KONTRURBANISTA
qui tacet, consentire videtur
1 obserwujący
127 notek
30k odsłon
138 odsłon

Ministerialny (nie)poradnik o udziale społeczeństwa w planowaniu przestrzennym 2

Wykop Skomentuj1

Nikłe zainteresowanie tematem mojej poprzedniej notki o ministerialnym (nie)poradniku wynika, być może, z faktu (tak mi się przynajmniej wydaje) niszowości dla wielu czytelników problematyki, którą poruszam, dlatego postanowiłem przedstawić temat w sposób maksymalnie przystępny. Dla przejrzystości całego wywodu poniżej odpowiedni fragment poprzedniej notki:

Kilka dni temu od osoby znającej moją planistyczno-publicystyczną działalność otrzymałem, jako ciekawostkę, link do publikacji pod zachęcająco brzmiącym tytułem: „Przestrzeń do dialogu. Praktyczny podręcznik o tym, jak prowadzić partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym”.

Ponieważ od trzydziestu lat zawodowo zajmuję się m.in. partycypacją w planowaniu przestrzennym a od ośmiu lat na swoim autorskim portalu kontrurbanista.webnode.com również piszę na temat partycypacji w polskiej planistyce, zajrzałem niezwłocznie do powyższej publikacji, tym chętniej, że całość została opracowana na zlecenie Departamentu Polityki Przestrzennej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przez Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.

Ponieważ opracowanie jest dość obszerne (279 stron) z braku czasu na lekturę całości sięgnąłem „kontrolnie” jedynie do jednego rozdziału, który porusza problematykę najbliższą moim zainteresowaniom zawodowym i z tego powodu jest przeze mnie najbardziej „rozpracowany”:

5.2 Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Po przeczytaniu powyższego fragmentu „podręcznika” traktującego m.in. o partycypacji społecznej w procedurze planistycznej sporządzania tego dokumentu, nasuwa mi się tylko jedna sensowna refleksja: to niemożliwe - po prostu nie wierzę, że powyższa publikacja została opracowana przez ekspertów Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa a następnie opublikowana jako oficjalne wydawnictwo Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. 

A dlaczego nie wierzę? Poniżej dwie infografiki - pierwsza, umieszczona w wyżej wymienionej publikacji, autorstwa ministerialnych ekspertów z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa - druga odwzorowująca aktualny stan prawny: 

image


image

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości