Melanż
Bo ciemny jest zamsz, który kosi jak żniwo.
0 obserwujących
1 notka
2155 odsłon
200 odsłon

Instytucja poręczenia osoby publicznej

Wykop Skomentuj9

"17 osób ze świata nauki, kultury i polityki poręczyło za Sławomira Nowaka, który przebywa w areszcie. Jego obrońca mec. Antoni Kania-Sieniawski nie chce ujawnić ich nazwisk, zasłaniając się brakiem zgody od tych osób."  Ten tekst przeczytałem na znanym portalu przeznaczonym dla Polaków*

Poręczenie  to nie odniosło żadnego skutku. Sąd odwoławczy potwierdził argumenty sądu I instancji tj. duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa, grożąca podejrzanemu surowa kara, a także obawa matactwa. Czyli poręczenie zignorował.

Mam pytanie:  Czy 17 osób to dużo, czy mało. Czy jest jakiś mnożnik dla osób nauki, kultury, czy tam polityki? Np. głos naukowca to jak głos i pół głosu, głos kulturalnego to 1,2 głosu, a głos polityka, wiadomo, to 0,5 głosu zwykłego obywatela.

To pytanie powyższe jest wstępem do zasadniczego problemu, który mnie nurtuje w tym zakresie. Co się dzieje z osobami, które za kogoś poręczyły, a osoba ta została ostatecznie prawomocnie skazana? Po głowie chodzi mi pewne głośne nazwisko, ale wyrok w tej sprawie zapadł w I instancji i w dodatku nieprawomocny.

Ale ogólnie to jak to jest? Jaka jest waga takiego poręczenia i jakie sa skutki dla poręczyciela w przypadku wtopy?


*https://wiadomosci.wp.pl/slawomir-nowak-nie-wyjdzie-z-aresztu-mamy-komentarz-adwokata-6541945495332993a

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka