Blog
Mohort
Sceptyk
Sceptyk Marszand,Jubiler.Historyk.
6 obserwujących 644 notki 244189 odsłon
Sceptyk, 30 kwietnia 2017 r.

Pokorne cielę dwie matki ssie

96 0 1 A A A

Pokorne cielę dwie matki ssie


Kilka miesięcy temu zostałem spytany przez Volodymyr Pavliv, czy nie chciałbym wziąć udziału w rozmowie/wywiadzie z Andriy Pryymachenko, ponieważ znam ukraiński i udzieliłem wywiadu wideo, który w tej formie miał się pojawić w ramach ich projektu finansowanego przez Austrię.
No i cóż, nie ma się co dziwić - kto finansuje ten wymaga. Osią projektu była istniejąca niegdyś kolej Czerniowce-Lwów-Kraków-Wiedeń. Większość trasy kolei przebiegała przez okupowane przez Austrię tereny Rzeczypospolitej - Małopolskę Zachodnią i Wschodnią. Oczywiście w całym projekcie ze świeczką szukać informacji o tym, że mijamy takie polskie miasta jak Stanisławów czy Lwów, bo oczywiście wszystko "heil Austria" zbudowali Austriacy. Mój wywiad krakowski nie został opublikowany w formie wideo, bo widocznie niektóre moje wypowiedzi były nie w smak, np. odpowiedź na idiotyczne pytanie "czy jakieś miasta oprócz Lwowa są jeszcze ważne dla Polaków", czyli wzmianka o tym, że pierwszy polskojęzyczny pisarz i poeta urodził się w Haliczu. Pominę fakt, że w reportażu pojawiły się flagi czerwono-czarne, symbolizujące nazistowską ideologię Doncowa. Najbardziej chamskie i wulgarne było podsumowanie mojej wypowiedzi tekstem "ale austriackość Krakowa jest nadal widoczna", podczas gdy odbył się nawet remont Wawelu, aby przywrócić go do stanu sprzed okupacji.
Mimo, że moja rodzina również pochodzi ze Lwowa i z Wołynia, nauczyłem się ukraińskiego, aby okazać szacunek ludziom z Ukrainy. Chciałbym wierzyć, że pogarda do Polski i polskiej historii Ukrainy jest jedynie promowana przez ukraińskie sługi Austrii i Rosji, a nie przez wszystkich ludzi. Jednak pomimo tego, że Ukraina jest dzieckiem Rzeczypospolitej (im dłużej dane terytorium było w Polsce, tym lepiej się tam mówi po ukraińsku), to aktualnie Ukraina podzielona jest na część ssącą cyca rosyjskiego i część ssącą cyca niemieckiego. Mówię tu nawet bardziej o kulturze, o rodzaju okazywania szacunku kulturowego, niż o historii. Pomimo, że Austria zbudowała za własne pieniądze może kilka fortów, oddaje się jej niejako wieniec zasługi za zbudowanie całego Lwowa, pomimo, że do tej pory wnidnieją na starych kamienicach w centrum Lwowa daty sprzed rozbiorów. Bardzo ciężko znaleźć we Lwowie pamiątki związane z Polską albo choćby kubki z napisem “Lwów” zamiast “Lemberg”. Skąd to szczególne przyssanie do cyca akurat austriackiego? Wydaje się, że Ukraina próbująca oddzielić się mentalnie od Rosji, wybiera (lub jej przywódcy wybierają) nacjonalizm w wersji Dmytro Doncowa, Stepana Bandery i Romana Szuhewycza jako jedyny, święty i nie mogący podlegać krytyce pomysł na samoidentyfikację Ukraińców. Dokąd to doprowadzi? Ukraina nie ma własnej historii, nie istniała nigdy w tych granicach, ani pod tą nazwą (URL czy ZURL to nie RU). Ukraina rodziła się jako część Rzeczypospolitej, chroniona przed Tarami i Rosją, jako rekolonizowane Dzikie Pola, wiecznie niszczone nawałami wojowników ze wschodu. Ziemie ruskie podzielone pomiędzy Rosjan i Niemców, powoli podczas ponad stuletniej propagandy zaborców i ich ingerencji w ludność Rzeczypospolitej, przestawały lgnąć do Matki, a przekupiona i zachęcona do rebelii inteligencja prawosławna i greko-katolicka, poczęła stawiać się w opozycji do polskości. W ten sposób można mówić o trzech ukrainach - polskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Po dziesięcioleciach bycia ukrainą rosyjską, Ukraina chce być ukrainą niemiecką. Ponieważ ze świeczką szukać zabytków, które zbudował, nieistniejący jeszcze przecież ongić naród ukraiński, dziennikarze zza Bugu chcą wszystko co możliwie przypisać Niemcom z Rzeszy Wschodniej, czyli Austrii. Moralność takiej postawy oceńcie sami. Szymon Grzegorz Szewczyk Foto: Projekt MAPX - Mapa Polskiej Kultury - miejsca narodzenia znanych Polaków Źródło: http://www.curiousmole.com/lokomoty...
Opublikowano: 30.04.2017 13:59.
Autor: Sceptyk
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Taki jestem sobie.Dociekliwy i uparty . Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym. - J.Piłsudski (…)Chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby Wielka Rzeczpospolita Polska, była największa potęgą(…)kulturalną na całym wschodzie. – J. Piłsudski. I to byłoby moje kredo wszystko dla Polski nic dla obcych.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • londoncity:Do szkoły to było pod górkę i dlatego w ,,londoncity" angielskie gary myje?
  • fisher: To mamy wykreślić z historii wszystko co jest związane z Polskimi Ziemiami Wschodnimi...
  • Przegięciem jest to co wyczynia PiS w stosunku do ukropów A Cmentarz Orląt i Ostra Brama...

Tematy w dziale Społeczeństwo