorstwa Nila Chasewycza z lat 40. i Konferencji Narodów Zniewolonych z listopada 1943 ( o imperialno-radykalnej propagandzie OUN http://www.new.org.pl/5456-niezrozumiany-nacjonalizm , hasłem "za wolność narodów" [od bolszewizmu] posługiwała się również na Ukrainie niemiecka propaganda http://ar25.org/sites/default/files/13_propaganda.jpg) , a następnie koncepcja przewodnia Antybolszewickiego Bloku Narodów pod kierownictwem małżeństwa prominentnych działaczy historycznego OUN(b) "przejętych" w swoim czasie przez CIA , Jarosława i Sławy Stećków (współpraca z nazistami i pogrom lwowski 1941 patrz: str. 27-28, przykład próby racjonalizowania kolaboracji w historiografii ukraińskiej http://www.history.org.ua/LiberUA/Book/Upa/1.pdf ; identyfikacja członków banderowskiej milicji biorących udział w pogromie lwowskim na podstawie zachowanych legitymacji http://www.istpravda.com.ua/columns/2013/02/25/114048/ ; dyskusjahttp://www.aapjstudies.org/manager/external/ckfinder/userfiles/files/Carynnyk%20Reply%20to%20Motyl.pdf  " Основними відповідальними особами за створення «міліції» були Ярослав Стецько та Іван Равлик , tłum.głównymi inicjatorami utworzenia [banderowskiej] milicji byli Jarosław Stećko i Iwan Rawlik" ; za: ukr.wikipedia Українська народна міліція — Вікіпедія) ; dokument OUN nt udziału milicji w pogromie lwowskim , za: Edouard Dolinsky: https://web.facebook.com/photo.php?fbid=2029443407087717&set=p.2029443407087717&type=3&theater ; więcej o milicji OUN, policji pomocniczej i UPA:  https://www.researchgate.net/publication/270280379_OUNb_ta_nacistski_masovi_vbivstva_vlitku_1941_roku_na_istoricnij_Volini_The_OUN-B_and_the_Nazi_Mass_Murders_in_the_Summer_of_1941_in_Historic_Volhynia  i  http://www.holocaust.kiev.ua/z2/Articles_Prusin.pdf , za: Ivan Katchanovski, facebook)

"The Germans engaged Ukrainian nationalists of the OUN, the leadership of whichwas concentrated to German-occupied Poland. In May, 1941, the OUN(b)set up an action program for cleansing the terrain under their control fromnations “inimical to us – us Muscovites, Poles, and Jews” to be “destroyed inthecourse of struggle. On June 25, Yaroslav Stets’ko wrote to Bandera “we aresetting up a militia that will help remove the Jews and protect the population.” (Tsentral’nyi Derzhavnyi Arkhiv Vyshyi Orhaniv Vlady Ukrainy (Henceforth TsDAVOV), f.3833, op. 1, spr. 12, l. 10 Telegram Iaroslav Stets’ko, 25.06.1941, Nr. 13; “Ukrains’kyi narode!” OUN(b) flyer, TsDAVOV Ukrainy, 01.07.1941, f. 3833, op. 1, spr. 42, l.35. See also Pohl, Dieter: Nationalsozialistische Judenverfolgung in Ostgalizien 1941–1944:Organisation und Durchführung eines staatlichen Massenverbrechens, München: Verlag R.Oldenbourg (2nd ed.) 1997, p. 57.23; Berkhoff, Karel C./Carynnyk, Marco: The Organization of Ukrainian Nationalists and Its Attitude toward Germans and Jews: Iaroslav Stetsko’s 1941 Zhyttiepys, in: HarvardUkrainian Studies, 23 (1999) 3–4,p. 149–184. Rossolin´ski-Liebe, Grzegorz: The “UkrainianNational Revolution” of 1941: Discourse and Practice of a Fascist Movement, in: Kritika,Explorations in Russian and Eurasian History, 12 (2011) 1, p. 83–114. ) OUN(b) flyers encouraged the population not to lay down their weapons, but todestroy Jews, communists and national minorities. On June 30, 1941, the OUN(b) declared the “renewal” of Ukrainian statehood. Modelling this state afterTiso’s Slovakia or Pavelic´’s Croatia, Yaroslav Stets’ko, its self-proclaimed 29-year-old prime minister enthusiastically declared his dedication to the new Europe and endorsed “German methods of exterminating Jewry.” Organized by the OUN(b) militia, pogroms broke out in atleast 58 localities across Western Ukraine. The number of pogroms differ significantly, from 35 to over 140, asdoes the the estimates of number of victims, which ranges between 13,000 and35,000. The Germans from 1940 trained OUN men for military service, and  OUN-organized formations in German service took part in the mass murder of Jews. When Hitler refused to recognize the OUN as allies, much of the OUN leadership, including Bandera and Stets’ko, was arrested and incarcerated,whereas many of the local rank-and-file members continued as collaborators." -   P.A.Rudling https://www.academia.edu/5258403/_Memories_of_Holodomor_and_National_Socialism_in_Ukrainian_Political_Culture_in_Yves_Bizeul_ed._Rekonstruktion_des_Nationalmythos_Frankreich_Deutschland_und_die_Ukraine_im_Vergleich_G%C3%B6ttingen_Vandenhoeck_and_Ruprecht_Unipress_2013_227-258?email_work_card=view-paper 


In April 1944 Stepan Bandera and his deputy Yaroslav Stetsko were approached by Otto Skorzeny to discuss plans for diversions and sabotage against the Soviet Army."  Завдання підривної діяльності проти Червоної армії обговорювалося на нараді під Берліном у квітні того ж року (1944) між керівником таємних операцій Bермахту О.Скорцені й лідерами українських націоналістів С.Бандерою та Я.Стецьком» D.Vyedeneyev O.Lysenko OUN and foreign intelligence services 1920s–1950s Ukrainian Historical Magazine 3, 2009 p.137– Institute of History National Academy of Sciences of Ukraine https://web.archive.org/web/20120302234135/http://www.history.org.ua/JournALL/journal/2009/3/11.pdf ; " In September 1944 Stetsko and Stepan Bandera were released by the German authorities in the hope that he would rouse the native populace to fight the advancing Soviet Army. With German consent, Bandera set up headquarters in Berlin. The Germans supplied the OUN-B and the UPA by air with arms and equipment. Assigned German personnel and agents trained to conduct terrorist and intelligence activities behind Soviet lines, as well as some OUN-B leaders, were also transported by air until  early 1945"   http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,892820,00.html , https://web.archive.org/web/20090325095047/http://history.org.ua/oun_upa/upa/18.pdf p.338,https://web.archive.org/web/20120302234135/http://www.history.org.ua/JournALL/journal/2009/3/11.pdf p. 136-137 za: "Yaroslav Stetsko" en.Wikipedia ; "Gehlen-Skorzeny-Dulles connection is described in E.H. Cookridge's 'Gehlen: Spy of the Century' (New York: Random House, 1971)", za: D. Miller 'The JFK Conspiracy', p.42

aktualizacja 2016-08-04 wywiad z Kaiem Struve m.in. o banderowskiej milicji i jej uczestnictwie w pogromach lata 1941 r : http://zaxid.net/news/showNews.do?kult_banderi_v_oun_buv_chastinoyu_populyarnih_v_193040_rokah_kultiv_fyureriv&objectId=1399628

Simpson, Blowback (1988) str. 217. "The Central Intelligence Agency did not sever its ties with the extremist exile organizations once they had arrived in this country. Instead, it continued to use them in clandestine operations both abroad and in the United States itself. Before the middle of the 1950s the agency found itself entangled with dozens-and probably hundreds-of former Nazis and SS men who had fought their way into the leadership of a variety of Eastern European emigre political associations inside this country. Instead of withdrawing its support for the extremist groups and for the men and women who led them, the CIA went to considerable lengths to portray these leaders as legitimate representatives of the countries they had fled. At about the same time that the agency initiated the immigration programs ... it dramatically expanded its publicity and propaganda efforts inside the United States itself. A major theme of this effort was to establish the credibility and legitimacy of exiled Eastern European politicians-former Nazi collaborators and non-collaborators alike-in the eyes of the American public. Through the National Committee for a Free Europe (NCFE) and a new CIA-financed group, the Crusade for Freedom (CFF), the covert operations division of the agency became instrumental in introducing into the American political mainstream many of the right-wing extremist emigre politicians' plans to "liberate" Eastern Europe and to "roll back communism." Saunders, Cultural Cold War (1999), p. 132. "The Crusade for Freedom was used to launder money to support a program run by Bill Casey, the future CIA director, called the International Refugee Committee in New York, which allegedly coordinated the exfiltration of Nazis from Germany to the States where they were expected to assist the government in its struggle against Communism." Sowiecka propaganda a elementy nazistowskie wewnątrz ponadnarodowego ruchu antykomunistycznego: https://books.google.fr/books?id=0ZqxAwAAQBAJ&pg=PA113&lpg=PA113&dq=Transnational%20anti%20communism%20neo%20nazism&source=bl&ots=UKykFor3mr&sig=f_RhboYnX9e5iWnRCtIwx_lCDBg&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwivwdeBw6fXAhXDtBoKHTGYA8sQ6AEIOjAI#v=onepage&q=Transnational%20anti%20communism%20neo%20nazism&f=false

"12 marca zmarła Sława Stećko, wybitna postać ukraińskiej polityki, nacjonalistka w najlepszym znaczeniu tego słowa. Miałem zaszczyt ją znać (...) Każde spotkanie z panią Sławą było dla mnie ogromnym przeżyciem. W okresie stanu wojennego wspierała polską opozycję. Organizowała pomoc finansową. (...)" czytaj dalej: http://www.wprost.pl/ar/42006/Bez-granic/?I=1060

Stecko sowieckim agentem? str. 12 https://iwpchi.files.wordpress.com/2014/03/cia_nazi_war_criminals_files_bandera.pdf

Patrz również: Krzysztof Janiga "Gdy banderowiec staje sie polskim bohaterem" http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/gdy-banderowiec-staje-sie-polskim-bohaterem 

(83) https://books.google.pl/books?id=GnkBYN8ipYcC&pg=PA253&lpg=PA253&dq=Lebed+Dulles&source=bl&ots=DiFqhmlh-M&sig=JPfngu9XKZnq9KyMOq0jJcpMGl4&hl=fr&sa=X&ved=0ahUKEwjsqMG9lI7MAhWDYZoKHabZBb4Q6AEILDAC#v=onepage&q=Lebed%20Dulles&f=false
(84) http://www.foia.cia.gov/sites/default/files/document_conversions/1705143/AERODYNAMIC%20%20%20VOL.%205%20%20(DEVELOPMENT%20AND%20PLANS)_0004.pdf
(85) https://books.google.pl/books?id=vvwBBAAAQBAJ&pg=PT60&lpg=PT60&dq=Mykola+Lebed+Bush&source=bl&ots=VuW4TXmT5S&sig=JVjLqqoiZ1GRX1vwMsmay333EZU&hl=fr&sa=X&ved=0ahUKEwjIx_yQgYrMAhUDjywKHd1tCdMQ6AEIWDAM#v=onepage&q=Mykola%20Lebed%20Bush&f=false
(86) https://books.google.pl/books?id=CqXACQAAQBAJ&pg=PA132&lpg=PA132&dq=Antibolshevik+Bloc+of+nations+Poland&source=bl&ots=p9m_YMrONj&sig=FVbiC1dmG0oCeZZHWDS03kYnHgA&hl=fr&sa=X&ved=0ahUKEwjswqaZ3YTMAhVqMZoKHUlUA0kQ6AEIUjAH#v=onepage&q=Antibolshevik%20Bloc%20of%20nations%20Poland&f=false   B. Komorowski (str. 132), R. Sikorski (str. 132,135),  P. Tyma ( w kontekście fot. z Gdańska w 1989, str. 133)

" The major change in FY-84 was that a new editorial board took over the journal consisting of younger people who, in their approach to editorial work, combine that which is in the past with new elements that are changing the scope of the journal. For example: the new editorial board is placing more materials dealing with the situation in Poland--designed to foster Ukrainian/Polish cooperation (...) --Since the formation of SOLIDARITY in Poland and the eventual imposition of martial law, 'Suchasnist' has been going into Poland in large quantities--designed to achieve two missions: (1) to infiltrate it via Poland into the Ukraine, and (2) to show the Polish opposition that the Ukrainian question is a vital one for their own thinking. In FY-84 there were a number of articles from Suchasnist being republished in the Polish underground press (in Polish translation). In July 1984 an interview was held by a Polish underground publication KOS with ORDYNAMIC/57, the president of QRDYNAMIC about Suchasnist and Polish/Ukrainian relations. (...) - In FY-84 ORDYNAMIC began the process of preparing for publication a special issue of Suchasnist journal in the POLISH language. This issue is in addition to the normally planned, Ukrainian-language issues of the journal and is designed for distribution into Poland to further Polish/Ukrainian cooperation. (...) In the later part of FY-84 QRDYNAMIC began receiving confirmation that materials which QRDYNAMIC sent to Poland were slowly being distributed into Ukraine by groups connected to the Polish Solidarity underground. This was confirmed by recent emigres who arrived in Paris (TARGALSKI from Oboz and the Niepodleglosc group). In fact, this group asked for more materials which it could distribute back into Ukraine. (...) In a related field, the sharp increase in attacks by the Polish press on Ukrainian nationalism, and the fact that in some cases the Polish SB have written that they have run joint operations with the KGB in combating Ukrainian nationalism is indicative that  the KGB is asking the Polish services to help them in combating book infiltration activities. https://cryptome.org/2016/01/cia-ua-qrdynamic.pdf

Przemyt nacjonalistycznej propagandy ( w tym "Historii UPA" Lebiedzia z 1946, Kuzio, Op.cit. str. 134) z terytorium Polski na terytorium USRR (Kuzio, Op. cit. str. 137) przez przedstawicieli polskiej opozycji demokratycznej potwierdzają odtajnione bardzo niedawno sowieckie dokunenty, opublikowane przez ukraińskiego historyka Ołeksandra Zinczenkę: https://web.facebook.com/photo.php?fbid=1314859245195675&set=ms.c.eJwzNDY0sTC1NDIxNbQ0NTM31TOECRhamBkZmxgBAHJtBrk~-.bps.a.1314859228529010.1073741851.100000148359180&type=3&theaterhttps://web.facebook.com/photo.php?fbid=1314859241862342&set=ms.c.eJwzNDY0sTC1NDIxNbQ0NTM31TOECRhamBkZmxgBAHJtBrk~-.bps.a.1314859228529010.1073741851.100000148359180&type=3&theater 

(86cd.) https://www.facebook.com/photo.phpfbid=1263200157096451&set=a.108217059261439.16615.100002194373863&type=3&theater -"Przyjaciel" Woycickiego, kojarzony z Korczyńskim Dmytro Sawczenko jest uważany przez rosyjskie kręgi terrorystyczno-neonazistowskie związane z ruchem Ra[cial]Ho[ly]Wa[r], w tym z pilotowanym przez Kreml BORN , za "swojego" http://ru-nsn.livejournal.com/2493723.html; tu Sawczenko w grupie lwowskich neonazistów wpisuje się dżihadystowskim gestem w popularne, dyskretne "małe zigi" https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1607578826185341&set=t.100002461176631&type=3&theater i udziela poparcia wystrojonemu w koszulkę z dewizą SS Totenkopf " Meine Ehre heißt Treue" liderowi środowiska " Tarasowi Hammerowi" http://komuvnyz.com/komu-vnyz-vvazhaie-tarasa-khammera-vzirtsem-chesnosti-my-razom/ , o "Hammerze" http://prometei.org/blogy/taras-hammer-bobanych-shho-pryhovuye-golova-lvivskogo-pravogo-sektoru/ i o tym jak środowiska rosyjskich i ukraińskich neonazistów wzajemnie się przenikają http://uglich-jj.livejournal.com/92365.html i https://tvrain.ru/articles/names-401683/, ponadto: "Уже во время суда над БОРН в одном из праворадикальных изданий появилась информация о том, что один из изначальных лидеров ДНР Игорь Гиркин (Стрелков) был куратором БОРН сперва от Службы защиты конституционного строя ФСБ, позже от Администрации Президента РФ.(...) Подводя итоги, следует также указать на то, что связи российских неонацистов с Украиной не ограничиваются кругами около БОРН. (...) И в беспорядках в Харькове и Одессе, и в вооруженном конфликте на территории Донецкой и Луганской областей, (...), активное участие принимают добровольцы из России, члены праворадикальных организаций, в том числе «Черной сотни», Евразийского союза молодежи, «Другой России» и так далее. Кроме того, сообщалось, в частности, что активными участниками пророссийских сепаратистских выступлений на территории Украины являются боевики «Русского Национального Единства», старейшей российской неонацистской организации. Лидер РНЕ Баркашов прямо инструктировал сепаратистов о том, как фальсифицировать так называемый «референдум о статусе ДНР» 11 мая. К РНЕ ранее принадлежал также первый «народный губернатор Донбасса» Павел Губарев. С другой стороны, к «Азову» имеет отношение ряд известных российских неонацистов. Помимо Романа Железнова, в «Азове» служит российский неонацист Алексей Кожемякин по прозвищу «Коловрат». Другой доброволец «Азова» — член движения «Реструкт» из Чебоксар Михаил Орешников — сдался украинским пограничниками летом 2014 года. В декабре 2014 года из рук Президента Украины Петра Порошенко получил украинское гражданство боец «Азова» Сергей Коротких по прозвищу «Малюта», один из лидеров крупнейшего российского неонацистского объединения «Национал-социалистическое общество». В 2016 году в Кирове был задержан местный житель – вернувшийся на родину бывший боец «Азова». Детали участия этих и других российских праворадикалов в российско-украинском военном конфликте еще ждут своих исследователей." za: http://www1.ku-eichstaett.de/ZIMOS/forum/docs/forumruss25/11GrytsenkoBORN%20neu%20L.pdf )

86 ccd) O Natalii Kockowycz: bohaterka artykułu w towarzystwie rosyjskiego neonazisty Zeleznowa "Zuchela" eksponuje 'SS Galizien nostalgics' i inne fotografie na stronie facebook https://web.facebook.com/photo.phpfbid=752877708111539&set=pb.100001679503929.-2207520000.1463843959.&type=3&theater oraz więcej o środowisku rosyjskich neonazistów w Kijowie - również "Zuchel" pierwszy po prawej na pierwszej fotografii -http://nr2.com.ua/News/politics_and_society/Russkiy-centr-imeni-Adolfa-Gitlera-v-stolice-Ukrainy-119858.html ; o instrumentalizacji tego środowiska przez koła prokremlowskie: http://www.anticompromat.org/nazi-p/spr_rusobr.html za: Andreas Umland http://ukraine.politicalcritique.org/2016/03/dobrovolcheskie-vooruzhyonnye-formirovaniya-i-radikalnyj-natsionalizm-v-poslemajdannoj-ukraine/: "Неонацистский импульс создания «Азова» был настолько велик, что в его так называемом русском корпусе оказались неонацисты из России Роман Железнев, Алексей Кожемякин и Александр Паринов, а другой россиянин похожих взглядов Алексей Барановский, переехавший в Украину, мог исследовать будни «Азова». Примечательно, что Паринов и Барановский ранее были связаны с одной из самых пресловутых неонацистских группировок путинской России, с так называемой Боевой организацией российских националистов (БОРН), которая, среди прочего, занималась целенаправленными убийствами российских антифашистов. Легальное крыло БОРНа «Русский образ» одно время находилось под непрямым покровительством Кремля ." ; "But a Moscow City Court jury found Ilya Goryachev, 33, guilty of illegal arms possession, masterminding five killings, and organising a brutal neo-Nazi gang that hatched plans to create a "Fourth Reich" in Russia. Goryachev fainted on July 24 while a judge was reading the verdict that sentenced him to life in jail. He claimed earlier he was a "political prisoner" framed by the FSB, Russia's main KGB-successor intelligence agency, and spouted the names of Kremlin officials, lawmakers, and Orthodox Church clerics he once worked for " http://www.aljazeera.com/indepth/features/2015/09/russia-ultra-nationalist-crackdown-150916131749975.html; "According to Zheleznov, his contact with the aides had been brokered by Ilya Goryachev, the co-founder of Born, a notorious Moscow ultranationalist gang. Goryachev was believed to have friends in high places. In media interviews, he claimed he was trying to build a broad nationalist movement curated by the government. Born’s political wing, Russky Obraz, staged joint actions with pro-Kremlin youth groups, helping to marginalize and suppress the liberal opposition. At subsequent trials involving Born members, witnesses and suspects said Goryachev had been in frequent contact with senior figures in the Russian parliament, the presidential administration, and pro-Kremlin movements. These statements correspond with other accounts of official dealings with the far right, in which employees and associates of the Kremlin seem to act with autonomy, providing their bosses with a degree of deniability." https://codastory.com/disinformation-crisis/armed-conflict/brothers-in-arms

(87) "Royal United Services Institute has considered both the speaker's past and his current political activities and has decided that none fail the stringent qualifying tests applied by the Institute." za: http://www.thejc.com/news/uk-news/147693/far-right-party-founder-ukraine-welcomed-uk
(88) http://www.ukrinform.net/rubric-politics/1970991-canada-to-continue-supporting-ukraine-pm-trudeau.html
(89) https://web.facebook.com/photo.php?fbid=10151101890997051&set=ecnf.549022050&type=3&theater

(90) "В «Азове» присутствуют представители международной праворадикальной структуры «Misanthropic Division» (MD)" za:http://korrespondent.net/ukraine/3678807-polk-belykh-luidei-chto-my-znaem-ob-azove?utm_source=facebook.com (udostępnione przez: Tomasz Maciejczuk facebook); Misanthropic Division i Swoboda na Majdanie:http://4.bp.blogspot.com/-T_MtwIp1N4w/UzTG-LJnDbI/AAAAAAAABVA/ZI5jy52_mw8/s1600/MD-KMDA-2.jpg,http://2.bp.blogspot.com/-lgIInxbcCFs/UzTHCPgBJQI/AAAAAAAABVI/TBLwlDcrkiQ/s1600/MD-KMDA-1.jpg  za:http://anton-shekhovtsov.blogspot.com/2014/03/blog-post_28.html ; "Kuznetsov has been in Ukraine since summer 2014 as a political refugee. He had difficulties explaining why he needed this status. (...) The admins of "Orange" (namely Kuznetsov and Terekhov) are mentioned in the recently published "SurkovLeaks" email dump, where one of them was considered as Surkov's possible ally, despite their opposition views and support for Maidan"za:http://reftlight.euromaidanpress.com/2016/11/17/revanche-who-was-behind-the-emergence-of-tradition-and-order-part-2/ ; http://www.thenation.com/article/congress-has-removed-a-ban-on-funding-neo-nazis-from-its-year-end-spending-bill/ , 

(91) http://ru.tsn.ua/ukrayina/poligraf-podtverdil-chto-krasnov-rabotal-na-specsluzhby-rf-i-poluchal-sredstva-na-terakty-601778.html
(92) http://khpg.org/en/index.php?id=1460280717
(93) http://news.liga.net/news/politics/10053190-zaderzhannyy_v_rf_sotrudnik_sbu_ne_mozhet_obyasnit_svoikh_deystviy.htm
(94) http://foreignpolicy.com/2016/04/07/obama-was-not-a-realist-president-jeffrey-goldberg-atlantic-obama-doctrine/
(95) http://www.wnd.com/2016/04/putin-trying-to-take-down-nato-without-firing-a-shot/
(96) wypowiedź Wiesława Tokarczuka udostępniona autorowi.
(97) Wiesław Tokarczuk, Ibid.
(98) Wiesław Tokarczuk, Ibid, za: oryginał wniosku
(99) Wiesław Tokarczuk, Ibid.

(100)  https://wiadomosci.tvp.pl/33413345/sponsorzy-fundacji-otwarty-dialog

(101) http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/blaszczak-kontrolowal-fundacje-otwarty-dialog-nie-dopatrzyl-sie-uchybien/jeevvle

( poszerzony oryginał artykułu z portalu natemat.pl)

Zobacz galerię zdjęć:

Unikalny dokument UPA dot. "akcji antypolskiej" odnaleziony przez Grzegorza Motykę, fot. Łukasz Adamski (facebook),
Unikalny dokument UPA dot. "akcji antypolskiej" odnaleziony przez Grzegorza Motykę, fot. Łukasz Adamski (facebook), "Polska i Ukraina w latach trzydziestych–czterdziestych XX wiekuNieznane dokumenty etc.", za: www.zbrodniawolynska.pl Stećko wzywa do eksterminacji Żydów "niemieckimi metodami" (hromadskie/ Eduard Dolinsky) Upowcy przebrani w sowieckie mundury napadają na polskie wioski - z archiwum Łebiedzia
Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale