Blog
KONTRURBANISTA
kontrurbanista
kontrurbanista planista przestrzenny
1 obserwujący 117 notek 27915 odsłon
kontrurbanista, 23 grudnia 2018 r.

Ministerialny (nie)poradnik o udziale społeczeństwa w planowaniu przestrzennym 2

120 1 0 A A A

Nikłe zainteresowanie tematem mojej poprzedniej notki o ministerialnym (nie)poradniku wynika, być może, z faktu (tak mi się przynajmniej wydaje) niszowości dla wielu czytelników problematyki, którą poruszam, dlatego postanowiłem przedstawić temat w sposób maksymalnie przystępny. Dla przejrzystości całego wywodu poniżej odpowiedni fragment poprzedniej notki:

Kilka dni temu od osoby znającej moją planistyczno-publicystyczną działalność otrzymałem, jako ciekawostkę, link do publikacji pod zachęcająco brzmiącym tytułem: „Przestrzeń do dialogu. Praktyczny podręcznik o tym, jak prowadzić partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym”.

Ponieważ od trzydziestu lat zawodowo zajmuję się m.in. partycypacją w planowaniu przestrzennym a od ośmiu lat na swoim autorskim portalu kontrurbanista.webnode.com również piszę na temat partycypacji w polskiej planistyce, zajrzałem niezwłocznie do powyższej publikacji, tym chętniej, że całość została opracowana na zlecenie Departamentu Polityki Przestrzennej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przez Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.

Ponieważ opracowanie jest dość obszerne (279 stron) z braku czasu na lekturę całości sięgnąłem „kontrolnie” jedynie do jednego rozdziału, który porusza problematykę najbliższą moim zainteresowaniom zawodowym i z tego powodu jest przeze mnie najbardziej „rozpracowany”:

5.2 Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Po przeczytaniu powyższego fragmentu „podręcznika” traktującego m.in. o partycypacji społecznej w procedurze planistycznej sporządzania tego dokumentu, nasuwa mi się tylko jedna sensowna refleksja: to niemożliwe - po prostu nie wierzę, że powyższa publikacja została opracowana przez ekspertów Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa a następnie opublikowana jako oficjalne wydawnictwo Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. 

A dlaczego nie wierzę? Poniżej dwie infografiki - pierwsza, umieszczona w wyżej wymienionej publikacji, autorstwa ministerialnych ekspertów z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa - druga odwzorowująca aktualny stan prawny: 

image


image

Opublikowano: 23.12.2018 21:29. Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 23:04.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Pod budowę lotnika w Świdniku wycięto 142 ha lasu rosnącego na terenie planowanej...
  • Pod budowę lotnika w Świdniku wycięto142 ha lasu rosnącego na terenie planowanej budowy.  ...
  • pod budowę lotnika w Świdniku wycieto142 ha lasu rosnącego na terenie planowanej budowyCzytaj...

Tematy w dziale Rozmaitości