Kaczka Moralna
Polska podzielona to Polska osłabiona. Na to liczą nasi wrogowie ze wschodu. Dzisiaj mija kolejny dzień kłamstwa smoleńskiego na plecach którego żerują tacy osobnicy jak Macierewicz, Sakiewicz, Binienda, Nowaczyk, Berczyński czy Kaczyński.
5 obserwujących
188 notek
92k odsłony
386 odsłon

Kongres USA dołącza do krytyków rządów bezprawia piSu. Pełne tłumaczenie listu.

Wykop Skomentuj40

Przewodnicy komisji ds międzynarodowych w Kongresie, Eliot Engel oraz przewodniczący podkomisji odpowiedzialnej za Europę, William Keating, skierowali pismo do Andrzeja Dudy, w którym wyrażają zaniepokojenie stanem praworządności w Polsce oraz wzywają go do zawetowania tzw ustawy kagańcowej.

Warto zwrócić uwagę na to, że pismo jest datowane na 17 stycznia br i zapewne dotarło do Dudy następnego dnia a dzień później (19 stycznia), był pierwszym dniem od tygodnia, gdzie Duda na swoich wiecach wyborczych nie atakował sędziów i instytucji międzynarodowych. Przypadek? Nie sądzę.

Co ciekawe, w piśmie kongresmeni dają do zrozumienia, że USA jest świadom podobnych czystek, które wcześniej zaszły w polskich służbach wojskowych i wywiadowczych, co wbrew zapewnieniom polityków PiS, raczej nie świadczy dobrze o naszej współpracy wojskowej z USA, skoro kongresmeni zdecydowali się o tym wspomnieć w piśmie dotyczącym sądownictwa.

Ostatnio Pan Prezydent krzyczał, że nie pozwoli na to by w obcych językach narzucać mu jaki on chce mieć ustrój w Polsce, więc pozwoliłem sobie na przetłumaczenie pisma kongresmenów dla Pana Prezydenta. 
17 styczeń, 2020 Jego Ekscelencja Andrzej Duda
Prezydent Rzeczpospolitej Polski
Waszawa, PolskaSzanowny Panie Prezydencie Duda:Jako długoletni zwolennicy silnych stosunków USA-Polska opartych na wspólnych wartościach demokratycznych piszemy, aby wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie reformami sądownictwa w Polsce, które nie zachowują zasad niezawisłości sądów i trójpodziału władzy.Od 2015 r. polski rząd podejmuje niepokojące kroki w celu umocnienia władzy kosztem polskich instytucji demokratycznych. Kroki te, w tym próby usunięcia dużej liczby sędziów Sądu Najwyższego oraz nękanie sędziów, którzy starają się kontrolować władzę, podważyły niezależność sądownictwa w Polsce. Te same metody zostały już wykorzystane przez polski rząd do czystek w służbach wojskowych i wywiadowczych i zastąpienie tych, którzy nie wyrażali pełnego poparcia dla polityki rządowej, partyjnymi sprzymierzeńcami, tym samym rujnując bezstronny charakter tych instytucji.Mamy szczególne obawy co do projektu ustawy uchwalonej niedawno przez Sejm 20 grudnia 2019 r., wprowadzającej zmiany do ustawy o sądach powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i innych ustawach. Razem z wcześniejszymi, tak zwanymi ustawami reformującymi sądownictwo, przyjętymi w ciągu ostatnich czterech lat, obecny projekt ustawy stanowi dalsze zagrożenie dla niezawisłości sądów, ogranicza swobodę wypowiedzi i zrzeszania się sędziów, ogranicza samorządność sędziowską i rozszerza kontrolę polityczną nad pracą sądów. Umożliwia to między innymi oskarżenia dyscyplinarne przeciwko sędziom, którzy kwestionują politykę rządu, usuwając mechanizmy gwarantujące zachowanie równowagi politycznej, a także ogranicza udział organów sądowniczych w podejmowaniu decyzji znajdujących się w ich kompetencji, w tym mianowanie prezesa Sądu Najwyższego i innych sędziów.Wdrożenie tego prawa stanowiłoby znaczący krok wstecz dla historycznie silnego przywództwa Polski w reformach demokratycznych w Europie. Erozja wartości demokratycznych podważyłaby wielkie postępy, jakie Polska poczyniła przez dziesięciolecia, aby zbudować nowoczesny, demokratyczny kraj.Mamy nadzieję, że tętniąca życiem polska demokracja będzie dalej rozkwitała dla jej obywateli i dla Europy. Siła Polski - podobnie jak Ameryki - opiera się na szacunku dla tradycyjnych wartości demokratycznych. Z tego powodu, jako przyjaciele Polski, apelujemy do niepodpisywania tej ustawy.
Z poważaniem,


Eliot L Engel - Przewodniczący komisji spraw zagranicznych


William R Keating – Przewodniczący podkomisji na Europę, Euroazję, Energetyki i Środowiskaimage

image

Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale