Kaczka Moralna
Polska podzielona to Polska osłabiona. Na to liczą nasi wrogowie ze wschodu. Dzisiaj mija kolejny dzień kłamstwa smoleńskiego na plecach którego żerują tacy osobnicy jak Macierewicz, Sakiewicz, Binienda, Nowaczyk, Berczyński czy Kaczyński.
9 obserwujących
377 notek
163k odsłony
281 odsłon

Równo 40 lat temu aresztowano Bronisława Komorowskiego.

Komorowski
Komorowski
Wykop Skomentuj16

11 listopada 1979 r. Bronisław Komorowski, Andrzej Czuma, Wojciech Ziembiński i Józef Janowski zorganizowali w Warszawie nielegalne wówczas obchody Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 


W czasie demonstracji zostali zatrzymani przez służbę bezpieczeństwa PRL, a następnie w styczniu 1980 roku skazani przez późniejszego wiceministra rządu PiS Andrzeja Kryże na karę pozbawienia wolności od miesiąca do trzech miesięcy. 


Przyszły wiceminister sprawiedliwości rządu PiS skazał przyszłego prezydenta wolnej już Polski na miesiąc aresztu za "demonstracyjne okazanie lekceważenia dla narodu polskiego za stwierdzenie, że Polska Rzeczpospolita Ludowa nie jest krajem niepodległym". 


Areszt dla Komorowskiego i pozostałych uczestników tamtej manifestacji był jednym z pierwszych jaki ekipa gierkowska stosowała wobec opozycji, gdzie zazwyczaj wcześniej zamykano jedynie na dołek na 48 godzin.


Wiele lat później Jarosław Kaczyński, który jako premier był przełożonym Andrzeja Kryże już w wolnej Polsce, powie o Gierku, że chociaż był komunistą, to jednak był patriotą a skazanych w tamtym procesie jego ekipa i kontrolowane przez niego media będą nazywać zdrajcami.


Po upadku PRL wyrok przez lata próbowano zrewidować. W 1996 roku Sąd Najwyższy uniewinnił Czumę, Ziembińskiego i Janowskiego. Komorowskiego nie mógł uwzględnić, bo wtedy był objęty immunitetem poselskim i musiał zostać wyłączony ze sprawy. I tak przez kolejnych 20 lat, bo polityk najpierw zasiadał w Sejmie, a potem pełnił urząd Prezydenta RP.


Dopiero w 2016 r., gdy Komorowski przestał być czynnym politykiem i stracił ochronę immunitetotwą, Sąd Najwyższy formalnie go uniewinnił.
Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale