617 obserwujących
369 notek
3443k odsłony
  656   0

"Projekt" - cd

 

W uzupełnieniu do wcześniejszej notki "Projekt", w którym postawiłam tezę, że sprawa posady dla córki Sobiesiaka to coś dużo poważniejszego niż szukanie intratnej synekury, przedstawiam skrócone kalendarium "wprowadzania" jej do zarządu Totalizatora Sportowego.

Tytułem wstępu. Zarząd Totalizatora może liczyć od 1-6 członków (obecnie liczy 3, w tym jeden wybrany przez załogę), jego członków powołuje Rada Nadzorcza, która może się składać z 3-12 członków (obecnie liczy 5), a tryb powoływania określa Rozporządzenie Rady Ministrów ws. przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska członka zarządu w niektórych spółkach handlowych. Radę Nadzorczą powołuje i odwołuje Zgromadzenie Wspólników, czyli Minister Skarbu Państwa. Może on także zawiesić (ale nie odwołać) członka zarządu. A teraz kalendarium.

13 maja - Dwóch członków zarządu Totalizatora Sportowego zgłasza propozycje zmian w ustawie o grach. Jedną z osób podpisanych pod pismem jest Członek Zarządu Piotr Gosek. Pomysły Totalizatora komentowane są przez dziennikarza specjalizującego się w tematyce jako bardzo niebezpieczne dla branży hazardowej. Artykuł na ten temat ukazał się w "Przeglądzie".

Przegląd: Zapytałem o to resort skarbu, lecz rzecznik odpowiedzieć nie raczył. Być może nie lubi pytań dotyczących Totalizatora. Tak bardzo nie lubi, że gdy na przełomie maja i czerwca zrobiło się głośno o roszadach we władzach spółki, w skarbie nabrano wody w usta. W centrali Totalizatora przy ulicy Targowej pracownicy otwarcie mówili, kto poleci i dlaczego, a skarb udawał, że o niczym nie wie. (...) Branżę hazardową zbulwersowały zgłoszone w maju br. przez dwóch członków zarządu spółki - w tym prezesa Sławomira Dudzińskiego - propozycje zmian do ustawy o grach i zakładach wzajemnych zmierzające wprost do zapewnienia Totalizatorowi dominującej pozycji na rynku. Zostały one poparte przez resort skarbu i przekazane do resortu finansów. Wrócił w nich pomysł wprowadzenia do Polski wideoloterii. (...) We wspomnianym piśmie znalazły się propozycje, by ustawodawca zmniejszył podatek od wideoloterii z 45% do 20%. (...) Kilka miliardów złotych wydanych na wideoloterie oznaczałoby, że budżet państwa nie mógłby liczyć na dywidendę z Totalizatora. By to zrekompensować, pojawił się postulat rozszerzenia dopłat na inne formy hazardu. Innymi słowy niski hazard, kasyna, salony gry oraz spółki bukmacherskie miałyby pokryć wysiłek inwestycyjny państwowego monopolisty. I to w sytuacji, gdy jego plany wprost zagroziłyby istnieniu tych podmiotów.

15 czerwca - Minister Skarbu Państwa ogłasza nabór na członków Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego, w ogłoszeniu podając, że przewiduje powołanie 1 osoby.

26 czerwca - Marcin Rosół wysyła mailem CV Magdaleny Sobiesiak Wiceministrowi Skarbu Państwa Adamowi Leszkiewiczowi. "W załączeniu przesyłam ci CV osoby rekomendowanej przez MSiT do zarządu Totalizatora, napisz mi proszę w jakim terminie może nastąpić wybór"

29 czerwca - asystentka Leszkiewicza odpisuje Rosołowi "Informuję, że po Walnym Zgromadzeniu uruchomiony zostanie konkurs, którego procedura potrwa ok. 1 miesiąca".

29 czerwca - Ministerstwo publikuje listę kandydatów, wyłonionych w pierwszym etapie naboru na członka Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego. Na liście jest 7 nazwisk, w tym Paweł Łatacz. Nie ma natomiast Moniki Rolnik.

30 czerwca - odbywa się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników  Totalizatora Sportowego, w komunikacie z niego czytamy "W dniu 30 czerwca 2009 r. odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Totalizator Sportowy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. W związku z zakończeniem postępowania kwalifikacyjnego do Rady Nadzorczej Spółki został powołany Pan Paweł Łatacz – absolwent Politechniki Warszawskiej, posiadający wieloletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych oraz w organach nadzoru spółek prawa handlowego oraz Pani Monika Rolnik – absolwentka Wydziałów Zarządzania i Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, pełniąca obecnie funkcję Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jednocześnie ze składu Rady Nadzorczej Spółki zostali odwołani Pan Wiktor Wojciechowski oraz Pan Jerzy Kubara. Ponadto Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników odwołało Pana Piotra Goska ze składu Zarządu Spółki. Dokonane przez Zgromadzenie Wspólników zmiany w organach Spółki mają na celu usprawnienie działania ww. organów oraz polepszenie współpracy pomiędzy organami Spółki".

Po Zgromadzeniu Wspólników Rada Nadzorcza zapewne wszczęła postępowanie kwalifikacyjne na członka zarządu Totalizatora, ale nie umiem tego znaleźć. Rozmowa kwalifikacyjna Magdaleny Sobiesiak została zaplanowana na 26 sierpnia, sądząc po ostatniej dacie jaka się pojawi w tym kalendarium, Rada Nadzorcza zostawiła ją sobie na deser.

22 - 24 sierpnia - Ryszard Sobiesiak prowadzi liczne rozmowy na temat swojej córki z kolejnymi kolegami. Ciekawa jest rozmowa ze Sławomirem Sykuckim, który (cytuję za Gazetą Polską)  "mówi, że jest umówiony na spotkanie z córką Sobiesiaka. Sobiesiak odpowiada, że jest umówiony "z głównym" [według GP - Drzewieckim], Sykucki relacjonuje postępy w rozmowach w sprawie córki Sobiesiaka. Stwierdza, że m.in. ma kolejne głosy w radzie nadzorczej. Sobiesiak odpowiada: "To nie powinno być problemu...". Sykucki dodaje, że boi się, że będzie kandydował "ktoś z centrali", ale liczy jeszcze na głos dziewczyny "od Drzewka" [Moniki Rolnik]".

25 sierpnia - Sobiesiak wycofuje córkę z konkursu. Rezygnację Sobiesiakówny komunikuje Leszkiewiczowi Rosół, który w tym celu nawet osobiście się do niego pofatygował.

26 sierpnia - Rada Nadzorcza Totalizatora wybiera nowego członka zarządu.

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale