617 obserwujących
369 notek
3443k odsłony
  8148   0

(Uk)ład medialny

Guenther Oettinger: Nie wolno zwalniać prezesa bez podania przyczyny. To byłaby samowola.

Radio Erewań, bo nie prezesa, tylko dziennikarza, i nie zwalniać tylko nie podpisać z nim nowego kontraktu, którego zresztą ten i tak podobno wcale nie chciał. Kontraktu, dodajmy, podpisanego przez nominata PiS, i wygaszanego przez nominata PO. Z rozbawieniem obserwuję jak się Lis mości na pluszowym krzyżu, wykrzykując, że nie da sobie zamknąć ust, których mu nikt zamykać nie próbuje, a cała awantura jest wyłącznie o pieniądze. Zapowiadana na 13 stycznia europejska debata o Polsce to najlepsza okazja aby naszych zatroskanych europejskich przyjaciół uświadomić jak wygląda w Polsce (uk)ład medialny.

TVP jest publiczna tylko w sensie finansowania, programowo to od zawsze telewizja partyjno-rządowa. Obecnie więc przewodniczącą jej Rady Programowej jest posłanka PO, Iwona Śledzińska-Katarasińska. W zamierzchłych czasach podobno dziennikarka, ale z jej dziennikarskiego dorobku ostały się chyba tylko antysemickie teksty z marca 1968.

Polsat stworzył Solorz, posiadacz kilku nazwisk, paszportów i pseudonimów TW. Gdy w 2002 roku Agora chciała Polsat kupić, rządząca lewica za pośrednictwem Rywina negocjowała z Michnikiem cenę usunięcia z ustawy medialnej – wprost nazywanej „lex Agora” – blokującego taką transakcję zapisu. Ceną tą miało być nie tylko 17,5 miliona dolarów ale też coś, co Rywin opisywał Michnikowi jako „niepisany sojusz na zasadzie, że nie będziesz stał w pierwszym szeregu, ale w drugim, trzecim. Jeśli trzeba przypierdolić, to dopiero wtedy. Chcą takiego powiązania nieformalnego”. O tym jak mogłoby wyglądać "przypierdalanie z trzeciego szeregu, dopiero wtedy, jeśli trzeba" wiemy ze wspomnień Leszka Millera, który tak wspomina "niepisany sojusz" z Polsatem przy okazji afery charkowskiej Kwaśniewskiego. "W 1999 r. brałem udział w operacji ratunkowej związanej z "golenią" prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Po przylocie z Katynia i Charkowa w mroku alejek Ogrodu Saskiego przekonywałem Zygmunta Solorza i Piotra Nurowskiego, aby Polsat nie emitował zdjęć zataczającego się prezydenta. (...) W końcu uzyskałem deklarację, że jeśli inne stacje nie podejmą tematu, Polsat też tego nie uczyni. Inni wysłannicy prezydenta przynieśli podobne ustalenia.". Zbyt uważnie śledzę media, żeby mieć jakieś złudzenia z którego szeregu agorowy Polsat "przypierdalałby" rządowi, gdyby się deal nie rypnął. 


TVN zbudował Mariusz Walter, którego jeszcze w stanie wojennym sam Urban rekomendował Kiszczakowi do delikatnej misji pokierowania propagandową osłoną medialną planowanych działań MSW. Słowem – swój, i zaufany, Urban się nie mógł nachwalić. "Dopóki w kraju toczyć się będzie walka polityczna, MSW będzie planować i realizować przedsięwzięcia o największym znaczeniu z punktu widzenia jej przebiegu. Niezbędny jest, więc poważny, instytucjonalny instrument umożliwiający lepsze wykorzystanie propagandowe tych operacji, bezpośrednie oddziaływanie na społeczeństwo w pożądanym kierunku. (...) Służba propagandowa MSW powinna mieć możliwość dawania do TV, radia i prasy gotowych programów do druku, albo też dostarczania TV, radiu i prasie półproduktów, którym ostateczny kształt nadadzą redakcje TV, radia i prasy.(...) W przypadku tego rodzaju rozbudowy służby propagandowej, decydujące znaczenie będzie mieć obsada kadrowa. (...) Mariusz Walter - nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa programowania, szefa realizacji programów radiowych i TV - jednym słowem nie kierownika pionu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno-fachową. Najzdolniejszy w ogóle redaktor telewizyjny w Polsce, organizator i koncepcjonista. Przedstawia tow. Mieczysławowi Rakowskiemu i mnie sporo interesujących koncepcji ogólnopolitycznych i propagandowych. Walter jest więc w tej chwili do wzięcia i wkrótce będzie za późno, bo ma otrzymać wysokie stanowisko w TV, jak tam mu się oczyści przedpole. Wielki talent i wulkan energii. Oczywiście członek PZPR, ale raczej profesjonalista niż polityk.". Może to jakoś tłumaczy dlaczego w 1999 roku, gdy wszystkie polskie media solidarnie przemilczały charkowską kompromitację prezydenta Kwaśniewskiego, Walter – według relacji Lisa - "z wściekłą miną wparował do newsroomu. "Chcecie mi stację wypierdolić w powietrze? Nie zgadzam się". Kto, dlaczego i jak miałby Walterowi telewizję „wypierdolić” – nie wiem, bo Walter nie zaryzykował. Bo i skąd ma brać odwagę ktoś, kto nie tylko sobie zawdzięcza swoją pozycję?

I naprawdę niewiele się od tamtego czasu w TVN zmieniło, przynajmniej w kwestii parasola ochronnego nad politykami establishmentu. Gdy w 2014 roku TVN uznała, że relacja z przesłuchania urzędującego prezydenta w sprawie prowokacji służb wymierzonej w dziennikarza, to nie jest coś czym chce zajmować widzów, Olejnik tłumaczyła posłowi opozycji „Jak pan sobie kupi telewizję, to pan będzie transmitował co pan chce. Nikt nas nie będzie zmuszał do tego, co mamy transmitować.”. No właśnie. Nikt ich nie będzie zmuszał, a jak ktoś szuka pełnej i rzetelnej informacji, niech sobie kupi swoją telewizję. Albo poczeka aż ważny news dotrze do niego via BBC, tak jak dzięki BBC polski widz zobaczył zdjęcia z Charkowa. 

Czy trzeba jeszcze dodawać, że nadzór nad mediami elektronicznymi sprawuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, czyli kierowana przez byłego polityka PO i bliskiego przyjaciela prezydenta Komorowskiego, partyjna koalicja PO-SLD-PSL, żeby zrozumieć, że przy wszystkich absolutnie zasadnych zastrzeżeniach do tego jak PiS przejmuje TVP, wolność słowa na tym raczej zyska bo – cytując Bugaja – "Dramat dla wolności słowa zaczyna się nie wtedy, gdy jedne media jakąś sprawę nagłaśniają, inne zaś ją przemilczają, lecz wtedy, gdy zdecydowana większość mediów to samo nagłaśnia i to samo przemilcza". Niech więc pan Oettinger nie próbuje być kadrowym w polskich mediach. Przynajmniej do czasu, kiedy coś z polskiego (uk)ładu medialnego zrozumie.

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura