Blog
Mohort
Sceptyk
Sceptyk Marszand,Jubiler.Historyk.
12 obserwujących 888 notek 348466 odsłon
Sceptyk, 12 października 2017 r.

Zdrada Kresowian przez PiS

Leszek Miller komentuje: Zdrada


Leszek Miller foto: Super Express

Wybitny film Wojtka Smarzewskiego "Wołyń" zaczyna się sentencją: "Kresowian zabito dwukrotnie. Raz przez ciosy siekierą, drugi raz przez przemilczenie". Na naszych oczach dokonuje się trzeci akt martyrologii Polaków okrutnie pomordowanych na Wołyniu i Galicji Wschodniej. To zdrada ich pamięci dokonywana przez polskich polityków współpracujących bez zastrzeżeń z władzami państwa ukraińskiego, które inspirują i popierają odradzanie się zbrodniczego nacjonalizmu. Dziedzictwo Bandery, Doncowa i Szuchewycza stało się fundamentem założycielskim nowej Ukrainy i z poruczenia jej przywództwa zaraża nienawiścią młode pokolenia.

Problem z naszymi sąsiadami nie wynika tylko z tego, co robili w czasie wojny, ale z tego, co czynią dziś. A dziś z ich woli mordercy stają się bohaterami. Ideolodzy i wykonawcy ludobójczej zbrodni popełnionej z rozmysłem na Polakach mają teraz swoje pomniki i są czczeni jako bohaterowie. Parlament w Kijowie zaraz po pojednawczym przemówieniu prezydenta Komorowskiego wymierzył mu upokarzający policzek, przyjmując ustawy, które gloryfikują zbrodnicze OUN i UPA oraz penalizują podważanie ich "heroicznej" roli. Projekty nowego prawa przedstawił i rekomendował syn dowódcy UPA Romana Szuchewycza, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za eksterminację tysięcy Polaków. Przed wizytą prezydenta Dudy reprezentacyjny prospekt w Kijowie otrzymał imię Stepana Bandery, a płk Diaczenko, kawaler hitlerowskiego Krzyża Żelaznego i morderca powstańców warszawskich, doczekał się uchwały Rady Najwyższej upamiętniającej jego bojowy czyn. I to wszystko w sytuacji, kiedy 90 proc. polskich ofiar masowej rzezi nie ma godnego pochówku, a na większości "dołów śmierci" nie stoją ani pomniki, ani nawet zwykłe krzyże. To, co zadziwia, to brak w tym wszystkim stanowczej reakcji ze strony polskiej. A przecież nie musimy godzić się z ukraińskim kultem ludobójców i ideologią odwołującą się do faszystowskich korzeni. Dla polskich polityków niech przykładem będzie prezydent Izraela, który w ukraińskim parlamencie przypomniał, że w eksterminacji Żydów na Ukrainie brali udział sami Ukraińcy, a szczególnie wyróżniali się w tym dziele bandyci z OUN i UPA, którzy zabijali i wydawali Żydów w ręce Niemców.

Mam nadzieję, że film Smarzewskiego skłoni polskie władze do stosownej refleksji. Dzielenie ofiar wedle przydatności w grach i kalkulacjach politycznych nie powinno mieć więcej miejsca. Nie może być tak, że zbrodnie, w których sprawcami są faszyzm i nacjonalizm ukraiński, trzeba relatywizować, aby nie drażnić "strategicznego" partnera w walce z Moskwą. Taka postawa w świetle pamięci zarąbanych Polaków i rehabilitacji ich morderców jest nie tylko politycznie błędna, ale też haniebna.

Opublikowano: 12.10.2017 17:20.
Autor: Sceptyk
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Taki jestem sobie.Dociekliwy i uparty . Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym. - J.Piłsudski (…)Chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby Wielka Rzeczpospolita Polska, była największa potęgą(…)kulturalną na całym wschodzie. – J. Piłsudski. I to byłoby moje kredo wszystko dla Polski nic dla obcych.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Czytam właśnie kretyński artykuł Niemcom się opłaca kupować na Śląsku złoża węgla a...
  • @Konrad Rękas TEN ARTYKUŁ NIE MOŻE BYĆ TYLKO LINKOWANY NALEŻY GO ROZPOWSZECHNIAĆ NA SWOICH...
  • @Coś mi pękło-robię ogląd-a to pękł mi światopogląd nota bene pożyczki dla organizacji...

Tematy w dziale